Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ισχύουσα νομοθεσία για εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Ok, σας έχω πρήξει, το ξέρω, αλλά είμαι νέος.

 

Η ισχύουσα Νομοθεσία για δόμηση κατοικίας εκτός Σχεδίου Πόλης καλύπτεταο από το :

ΠΔ 31-//1985 (ΠΔ ΦΕΚ Δ 270 1985):

"Οροι δόμησης γηπέδων εκτός σχεδίου πόλεων-εκτός ορίων προ 1923 οικισμών "

όπως το βρίσκω στο "Νόμος" του ΤΕΕ (δηλ. με ενσωματωμένες διορθώσεις ),

ή πρέπει να δω και κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

To ΦΕΚ 270 Δ' ισχύει γενικά ΑΛΛΑ χρειάζονται προσοχή τα εξής :

 

1. Kατά περιοχές υπάρχουν άλλα ειδικότερα Δ/τα συνήθως δυσμενέστερα τα οποία κατισχύουν του γενικού. Οπότε επιβάλλεται επίσκεψη στην αρμόδια Πολεοδομία.

 

2. Αν ο δρόμος επί του οποίου εφάπτεσαι είναι εθνικός/επαρχιακός/κύριος κοινοτικός-δημοτικός ισχύει για τις αποστάσεις από αυτόν το ΦΕΚ περί μέτρων ασφάλειας υπεραστικής συγκοινωνίας.

 

3. Αν το γεωτεμάχιο είναι παραθαλάσσιο ισχύουν επιπλέον οι διατάξεις του νόμου περί αιγιαλού και παραλίας.

 

4. Δεν ισχύουν όλες οι διατάξεις του ΓΟΚ στα εκτός σχεδίου. Ανατρέχεις λοιπόν στο άρθρο του ΓΟΚ περί έκτασης εφαρμογής .

 

5. Προσοχή σε αποστάσεις από ρέματα και δασικές εκτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε ΦΕΚ (1996) που αφορά περιοχή στα μέρη μου, αναφέρει ότι το Π.Δ. που ισχύει για τα εκτός σχεδίου της διοικητικής ενότητας είναι αυτό του '78 και όχι αυτό του '85..

 

Σε ερώτηση προς τον Προϊστάμενο της Πολεοδομίας, πήρα απάντηση:"...ναι μωρέ έχει πολλά λάθη το συγκεκριμένο, εμείς του '85 δεχόμαστε.."

 

Με θεώρηση όρων δόμησης από Πολ.(που μου την παρέχουν απλόχερα) χρησιμοποιώντας το Π.Δ. ΤΟΥ '85, είμαι καλυμένος??

Link to comment
Share on other sites

Ok, σας έχω πρήξει, το ξέρω, αλλά είμαι νέος.

 

Η ισχύουσα Νομοθεσία για δόμηση κατοικίας εκτός Σχεδίου Πόλης καλύπτεταο από το :

ΠΔ 31-//1985 (ΠΔ ΦΕΚ Δ 270 1985):

"Οροι δόμησης γηπέδων εκτός σχεδίου πόλεων-εκτός ορίων προ 1923 οικισμών "

όπως το βρίσκω στο "Νόμος" του ΤΕΕ (δηλ. με ενσωματωμένες διορθώσεις ),

ή πρέπει να δω και κάτι άλλο?

 

Victim1, πρέπει να ερευνήσεις και το ενδεχόμενο να ισχύει ΖΟΕ του 1337 ή και να έχει εγκριθεί ΓΠΣ ή ΣΧΟΟΑΠ του 2508 με δυσμενέστερους όρους από το γενικής ισχύος π.δ. της εκτός σχεδίου δόμησης.

Εχουν εγκριθεί λ.χ. δικά μου ΓΠΣ με κατάργηση των παρεκλίσεων ή/και με ειδικότερους περιορισμούς ως προς σ.δ. και ορόφους (π.χ. Β' ζώνη αρχαιολογικών κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.