Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετο κτίσμα


meliot

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κοιταξε αγαπητε, σου ειπαμε πως το θεμα ειναι σοβαρο και απαιτει ειδικες γνωσεις δυο επαγγελματιών.

 

Εμεις εδω δεν ειμαστε για να παρουμε κανεναν στο λαιμο μας με προτάσεις σουπερ μαρκετ. Δεν ειναι οτι δεν θελουμε να βοηθησουμε απλα δεν μπορουμε από το διαδικτυο. Στον μηχανικο που λες πως πηγες, δεν τον ρωτησες αυτα που ρωτας εδω?

Link to comment
Share on other sites

δεν ειχα ασχοληθει με το θεμα τοτε ωστε να γνωριζω αυτα που γνωριζω τωρα. πιστευα πως η διαδικασια θα ηταν απλη επειδη τα σπιτια ειναι πολυ παληα και μετα την 25ετια παραγραφονται και τα αδικηματα και οι οφειλες (περι αυθαιρετης δομησης και χρεη ικα)κλπ.

αυτος τοτε μου ειχε πει πως θα χρειαστει διαδικασια για την οποια θα υπαρξει κοστος αλλα οι νομοι και οι προυποθεσεις αλλαζουν και ξανασχοληθηκα τωρα που χρειαστηκε.

θα κοιταξω να βρω μηχανικο και δικηγορο να δω τι θα μου πουν αν και το αδιεξοδο μου το προκαλει η αδιαφορια των υπολοιπων και οχι η αδυναμια εξευρεσης λυσης.

λυση σιγουρα υπαρχει τροπος να βρεθει

το ζητημα ειναι πως αν αναγκαστω να πληρωσω και δικηγορους και μηχανικους

το κοστος θα ανεβει περισσοτερο και θα περασει και χρονος...

εκτιμω το οτι δεν απαντατε στον αερα

απλα προσπαθησα να μαθω τις συνεπειες των πραξεων μου(καταγγελια) πριν κανω τιποτα

Link to comment
Share on other sites

θα αναγκαστεις να πληρωσεις δικηγορους και μηχανικους σε καθε περιπτωση για το θεμα αυτο. Το φοβερο ειναι που νομιζεις οτι θα νομιμοποιησεις ενα κτιριο χωρις να πληρωσεις δικηγορους και μηχανικους. Και δεν εισαι ο μονος. Αλλα για αυτο φταιμε εμεις.

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω κατι τετοιο

ουτε διαβαζοντας τα γραφομενα μου νομιζω οτι μπορεις να συμπερανεις κατι τετοιο.

αντιθετα ΕΠΕΙΔΗ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ

προσπαθω να καταφυγω σε ανορθοδοξους τροπους.

αν εμπλεκομουν ατομικα το θεμα θα ειχε λυθει προ καιρου....

προσπαθω να τους βαλω το μαχαιρι στο λαιμο

το ζητημα ειναι

οτι μετατην καταγγελια θα αναγκαστουν να συρθουν στη μονη λυση?

θα εχω επιπλεον κοστος σε σχεση με τη διαδικασια μονο?

δεν ειμαι τσαμπατζης

τις εναλλακτικες ψαχνω

ευχαριστω για τις γνωσεις σας πανω απο ολα!!!

Link to comment
Share on other sites

βρε χρυσε μου ανθρωπε εγω το καταλαβα αυτο που λες. ακομη και για αυτο ομως πηρες προταση απο εδω μεσα. anyway ευχομαι καλα ξεμπερδεματα.

Link to comment
Share on other sites

το ζητημα ειναι

οτι μετατην καταγγελια θα αναγκαστουν να συρθουν στη μονη λυση?

θα εχω επιπλεον κοστος σε σχεση με τη διαδικασια μονο?

 

Όχι,αυτό δεν είναι απαραίτητο.Οι περισσότεροι αγνοούν κ αδιαφορούν για την περιουσία τους κ όταν έρθει η ώρα τότε αναλαμβάνουν δράση.Έτσι κ οι συνιδιοκτήτες σου,πιθανόν θα αδιαφορήσουν,ακόμα κ να νευριάσουν με την καταγγελία κ να μην κάνουν τίποτα....

 

Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας υπάρχει ή δεν υπάρχει?

 

Αυτό δεν το έχω καταλάβει ακόμα...Αν υπάρχει κ περιγράφεται το ακίνητό σου,ακόμα κ χωρίς άδεια ΜΠΟΡΕΙΣ να μεταβιβάσεις.Αν ΔΕΝ υπάρχει,τότε χρειάζεσαι οικοδομική άδεια νομιμοποίησης αυθαιρέτου.

 

Υπολόγιζε κάνα 12μηνο για τη νομιμοποίηση,έτσι κ αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

το συμβολαιο γραφει οτι οριζοντια ιδιοκτησια υπαρχει και οτι το ακινητο εχει υπαχθει στις διαταξεις ενος νομου του 1929 περι οριζοντιας ιδιοκτησιας.

το οτι μεταβιβαζεται το ξερω και γινεται και το χω κανει.

δανειο δε μπορει να βγαλει αυτος που θελει να το αγορασει και μπαινω στη διαδικασια

Link to comment
Share on other sites

Δες τότε την περίπτωση το ακίνητο να είναι ''νομίμως υφιστάμενο'' με κάποιο τρόπο.Σε τέτοια περίπτωση (κωλοφαρδία) το πολύ πολύ να χρειαστείς καμιά τεχνική έκθεση μηχανικού ή κάποια βεβαίωση από την πολεοδομία γα τη νομιμότητα του κτίσματος για να πάνε στην τράπεζα.Αν το διαμέρισμά σου έχει χιλιοστά συνιδιοκτησίας,τότε παίζουν τα εξής 2:

 

1.Με κάποιο τρόπο το κτίσμα είναι νομίμως υφιστάμενο ή

2.Το συμβόλαιο σύστασης της οριζόντιας συνιδιοκτησίας είναι ΑΚΥΡΟ(εδώ γελάμε....)

 

Ξεκαθάρισε τί από τα 2 συμβαίνει σε ένα συμβ/φο κ προχώρα στα απαραίτητα.

 

Τέλος,στην περίπτωση που έχω δίκιο,αν τη βγάλεις καθαρή,χρωστάς κέρασμα σε όλους μας!!!:lol:

Τί νόμιζες,θα σε αφήναμε να φύγεις πεντακαθαρίδης αν γλυτώσεις τα 40-50 χιλιάρικα της νομιμοποίησης????Με ένα αρνί νομίζω ότι είμαστε οκ,αν συμφωνούν κ οι συνάδελφοι....:lol:

 

Πολύ απλά στο λέω ότι ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ αυθαίρετη κατασκευή να πάρει χιλιοστά στον πίνακα.....Στην περίπτωσή σου σου εξηγώ απλά ότι δεν καταλαβαίνω τί συμβαίνει,θα πρέπει κάποιος μηχκος-συμβφος να δει κατόψεις,συμβόλαιο κ πίνακα....

 

edit:Δεν ασχολήθηκα ΚΑΝ με την περίπτωση να μην έχεις κοιτάξει το φάκελο της σωστής άδειας....Αν οι 2 οικοδομές ανεγέρθηκαν με προσθήκες,τότε ο αριθμός κ οι φάκελοι των αδειών ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ από τον αρχικό κ πρέπει να τους ξέρεις για να βρεις τους φακέλους στην πολεοδομία.....Σε τέτοια απίστευτη περίπτωση Α-Ν-Ο-Η-Σ-Ι-Α-Σ,να ξέρεις ότι θα σε κράξω αλύπητα......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.