Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάληψη κοινόχρηστου φωταγωγού


Labros2018

Recommended Posts

Η θέση της συμβολαιογράφου μου είναι παρόμοια με τη δική σας, δηλαδή:

  • Το παλιό συμβόλαιο είναι άκυρο και πρέπει να διορθωθεί
  • Ο Η/Χ θα πρέπει να ενταχθεί στον 4495/17

Από εκεί και πέρα, υπάρχουν δύο λύσεις: 

  • Nα αλλάξει η σύσταση, να υπαχθεί στον 4495/17 και ο Φ/Γ, και να μεταβιβαστούν 113 τμ (κύριοι χώροι + Η/Χ + Φ/Γ)
  • Να μεταβιβαστούν 106 τμ (κύριοι χώροι + Η/Χ μόνο)

Επειδή για την αλλαγή σύστασης δεν συμφωνεί ο ιδιοκτήτης (δεν θέλει να ανοίξει πληγές για το Φ/Γ που κανείς δεν γνωρίζει την ύπαρξή του), η λύση που απομένει είναι η δεύτερη (με μια καλή έκπτωση στο τίμημα). Στην περίπτωση αυτή, συνεχίζω την κατάληψη του Φ/Γ με δική μου ευθύνη, αλλά έχω στα χέρια μου ένα έγκυρο συμβόλαιο.

Η μόνη αμφιβολία που μου έχει μείνει είναι η εξής: Πίστευα ότι παρόλο που δεν θα μεταβιβαστεί, ο Φ/Γ θα παρέμενε τακτοποιημένος (ενδεχομένως με υπαγωγή στο 4495). Η συμβολαιογράφος μου όμως είναι κατηγορηματική ότι αυτό δεν μπορεί να γίνει. Μου λέει δηλαδή ότι αν πάω με τη λύση αυτή, επι της ουσίας ακυρώνω την προηγούμενη τακτοποίηση και δεν θα έχω ποτέ την ευκαιρία να εντάξω το Φ/Γ στην ιδιοκτησία μου (ακόμα και αν αλλάξει ο νόμος στο μέλλον). Επίσης, ότι για να πάρω βεβαίωση από το μηχανικό θα πρέπει π.χ. να κλείσω το Φ/Γ με γυψοσανίδα.

Αν ισχύουν τα παραπάνω, μάλλον θα αποσύρω το ενδιαφέρον μου. Βλέπετε κάποια άλλη εναλλακτική;

Είναι η δεύτερη φορά που κολλάω σε παρόμοιο πρόβλημα μέσα σε λίγους μήνες. Αρχίζω και αναρωτιέμαι αν τελικά υπάρχουν διαμερίσματα 100% νόμιμα (και πόσο κοστίζουν).

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Η συμβολαιογράφος σας λέει "σαχλαμαρίτσες".... Επιμένω στην προηγούμενη τοποθέτησή μου, αν όντως είστε ο αγοραστής να την κάνετε με ελαφρά πηδηματάκια, αν όμως είστε ο ιδιοκτήτης, δυστυχώς έχετε πολύ σοβαρό θέμα να λύστε.... ._

 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Η συμβολαιογράφος σας λέει "σαχλαμαρίτσες".... Επιμένω στην προηγούμενη τοποθέτησή μου, αν όντως είστε ο αγοραστής να την κάνετε με ελαφρά πηδηματάκια, αν όμως είστε ο ιδιοκτήτης, δυστυχώς έχετε πολύ σοβαρό θέμα να λύστε.... ._

 

Εκτιμώ το χρόνο που ξοδεύετε, αλλά τώρα σας έχασα τελείως (όχι εντελώς παράλογο, αφού μιλάμε για θέματα που δεν κατέχω).

Η συμβολαιογράφος μου λέει ακριβώς το ίδιο που μου είπατε και εσείς: ή θα αλλάξει η σύσταση ή θα γκρεμιστεί η αυθαιρεσία. Το ότι μπορώ να μην την γκρεμίσω και να "διαχειριστώ" το θέμα της βεβαίωσης του μηχανικού αλλάζει κάτι; Δεν είναι σαφές ότι ούτε εγώ θέλω να μπω σε αυτήν την διαδικασία, ούτε η συμβολαιογράφος μου το προτείνει;  

Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, Labros2018 said:

Στην περίπτωση αυτή, συνεχίζω την κατάληψη του Φ/Γ με δική μου ευθύνη, αλλά έχω στα χέρια μου ένα έγκυρο συμβόλαιο.....

Όχι δεν έχετε και δεν μπορείτε να το αποκτήσετε νομίμως! Ουδείς επαγγελματίας μηχανικός θα σας δώσει Βεβαίωση 4495 για μεταβίβαση και ουδείς "επαγγελματίας" συμβολαιογράφος θα σας κάνει έγκυρο συμβόλαιο.

 

48 λεπτά πριν, Labros2018 said:

Πίστευα ότι παρόλο που δεν θα μεταβιβαστεί, ο Φ/Γ θα παρέμενε τακτοποιημένος (ενδεχομένως με υπαγωγή στο 4495).....

Δεν υπάρχει καμία απολύτως πιθανότητα να μην μεταβιβαστεί ο φωταγωγός! Να διαβάζουν ελληνικά, τη γλώσσα δηλαδή, των συμβολαίων της χώρας μας, μπορούν και οι επαγγελματίες μηχανικοί και όσοι "εξυπνάκηδες" συμβολαιογράφοι προτείνουν αυτά που προτείνει ο δικό σας.... Όλα τα υπόλοιπα είναι παρανομίες και ως τέτοιες οφείλουν να χαρακτηρίζονται δημοσίως!

 

48 λεπτά πριν, Labros2018 said:

Μου λέει δηλαδή ότι αν πάω με τη λύση αυτή, επι της ουσίας ακυρώνω την προηγούμενη τακτοποίηση ....

Οι τακτοποιήσεις δεν ακυρώνονται έτσι ή με άλλα λόγια, όταν μια τακτοποίηση ακυρωθεί έχει συνέπειες για όλους, δηλαδή, για τους ιδιοκτήτες, τους μηχανικούς, τους συμβολαιογράφους κ.λπ., οι οποίες συνέπειες ζητούνται και "πληρώνονται"....

 

48 λεπτά πριν, Labros2018 said:

Επίσης, ότι για να πάρω βεβαίωση από το μηχανικό θα πρέπει π.χ. να κλείσω το Φ/Γ με γυψοσανίδα.....

Κι αυτός θα είναι τόσο αφελής, που δεν θα διαβάσει - μελετήσει τον τίτλο ιδιοκτησίας που θα του προσκομιστεί και δεν θα δει ότι, το ακίνητο δεν συνορεύει με κοινόχρηστο φωταγωγό κ.λπ. και παρόλα αυτά για 250 ευρώ που κοστίζει μια βεβαίωση, θα την εκδώσει; Μήπως αφελής χρήζει χαρακτηρισμού η συμβολαιογράφος που σας προτείνει τέτοιες "σαχλαμαρίτσες" όπως προείπα;

 

48 λεπτά πριν, Labros2018 said:

Αν ισχύουν τα παραπάνω, μάλλον θα αποσύρω το ενδιαφέρον μου. Βλέπετε κάποια άλλη εναλλακτική;

Δεν σας βλέπω με "ζωντάνια" να το κάνετε.... Μάλλον λειτουργείτε ως να είστε εσείς ο ιδιοκτήτης... Μπορεί όμως και να κάνω λάθος....

 

48 λεπτά πριν, Labros2018 said:

Αρχίζω και αναρωτιέμαι αν τελικά υπάρχουν διαμερίσματα 100% νόμιμα (και πόσο κοστίζουν).

Υπάρχουν! Και πολλά απολύτως νόμιμα, αλλά και ακόμα περισσότερα με νομίμως ρυθμισμένες τις όποιες αυθαιρεσίες τους. Η τιμή τους, όπως πάντα καθορίζεται από τους νόμους της επιτόπου αγοράς (προσφορά - ζήτηση).

 

Καλή τύχη αγαπητέ μου! Εγώ δεν έχω κάτι άλλο να συνεισφέρω στη συζήτηση αυτή....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Τώρα είστε σαφής, ευχαριστώ.

Η καχυποψία σας μου είχε κάνει εντύπωση, αλλά τώρα κατάλαβα πού οφείλεται. Προφανώς όμως δεν είναι ευχάριστο να εγκαταλείπω ένα ακίνητο που με έχει ενθουσιάσει, έχοντας επιπλέον ξοδέψει αρκετό χρόνο και χρήματα, για δεύτερη φορά μέσα σε λίγους μήνες (και αυτό χωρίς να κυνηγάω ευκαιρίες!) Οπότε είναι φυσιολογική η έλλειψη "ζωντάνιας" που παρατηρήσατε :-)

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.