Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κυψελωτές διατομές


 

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να προσομοιάσω ένα μεταλλικό δοκάρι κυψελωτό (κυψέλες εξαγωνικές) σε πρόγραμμα μεταλλικών (εν προκειμένω στο e-tabs).Παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας μου δώσει τα φώτα του ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς προσομείωση ?

 

Αυτοί οι δοκοί υπάρχουν στις διατομές. Ανάλογα το πρόγραμμα και τις βιβλιοθήκες που έχει φυσικα.

 

Αν δεν έχεις τέτοια διατομή κάνε τους απαραίτητους υπολογισμούς με το χέρι από πίνακα που έχει τέτοιες διατομές.

 

Βέβαια υπάρχει και λύση για τους τελείους άρρωστους να περάσουν την δυσμενέστερη δοκό (άνοιγμα, φορτία) σε πρόγραμμα fem και να κάνουν από εκεί τους ελέγχους.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ωστόσο ποια διατομή θα ορίσω την πλήρη ή στο σημείο της κυψέλης δεν υπάρχει δυνατότητα να του δώσω ανα πόσο εμφανιζεται κατα μήκος η εκαστοτε διατομή.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις τέτοια διατομή κάνε τους απαραίτητους υπολογισμούς με το χέρι από πίνακα που έχει τέτοιες διατομές. (και όλα τα γεωμετρικά στοιχεία που χρειάζεσαι)

 

Αυτό εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

http://www.grunbauer.nl/eng/lijst2.htm

πίνακες με όλα τα στοιχεία των κυψελωτών διατομών, ακόμη και μη τυποποιημένων.

 

Επιπλέον στοιχεία μπορείς να βρείς στo :

 

http://www.arcelormittal.com/sections/index.php?id=8

Και στο site της Corus.

 

Διαστασιολόγηση σε ενδιαφέρει να κάνεις? γιατί εκεί είναι το κλειδί....και η πιθανή πατάτα στις κυψελωτές.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια σας... Βασικά κάνω τη διπλωματική μου σε ένα μεταλλικό κτήριο στο οποίο κάποιες εκ των δοκών είναι κυψελωτές.Επομένως αυτές θέλω να τις περάσω στο etabs το οποίο ωστόσο δεν έχει ανάλογη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.