Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετο κτίσμα


meliot

Recommended Posts

κατα τα παραπάνω κι εγώ πιστεύω ότι το ακίνητο "νομίμως υφίσταται" λύσεις δεν υπάρχουν παρά αν πάς σε τράπεζα και έχεις και ένα μηχανικό με καλές γνώσεις περι οικοδομικής νομοθεσίας ή και νομικό με το αντίστοιχο.

Η καταγγελία σίγουρα δεν είναι λύση αφού θα σας παγώσει επ άπειρο αλλά και επιβαρύνει με δυσβάσταχτα πρόστιμα, συν ότι θα έχεις την μύνη των γειτόνων σου με ότι - καμιά φορά ιδιαίτερα άσχημο - αυτό συνεπάγεται.

Δεν βλέπω άλλη λύση παρά να στραφείς σε τράπεζα και σίγουρα σε μηχανικό με σημαντικές γνώσεις οικοδομικής νομοθεσίας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατ αρχην ευχαριστω για το ενδιαφερον σας και τις καλες σας ιδεες.:P

να ξεκαθαρισω μερικα πραγματα

1)το σπιτι αδεια δεν εχει στα σιγουρα

ειχε αγοραστει ως ταρατσα και χτιστηκε "μαυριλα" γιατι οταν επιχειρηθηκε να βγει αδεια η απαντηση ηταν πως θα επρεπε να εκδοθει αδεια και για τα 2 αποκατω διαμερισματα που προυπηρχαν και δεν ειχαν με την αναληψη και του αναλογου κοστους απο εμας και για τους υπολοιπους.(θυμιζω κατασκευη 1968 συμφωνα με την ηλεκτροδοτηση)

δε ξερω αν μπορω με καμια υπ δηλωση του πατερα μου η κανενος γερου της περιοχης να δηλωθει οτι ειναι παλαιοτερο και να βοηθηθω ετσι...

η περιοχη ειναι αμπελοκηποι εντος σχεδιου πολης ,το οικοπεδο ειναι αρτιο οικοδομησιμο

2) το σπιτι μετρητοις η για αλλο λογο μεταβιβαζεται νομιμα

το γνωριζω γιατι μεταβιβαστηκε σε μενα η ψιλη κυριοτητα με γονικη παροχη και το ιδιο με διαβεβαιωσε και συμβολαιογραφος που ρωτησα.

προβλημα υπαρχει μονο στην εκδοση τραπ δανειου.

3) αντιγραφω απο το συμβολαιο

" εχει υπαχθει (ολοκληρο το ακινητο) στις διαταξεις του νομου 3741/1929 περι της ιδιοκτησιας κατ οροφους και των αρθρων 1002 και 1117 του αστ. κωδ. και συνεστηθηκαν και διαχωριστικαν οι διαιρεμενες και ανεξαρτητες ιδιοκτησιες με το υπ αριθμ. χχχχ/1959 συμβολαιο"

αρα οριζ ιδιοκτησια υπαρχει και εχει συσταθεί.

4) το ακινητο εχει ποσοστο συνιδιοκτησιας επι του οικοπεδου σε ποσοστο 8%

ΣΗΜΕΙΩΣΗ το οικοπεδο που βρισκονται και οι 2 οικοδομες (μπρος πισω)ειναι ενιαιο και τα ποσοστα επι του οικοπεδου που εχουν και οι 6 ιδιοκτησιες ειναι εξ αδιαιρετου.

μπορει σας παρακαλω καποιος να μου πει 2 λογια παραπανω περι του

ΝΟΜΙΜΟΣ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΟΥ? προυποθεσεις διαδικασια?

παιδια οχι κερασμα σουβλατζιδικο χτιζω....

Εχω φαει τετοια ηττα τετοιο φοβο και τετοια ταλαιπωρια που προσπαθω να το δωσω και να παρω κατι νομιμο να ησυχασει το κεφαλι μου απο αυτα:(

Link to comment
Share on other sites

Ε,εντάξει τότε,θα μας φιλέψεις στο σουβλατζίδικο....:)

 

Όπως είπα, παίζουν οι εξής 2 περιπτώσεις ΚΑΙ ΜΟΝΟ:

 

1.Το κτίριο ολόκληρο είναι με κάποιο τρόπο νομίμως υφιστάμενο

2.Το συμβόλαιο της σύστασης είναι ΑΚΥΡΟ.

 

Για νομίμως υφιστάμενα κτίσματα,μία ερώτηση στην Πολεοδομία για το ΠΩΣ θα βεβαιώσεις τη νομιμότητα του κτιρίου νομίζω ότι θα σου ξεδιαλύνει τα πράγματα,αν χρειάζεσαι ή όχι έκδοση οικοδομικής άδειας για την τράπεζα.Ό,τι κ να ακούσεις εδώ μέσα δεν είναι βάσιμο πάντα,οι γνώμεις διίστανται.Καλύτερα λοιπόν να ασχοληθεί κάποιος μηχανικός αποκλειστικά με την περίπτωσή σου,έτσι ώστε να αναλάβει κ την ευθύνη της απάντησής του.....

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανενας ποσο θα μου κοστισει το να εξετασει καποιος τα δεδομενα και να μου πει τι μπορει να γινει?

εστω για την περιπτωση του νομιμα υφισταμενου

γιατι για νομιμοποιηση δυστυχως δεν μπορω να αναλαβω και το κοστος των ηλιθιων

η ας μου στειλει πμ καλυτερα

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να απευθυνθείς σε οποιονδήποτε μηχανικό της αρεσκείας σου, αλλά όχι εδώ μέσα!

συγνωμη δεν ειχα υπ οψιν μου

ευχαριστω για την υποδειξη

 

Είμαστε ευγενικοί, κόσμιοι, σεβόμαστε τους συνομιλητές μας, δεν τους προσβάλουμε, δεν τους ειρωνευόμαστε

myri

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα.

Κατοικία σε οικόπεδο κατασκευάστηκε το 1970 2 όροφοι + υπόγειο κατά την νόμιμη άδεια. Σε κάποια χρονική στιγμή περί το έτος 1980 , δίπλα στο υπόγειο το οποίο περιείχε τον καυστήρα, κλείστηκε τμήμα pilotis και δημιουργήθηκαν 2 μικρά δωμάτια.

Σήμερα, η ιδιοκτήτρια θέλει να κάνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας ώστε να κάνει γονική παροχή στα δύο της παιδιά. Τα θέματα μου είναι τα εξής:

- Το γεγονός των δυο αυθαίρετων δωματίων δημιουργεί πρόβλημα στην σύσταση και την μεταβίβαση? Θα πρέπει να τα συμπεριλάβω στον πίνακα ποσοστών και να μεταβιβστούν κανονικα.

- Συζητώντας με την συμ/φο, διερευνώντας εάν υπάρχει υπόλοιπο Σ.Δ. για να δοθούν χιλιοστά σε δικαίωμα υψούν, διαπιστώθηκε πως μαζί με τα κλεισμένα δωμάτια, η δόμησης ξεπερνα για λίγο την επιτρεπόμενη. Τι πρόβλημα δημιουργεί αυτό και πώς αντιμετωπίζεται?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 3 weeks later...

Συνάδερφοι

 

Έχω κάποιες απορίες και θα ήθελα από εσάς να με βοηθήσετε.

 

Α) Σε κτίριο κατοικίας η οποία ανεγέρθη με οικ. άδεια το 1996 (εκτός σχεδίου) κρίνεται αυθαίρετη σε ποσοστό κατασκευής 30% και πληρώνεται το πρόστιμο αυθαίρετης κατασκευής και πρόστιμο διατήρησης... έκτοτε ολοκληρώνονται οι κατασκευαστικές εργασίες το έτος 1997 ή 98.

Σήμερα γίνεται καταγγελία από τον γείτονα.

Με ποια νομοθετική διάταξη για αυθαίρετες κατασκευές θα υπολογιστεί το "τυχών " νέο πρόστιμο ;;; Π.Δ. 3/8-9-83 (ΦΕΚ 393 Δ/8-9-83) ή εκείνο του 2004;;

 

Β) Στην ίδια περίπτωσή. Το γήπεδο που έχουν ανεγερθεί συνολικά 5 κατοικίες βρίσκεται σε εκτός σχεδίου περιοχή και είναι κοινό και αδιαίρετο, Όλοι έχουν πολεοδομικές παραβάσεις, λόγο κλίσης του εδάφους εκμεταλλεύτηκαν το υπόγειό τους...

Η καταγγελία έχει γίνει σε έναν ο οποίος χτίζει τώρα. Αυτό που χτίζει είναι παντελώς αυθαίρετο.

 

Το ερώτημα μου είναι αν θα ελέγχουν όλοι οι συνιδιοκτήτες του εξ αδιαιρέτου γηπέδου και αν θα επιβληθούν πρόστιμα σε όλους όταν καταφτάσει το κλιμάκιο της πολεοδομίας ; τι πιστεύεται ;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.