Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναφορά ΤΕΕ για Μηχανικούς ΤΕ κατασκευαστικού τομέα


Pappos

Recommended Posts

Αυτό ακριβώς ήθελα να τονίσω topoall. Θεμιτό και αναγκαίο να παλέψετε για τα δικαιώματα σας και για πολλά απο αυτά συμπαρίσταμαι. Η ένσταση μου είναι για εκφράσεις απαξιωτικές για τη χώρα μας, του στυλ Μπανανία, Ελλαδιστάν, και άλλα διάφορα. Προσωπικά πάντα μιλώντας...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην Γερμανία ο μηχανικός ΤΕΙ γράφεται απευθείας στο επιμελητήριο.

 

Το ίδιο συμβαίνει και στην Ουγκάντα, αλλά και στο Μπαγκλαντές.

 

Για του λόγου το αληθές:

 

http://www.ugandaengineers.org/membership.htm

 

και

 

http://www.iebbd.org/about_membership.htm

 

Συμφωνώ με τον Χάρη, αλλά και τον GeorgeS ότι η ΜΟΝΗ λύση είναι ένα ενιαίο επιμελητήριο(ότι συμβαίνει σε όλο τον κόσμο δηλαδή).

 

Όσο αυτό αργεί τόσο περισσότερο βλάπτει τους σημερινούς λεγόμενους διπλωματούχους μηχανικούς (ΑΕΙ) γιατί μπορεί να υπάρξει το ενδεχόμενο το νέο επιμελητήριο να μην είναι το ΤΕΕ. Βέβαια οι περισσότεροι διπλωματούχοι θεωρούν ότι όσο δεν δίνεται λύση στην σημερινή κατάσταση είναι οι μόνοι που "κάνουν την δουλειά" και "έχουν την σφραγίδα". Κακώς!

 

Επίσης πρέπει να κατανοήσουμε ότι ίσως σε λίγα χρόνια θα μπορεί κάποιος να είναι chartered engineer(κάτι σαν το μέλος ΤΕΕ σήμερα) ακόμα και χωρίς σπουδές, παρά μόνο με την εργασιακή εμπειρία. Βάση αυτής θα αποκτά και ο κάθε μηχανικός περισσότερα δικαιώματα σε δομοστατικά, υδραυλικά, συγκοινωνιακά, γεωτεχνικά κτλ.

 

Υ.Γ. Αγαπητοί συνάδελφοι Pappos και GeorgeS, μια χάρη μόνο. Αυτό δεν είναι το φόρουμ του ΤΕΕ. Ε;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το ΤΕΕ δεν δέχεται τους συναδέλφους μηχανικούς. Είμαι περίεργος να μάθω.

 

Επειτα θα ήθελα να μάθω την κατάταξη μηχανικών ΤΕ στο ΤΕΕ. Σε ποια βαθμίθα εκπαίδευσης.

 

Ευχαριστώ και συγνώμη για το απότομο ύφος μου...(παλια ήθελα να γίνω και ρήτορας...)

 

Και μην τα λέτε έτσι απότομα ότι δεν υφίσταται Ελλαδιστάν...

 

Ελλαδιστάν, μπανανία κ.ο.κ.

 

Αλήθεια γιατί σας ενοχλεί ? Μήπως δεν είναι έτσι ?

 

Κατά τα άλλα σεβαστά αυτά που είπε ο Adavis

 

edit: Παναγιώτης είπες να μην δώσω συνέχεια και postaρες 2 φορές για αυτό το θέμα...

σε παρακαλώ πολύ μην συνεχίζεις.

 

@Adavis ο τίτλος του thread

 

Αναφορά ΤΕΕ για Μηχανικούς ΤΕ κατασκευαστικού τομέα

Link to comment
Share on other sites

@Pappos

Κάνε ένα έγγραφο ερώτημα στο ΤΕΕ με αριθμό πρωτοκόλλου και όταν πάρεις την απάντηση και αν έχεις την καλοσύνη, ενημέρωσε και εμάς.

Εκείνο επίσης που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί δεν μετακομίζεις στην Γερμανία (δεν γράφω μεταναστεύεις γιατί μάλλον τη νιώθεις σαν πατρίδα σου) και ανέχεσαι να μένεις σε μια χώρα που την κατατάσσεις στο ίδιο επίπεδο με μια τριτοκοσμική χώρα. Γερμανικά ξέρεις, από χώρα μέλος της ΕΕ σε χώρα μέλος της ΕΕ θα πας, το νόμισμα είναι το ίδιο, οι αμοιβές καλύτερες, η ζωή φθηνότερη και κυρίως δεν έχει τα τόσα αρνητικά που βιώνεις στην Ελλάδα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

.... Διαβάζουν το άλλο θέμα, γράφουν ενα 5 και περνάνε....Το επίπεδο της "μαθήτριας" μου απο ότι μου λέει είναι αντιπροσωπευτικό. Και δυστυχώς όχι παραγώγους δεν γνωρίζει αλλά έπρεπε να της θυμίσω και πως λύνουμε 2χ2 συστήματα εξισώσεων!!! .....

 

Λυπάμαι, αλλά το επίπεδο της μαθήτριας σου δεν είναι αντιπροσωπευτικό... Και στο λέει ένας άνθρωπος που πέρασε από το ΑΤΕΙ Κρήτης και σε συναφή σχολή και γνωρίζει κάτι παραπάνω...

Και εγώ ξέρω έναν ΕΜΠ που δουλεύει ΤΑΞΙ... Να το πω αντιπροσωπευτικό δείγμα;

Link to comment
Share on other sites

Δωσε προγραμμα σπουδων σου που θες να κανεις και διαλεξη για διαφορικες και ολοκληρωματα σε συναδελφους Ελληνικων ΑΕΙ.

Με 30 μαθηματα στο Fachhochschule οχι κατασκευαστης αλλα επρεπε να υπαρχει θεμα με την ισοτιμια σου με τα Ελληνικα ΤΕΙ.

Το ακαδημαικο σου επιπεδο ειναι ανεπαρκεστατο για να σχολιαζεις Ελληνικα ιδρυματα οπως το Δ.Π.Θ.

Για το υφος και τον λογο σου δε φταει το ελλαδισταν αλλα η παιδεια που εχεις λαβει εκει που την εχεις λαβει.

Link to comment
Share on other sites

Barracuda,

 

μίλησα εγώ για σένα προσωπικά ? Τι αερολογίες μου λες για διαφορικές και πράσινα άλογα ? Εγώ σου λέω για το πως ερμηνεύεται με μαθηματικούς τύπους η δυναμική. Σε ενοχλεί αυτό ? Για τι μαθηματικά θα μου μιλήσεις για το ΔΠΘ ??? Εδώ έχουνε κάνει μέγα μάθημα τις πιθανότητες τι να λέμε τώρα. Λοιπόν άλλη φορά αν μιλήσεις για μένα προσωπικά θα παίρνεις τις ανάλογες απαντήσεις. Για ποιο ΔΠΘ μου μιλάς που έχει και επίπεδο ??? Που κάθε τρίμηνο κλείνουν την σχολή με το έτσι γουστάρουν ??? Μάθε πρώτα εσύ τα βασικά και μετά έλα μιλά για μένα. Και σε πληροφορώ αν είχα οι μισοί το δικό μου επίπεδο δεν θα είχαμε αυτα τα χάλια με τις καταλήψεις και τα καφενεία.

Γιατί να παώ Γερμανία κύριοι ?? Αντι να φύγω εγώ γιατί δεν φεύγουν τα άλλα καρναβάλια που έχουν ρημάξει τον τόπο και έχουμε αυτό το χάλι της παιδείας το σημερινό ???

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.