Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόχρηστο χώρο


mpitzi

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Δεν είμαι μηχανικός αλλά θα ήθελα την βοήθεια σας.

ΣΕ διπλοκατοικια με 2 ιδιοκτήτες.

Έχουμε 2 αυθερεσίες, οι οποίες έχουν γίνει σε κοινόχρηστους χώρους εδώ και 10 χρόνια.

Η πλευρά μου δεν υπέγραψε πότε για τίποτα, μιας και είχα τυφλή εμπιστοσύνη....αλλά και ούτε συμφωνησα ποτε...

Πλέον όμως η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο με τον συγκεκριμένο συνιδιοκτήτη....

 

Αυτό που ήθελα να σας ρώτήσω πριν κινήθώ δικαστικά είναι το εξής:

Ο συνιδιοκτήτης υποστήριζει ότι έχουν νομιμοποιήθει τα αυθέρετα, αλλά εγώ δεν υπέγραψα ποτε....

Πρόκειται για ένα  μπαλκόνι(3m * 2m), πάνω από κεκλιμένο γκαράζ, ώς επέκταση της αυλής του ισογείο (Επισυναπτω φωτογραφία με το κοκκινο βελάκι)

Το πρόβλημα μου είναι ότι έχει μειώθει σημαντικά το ύψος  της εισόδου του γκαράζ και δεν μπορεί να μπεί ψηλό αυτοκίνητο....(μπλε βελάκι)

Η δεύτερη αυθερεσια είναι ένα πεζοδρόμιο 12m*2m στην πίσω ημιυπόγεια αυλή (κοινόχρηστη).

 

Μπορώ να τα κατεδαφίσω εφόσον δεν έχει υπάρξει ποτέ κάποια συγκατάθεση από πλευρας μου;

Πώς μπορώ να διασταυρώσω έαν όντως είναι νομιμοποιήμενο; (δεν μου δίνει τα εγγραφα)

Αν ναι ποια είναι η διαδίκασια;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Η βοήθεια σας είναι αρκετα πολύτιμη

 

Capture.PNG

Edited by mpitzi
Link to comment
Share on other sites

"Αλά μπρατσέτα" χρειάζεστε έμπειρο μηχανικό κι εξίσου έμπειρο στα θέματα αυτά δικηγόρο (πρέπει να είναι έμπειροι για να γνωρίζουν το πως ακριβώς θα σας προστατεύσουν).... Άμεσα εξώδικο στο συνιδιοκτήτη σας με προθεσμία για κατεδάφιση των αυθαιρέτων του στους κοινόχρηστους χώρους του ακινήτου (αν παρέλθει η προθεσμία άπρακτη, αγωγή κ.λπ.) κι επίσης άμεσα καταγγελία στην οικεία του ακινήτου πολεοδομία για αυτοψία.... Οφείλετε να θυμάστε ότι, "...για να κάνετε ομελέτα πρέπει να σπάσετε αυγά"!!!

Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

"Αλά μπρατσέτα" χρειάζεστε έμπειρο μηχανικό κι εξίσου έμπειρο στα θέματα αυτά δικηγόρο (πρέπει να είναι έμπειροι για να γνωρίζουν το πως ακριβώς θα σας προστατεύσουν).... Άμεσα εξώδικο στο συνιδιοκτήτη σας με προθεσμία για κατεδάφιση των αυθαιρέτων του στους κοινόχρηστους χώρους του ακινήτου (αν παρέλθει η προθεσμία άπρακτη, αγωγή κ.λπ.) κι επίσης άμεσα καταγγελία στην οικεία του ακινήτου πολεοδομία για αυτοψία.... Οφείλετε να θυμάστε ότι, "...για να κάνετε ομελέτα πρέπει να σπάσετε αυγά"!!!

Καλημέρα σας και σας ευχαριστώ για την απάντηση σας. Σε περίπτωση που ο συνίδιοκτήτης έχει νομιμοποιήσει τα αυθαίρετα αυτά κτίσματα (μόνος του), ενώ ανήκουν στον κοινόχρηστό χώρο, μπορώ να τα κατεδαφίσω εφόσον δεν έχει υπάρξει πότε το 51%?

Edited by mpitzi
Link to comment
Share on other sites

54 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

"Αλά μπρατσέτα" χρειάζεστε έμπειρο μηχανικό κι εξίσου έμπειρο στα θέματα αυτά δικηγόρο (πρέπει να είναι έμπειροι για να γνωρίζουν το πως ακριβώς θα σας προστατεύσουν).... 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.