Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρομαγνητικές βαλβίδες Ηλιακού - Μποιλερ καλοριφερ


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά!! 

 

Στο σπίτι μου υπάρχει μία εγκατάσταση καλοριφέρ με ένα ηλεκτροπόϊλερ (το οποίο είναι συνδεδεμένο παράλληλα με τα σώματα και ζεσταίνει το νερό όταν ανοίγουν τα καλοριφέρ) και ένας ηλιακός. 

 

Επίσης στα δύο μποϊλερ υπάρχουν ηλεκτρομαγνητικές βαλβίδες Ceme 8714 (1/2") και ένας Ψηφιακός Θερμοστάτης ENDA ET5411 οποίος χειρίζεται την κατάσταση ανάλογα με την θερμοκρασία του ηλιακού. 

 

Το πρόβλημα μου λοιπόν είναι στο ότι μετά από ένα τριήμερο βροχών και ενώ ο ηλιακός δεν είχε νερό, στην προσπάθεια μου να κάνω μπάνιο διαπίστωσα πως το νερό μία είναι ζεστό μία παγώνει. Πήγα λοιπόν και έκλεισα την χειροκίνητη βάνα του ηλιακού και το νερό ήρθε ζεστό από το ηλεκτροπόϊλερ. 

 

Την άλλη μέρα που είπα να ασχοληθώ με το τι μπορεί να φταίει αφού κατέβασα θερμοκρασία για να δω μήπως δουλεύει η ηλεκτροβάνα του ηλιακού (με κλειστή την χειροκίνητη άρα δεν έπρεπε να έρθει νερό αφού και η βαλβίδα του ηλεκτροπόϊλερ έκλεισε) διαπίστωσα ότι νερό συνεχίζει να έρχεται. 

 

Άρα τι μπορεί να συμβαίνει;; Έχω χαλασμένες και τις δύο βαλβίδες;; 

IMG_20210102_164149__01.jpg

IMG_20210102_164220__01.jpg

Edited by Παναγιώτης_Κ.
Διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να ξέρει κάποιος τις υδραυλικές και τις ηλεκτρολογικές συνδέσεις, που υπάρχουν στο σπίτι σου, δεν μπορείς να έχεις συγκεκριμένη απάντηση.

Το μόνο που μπορεί να λεχθεί με σιγουριά είναι ότι αν περνάει νερό από μία κλειστή βάνα, υπάρχει πρόβλημα.

Το πρόβλημα είναι είτε στη βάνα που δεν μπορεί να κλείσει, ενώ παίρνει τη σωστή εντολή είτε στο ηλεκτρικό σύστημα, που δεν δίνει τη σωστή εντολή.

Υ.Γ. Δεν βλέπω καμμία ηλεκτροβάνα στη φωτό αλλά μία ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα.

Η τηλεδιάγνωση εδώ τελειώνει...

Link to comment
Share on other sites

Ναι λάθος μου. Δύο ηλεκτρομαγνητικές βαλβίδες υπάρχουν και όχι ηλεκτροβάνες. 

 

Δηλαδή τι ακριβώς πρέπει να ξέρει κάποιος;;; 

Ενα μπόϊλερ στο πατάρι και ένας ηλιακός με δύο ηλεκτρομαγνητικές βαλβίδες οι οποίες δουλεύουν με τον αυτοματισμό.

 

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν δουλεύει σωστά!

Πρέπει κάποιος να ψάξει να το βρεί και να το επισκευάσει ή να το αντικαταστήσει!

Δεν ξέρω τι άλλο περιμένετε να διαβάσετε εδώ!

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Μερικές ερωτήσεις...

Συμβαίνει να κολλήσουν και οι δύο βαλβίδες; 

Θερμοστάτης μήπως κρατάει ανοιχτή τημ μία λόγο σφάλματος τις άλλης;; 

Δέχονται κάποιου είδους επισκευή ή υποχρεωτικά αγοράζω καινούργιες;; 

Επίσης μπορώ να δω με κάποιο τρόπο εάν δουλεύουν; 

Link to comment
Share on other sites

59 λεπτά πριν, Παναγιώτης_Κ. said:

Μερικές ερωτήσεις...

Συμβαίνει να κολλήσουν και οι δύο βαλβίδες; Δύσκολο, αλλά όχι απίθανο

Θερμοστάτης μήπως κρατάει ανοιχτή τημ μία λόγο σφάλματος τις άλλης;;  Όχι

Δέχονται κάποιου είδους επισκευή ή υποχρεωτικά αγοράζω καινούργιες;; Δέχονται, αν βρείτε ανταλλακτικά, αν συμφέρει, αν ξέρετε πώς...

Επίσης μπορώ να δω με κάποιο τρόπο εάν δουλεύουν; Μπορείτε, αν ξέρετε από υδραυλικά και ηλεκτρολογικά

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.