Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναφορά ΤΕΕ για Μηχανικούς ΤΕ κατασκευαστικού τομέα


Pappos

Recommended Posts

Να πώ και την γνώμη μου:

 

Η ιστοσελίδα του ΤΕΕ μπορούσε πολύ απλά να γράφει ''Αναφορά ΤΕΕ για πτυχιούχους Μηχανικούς Τ.Ε.Ι'' χωρίς το ''κατασκευαστικού τομέα'' γιατί πολύ απλά αυτόν τον τίτλο φέρουν και αυτός ο ''τομέας'' δεν νοείται . Το ότι θα μπερδέψουμε τους πτυχιούχους κλωστουφαντουργίας με τους πτυχιούχους μηχανικούς ΤΕ για αυτό βάλαμε και τον όρο '' κατασκευαστικού τομέα'' δεν έχει καμία βάση καθώς οι πτυχιούχοι κλωστουφαντουργίας ή οποιασδήποτε άλλης σχολής μη μηχανικών δεν φέρουν και τον τίτλο του πτυχιούχου μηχανικού Τ.Ε.Ι άρα άκυρη η τοποθέτηση του Χάρη.

 

Η dada ανέφερε ότι: <<Δηλαδή, κατά τη γνώμη σου μεταξύ του Διπλωματούχου και του εμπειροτέχνη δεν υπάρχει καμία βαθμίδα κατάρτισης;

Ο κατασκευαστικός κλάδος (αν μπορεί με αυτό τον όρο να περιγράφει το σύνολο των δραστηριοτήτων των μηχανικών) είναι ο μόνος που έχει καταφέρει να έρθει σε τέτοια σύγχυση. Δεν ξέρω πως και από πότε ξεκίνησε, αλλά αν ρωτήσετε παλαιότερους θα σας πουν πως το επάγγελμα του εργοδηγού, για παράδειγμα, κάποτε έχαιρε σεβασμού. Αν παρακολουθήσετε ντοκιμαντέρ στον τομέα των κατασκευών θα δείτε τεχνικούς οι οποίοι δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν από τους μηχανικούς δίπλα τους και παρόλα αυτά είναι εμφανές ποια η θέση και ο ρόλος ποιανού. Από πότε εμείς (οι Έλληνες) αποφασίσαμε να περάσουμε στην απαξίωση ένα τεράστιο μέρος του κλάδου δεν το κατάλαβα. Γιατί το να είσαι τεχνικής εκπαίδευσης θεωρείται προσβολή;>>

 

Ειλικρινά δεν ξέρω τι πρόσφερε αυτή η τοποθέτηση για εμπειροτέχνες - μάστορες εκτός και αν το φορουμ απευθύνεται σε διπλωματούχους και εμπειροτέχνες. σαν παραθέτω και μια ιστοσελίδα από την βικιπεδία για να μάθετε τι είναι εμπειροτέχνης:http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE%B9%CE%AC%CE%BD%CE%BD%CE%B7%CF%82_%CE%A6%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%AC%CE%B4%CE%B7%CF%82

 

Η dada ανέφερε ότι:

<<Ξέρω ότι με αυτό που θα πω θα παρεξηγηθούν πολλοί από εσάς, αλλά ναι δεν θεωρώ την κατάρτιση των Τ.Ε. ανάλογη των αποφοιτών πολυτεχνικών σχολών.

Μη μου πείτε πως στα μηχανογραφικά σας τις είχατε πρώτες;! Για μένα αυτό από μόνο του είναι ένας διαχωρισμός και ο στρουθοκαμηλισμός δεν ωφελεί κανέναν.>>

 

Μα καλά είμαστε 30 χρονών και θα συζητάμε για μηχανογραφικά άλλα τέλος πάντων

και όμως ΝΑΙ το είχαμε πρώτο πρώτο στο μηχανογραφικό δε πα να χάναμε 4000 μόρια πρώτο γιατί πολύ απλά ξέραμε τι θέλαμε να κάνουμε.

 

Η dada ανέφερε ότι:

<<Μην ακούσω «δεν γνωρίζεις τι μαθήματα κάνουμε» γιατί το μάθημα δεν προσδιορίζεται από τον τίτλο του αλλά από την φύση του, το βαθμό των απαιτήσεων του και τον τρόπο διδασκαλίας του (μαθηματικά κάνεις σε όλο το δημοτικό, δεν κάνεις όμως τα ίδια).>>

 

Μα καλά εδώ θα τρελαθούμε, πώς μπορεί να ξέρει κάποιος τι μάθημα κάνουν σε ένα ανώτατο εκπαιδευτικό ίδρυμα: (ΤΕΙ και Πανεπιστήμια) όταν δεν έχει περάσει ούτε απέξω,

είναι σαν να μου λέει κάποιος στις σχολές της Κίνας δεν διδάσκουν καλά και να μην έχει βγεί από το χωριό του. Οι καθόλα αρμόδιοι για να εκφέρουν γνώμη επάνω σε αυτό το θέμα είναι το ΜΟΝΙΜΟ εκπαιδευτικό προσωπικό και οι αξιολογητές της κάθε σχολής.

 

Η dada ανέφερε ότι:

<<Σαν Αρχιτέκτων Μηχανικός αυτό που θα ήθελα να δω μια μέρα, είναι γραφεία με τουλάχιστον τέσσερις Διπλωματούχους μηχανικούς μέσα και ανάλογο υποστηρικτικό προσωπικό (το οποίο να αμείβεται σωστά και όχι ψυχούλα) από τις ανάλογες σχολές.>>

Ευχαριστούμε δεν θα πάρουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο τίτλος του μηχανικού για τους πτυχιούχους ΤΕΙ είναι νόμιμα κατοχυρωμένος σε όλη την Ευρώπη και αναγράφεται επίσημα στα πτυχία που χορηγούν τα ΤΕΙ της χώρας. Το ΤΕΕ βέβαια, λειτουργώντας ως μια απαρχαιωμένη, μεσαιωνική και σκληρή συντεχνία μπορεί να συζητά και να λέει ότι θέλει, από την αλλαγή ονομασίας της χώρας μέχρι την ισοτίμηση των διάρκειας 7 εξαμήνων σπουδών του προέδρου του με master ή διδακτορικό. Πρέπει όμως να καταλάβει ότι ούτε νομοθέτης είναι, ούτε την εκπαιδευτική πολιτική της χώρας μπορεί ή έχει δικαίωμα να χαράσσει. Αρκετό κακό έχει κάνει στο τεχνικό κόσμο όλα αυτά τα χρόνια.

Για να μας πει η dada, που λέει ότι "δεν θεωρεί την κατάρτιση των Τ.Ε. ανάλογη των αποφοιτών πολυτεχνικών σχολών", μήπως τα 1000αδες μέλη του ΤΕΕ εξ Ιταλίας που τα βαφτίσατε "διπλωματούχους", οι διάφοροι αποτυχημένοι ζωγράφοι που μετονομάστηκαν σε αρχιτέκτονες, οι εξ Ρουμανίας και Βουλγαρίας απόφοιτοι που γίνανε δεκτοί με ανοιχτές αγκάλες από το ΤΕΕ, έχουν κάποια σπουδαία "κατάρτιση" ? Αυτούς τους διπλωματούχους εννοείς ότι θες να βλέπεις στα τεχνικά γραφεία ? Ή τέλος μήπως η κατάρτιση των διπλωματούχων είναι τόσο φοβερή που όταν τελειώνουν τις σχολές τους είναι περιζήτητοι ? γιατί μάλλον κάτι άλλο συμβαίνει. Όταν τελειώνουν τις σχολές τους ψάχνουν κανά γραφείο να μάθουν τα βασικά από την αρχή...

Οπότε θα έλεγα να αφήσετε κατά μέρος τα "πρότυπα καταρτισμένων" που βγαίνουν δήθεν από τα πολυτεχνεία και να προσγειωθείτε στη πραγματικότητα. Το κακό βέβαια αφορά όλα τα ιδρύματα, αλλά η συστηματική προσπάθεια να απαξιώσετε όλους τους άλλους εξαιρώντας τα πολυτεχνεία είναι προκλητική.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν ξέρω τι πρόσφερε αυτή η τοποθέτηση για εμπειροτέχνες - μάστορες εκτός και αν το φορουμ απευθύνεται σε διπλωματούχους και εμπειροτέχνες.

 

Εάν δεν έγινε κατανοητή η άποψή μου, να διευκρινίσω πως αυτό που ήθελα να πω είναι το ότι υπάρχουν σε όλα βαθμίδες. Και όπως και αυτός που τελειώνει το ΤΕΙ κλωστοϋφαντουργίας βρίσκεται κάπου ανάμεσα στον εργάτη και στο μηχανικό που ελέγχει τις μηχανές (έτσι το αντιλαμβάνομαι, και ας μην επεκταθούμε άλλο, σαν παράδειγμα το χρησιμοποίησα) έτσι και στον δικό μας κλάδο υπάρχουν διαβαθμίσεις.

 

Μα καλά εδώ θα τρελαθούμε, πώς μπορεί να ξέρει κάποιος τι μάθημα κάνουν σε ένα ανώτατο εκπαιδευτικό ίδρυμα: (ΤΕΙ και Πανεπιστήμια) όταν δεν έχει περάσει ούτε απέξω,........ Οι καθόλα αρμόδιοι για να εκφέρουν γνώμη επάνω σε αυτό το θέμα είναι το ΜΟΝΙΜΟ εκπαιδευτικό προσωπικό και οι αξιολογητές της κάθε σχολής.

 

Παρεξηγησες μάλλον...

Εγώ το γνωρίζω ότι δεν έχω παρακολουθήσει τα μαθήματά σας. Αλλά αυτή είναι η μόνιμη επωδός διαφόρων διπλωματούχων και πτυχιούχων προκειμένου να υπερασπιστούν τα δικαιώματα υπογραφής τους. Απλά πήγα να το προλάβω....

Κατά επέκταση ούτε εσύ γνωρίζεις το επίπεδο των σπουδών του Πολυτεχνείου και οι καθόλα αρμόδιοι τους οποίους επικαλείσαι έκαναν το διαχωρισμό Πολυτεχνείο / ΤΕΙ

 

Ευχαριστούμε δεν θα πάρουμε.

Η αλήθεια είναι πως οι ειδικότητες είναι πολλές. Οι απόψεις του καθενός από εμάς απορρέουν κυρίως από την προσωπική μας εμπειρία. Πιθανόν το μοντέλο που περιγραφώ να έχει άμεση εφαρμογή σε μέτριας κλίμακας οικοδομικά έργα. Αυτό δεν σημαίνει πως είναι ιδανικό για όλους.... Ούτε ισχυρίσθηκα κάτι τέτοιο.

 

Κανείς δεν σας στρατολόγησε με το ζόρι!!!!

 

 

Για να μας πει η dada, που λέει ότι "δεν θεωρεί την κατάρτιση των Τ.Ε. ανάλογη των αποφοιτών πολυτεχνικών σχολών", μήπως τα 1000αδες μέλη του ΤΕΕ εξ Ιταλίας που τα βαφτίσατε "διπλωματούχους", οι διάφοροι αποτυχημένοι ζωγράφοι που μετονομάστηκαν σε αρχιτέκτονες, οι εξ Ρουμανίας και Βουλγαρίας απόφοιτοι που γίνανε δεκτοί με ανοιχτές αγκάλες από το ΤΕΕ, έχουν κάποια σπουδαία "κατάρτιση" ?

 

Αν διαβάσεις προσεκτικά θα δεις πως η βασική μου άποψη είναι " Η αρχή είναι διάρθρωση της εκπαίδευσης!". Που σημαίνει ότι τίποτα από όλα όσα πιστεύω δεν μπορούν να υλοποιηθούν δίχως επαναπροσδιορισμό του ποιος και πως παίρνει των τίτλο. Φυσικά και δεν συμφωνώ με την εξίσωση της πενταετούς φοίτησής μου με αυτή της τρίχρονης Αρχιτεκτόνων του εξωτερικού.

 

Και εάν η Ελλάδα, η οποία είχε ένα από τα κορυφαία Πολυτεχνεία στον κόσμο, δεν μπορεί να προασπίσει τα δικαιώματα των αποφοίτων της και χορεύει στο ρυθμό που βαράει η Ευρωπαϊκή Ένωση, αυτό είναι εις βάρος όλων μας!!!!

 

Σε αρκετά σημεία επίσης δηλώνω απερίφραστα πως δεν δέχομαι κάποια από τα δικαιώματα αμοιβών μου, όπως επίσης και την άποψη μου για επέκταση των δικαιωμάτων κάποιων ΤΕΙ με τη λογική αν είναι να έχουν έτσι τα πράγματα, να έχουν για όλους!!!

Αυτό όμως δεν είδα να σχολιάζεται από κανέναν..... Μήπως κάνετε λίγο την πάπια όταν είναι να δώσετε και όχι να πάρετε;

 

Υ.Γ.

Χρησιμοποιήστε σωστά το quote και κανε προεπισκόπηση μηνύματος, γιατί δεν είναι εμφανή τα λεγόμενά σας

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, κατά τη γνώμη σου μεταξύ του Διπλωματούχου και του εμπειροτέχνη δεν υπάρχει καμία βαθμίδα κατάρτισης;.

 

υπάρχει, του αποφοίτου δομικών έργων του λυκείου ή του ιεκ

 

 

Επίσης, καθώς, τα επαγγελματικά δικαιώματα των ΤΕ απορρέουν από ένα Βασιλικό Διάταγμα (διορθώστε με αν κάνω λάθος), όσες σχολές (βλ. Διακοσμητική, Αποκαταστάσεις) δεν υπήρχαν τότε, δεν έχουν σήμερα κανένα επαγγελματικό δικαίωμα.

 

απο το βασιλικό διάταγμα στο οποίο αναφέρεσαι απορρέουν τα επαγγελματικά δικαιώματα των σχολών των υπομηχανικών οι οποίες έχουν καταργηθεί - και όχι των τει.

 

 

Ας μην κρυβόμαστε, το θέμα δεν είναι η επιστημονική κατάρτιση αλλά το μοίρασμα της οικονομικής πίτας.

λυπηρή διαπίστωση, όμως αληθινή

 

Σαν Αρχιτέκτων Μηχανικός αυτό που θα ήθελα να δω μια μέρα, είναι γραφεία με τουλάχιστον τέσσερις Διπλωματούχους μηχανικούς μέσα και ανάλογο υποστηρικτικό προσωπικό (το οποίο να αμείβεται σωστά και όχι ψυχούλα) από τις ανάλογες σχολές. Μόνο έτσι πιστεύω πως μπορούμε να αναλαμβάνουμε έργα και να τα παραδίδουμε ολοκληρωμένα στην πόλη και να κάνουμε όλοι τη δουλειά μας σωστά και με οικονομικές συνθήκες καλύτερες και για εμάς και για τους πελάτες.

 

εγώ πάλι, σαν μηχανικός δομικών έργων, αυτό που θα ήθελα να δώ μία μέρα, είναι γραφεία μηχανικών που να μπορούν να κάνουν αυτόνομα τη δουλειά τους πάνω σε αυτό που σπούδασαν, χωρίς να χρειάζεται να νοικιάζουν υπογραφές απο άλλους μηχανικούς που ονειρεύονται κάποια μέρα να τους κάνουν υπαλλήλους τους.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι, σαν μηχανικός δομικών έργων, αυτό που θα ήθελα να δώ μία μέρα, είναι γραφεία μηχανικών που να μπορούν να κάνουν αυτόνομα τη δουλειά τους πάνω σε αυτό που σπούδασαν, χωρίς να χρειάζεται να νοικιάζουν υπογραφές απο άλλους μηχανικούς που ονειρεύονται κάποια μέρα να τους κάνουν υπαλλήλους τους.

 

Και τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν μιλάμε για το ίδιο πράγμα;

Δεν μίλησα για υπαλλήλους. Για ομάδα μίλησα.

Αν συμπέρανες υπαλλήλους επειδή γράφω "να πληρώνονται".... γράψε λάθος.

 

 

Και μιας και η Κλειώ ανέφερε το θέμα «νοίκιασμα υπογραφής» έχω μια ερώτηση προς τους συναδέλφους Πολιτικούς Μηχανικούς. Είναι δυνατόν να συντάξει κάποιος μια στατική μελέτη και μόνο το μέρος της ειδικής θεμελίωσης να συνταχθεί από Πολιτικό Μηχανικό; Πρακτικά δηλαδή στέκει; Έστω ότι ήξερα να κάνω στατικά, πως θα γινόταν αυτό; Θα μου έκανε ο πολιτικός μηχανικός τη θεμελίωση και θα συνέχιζα από εκεί και πάνω;

Εμένα μου φαίνεται παράλογο και ζητώ τη γνώμη σας.

 

Υ.Γ.

Χρησιμοποιήστε σωστά το quote και κανε προεπισκόπηση μηνύματος, γιατί δεν είναι εμφανή τα λεγόμενά σας.

Link to comment
Share on other sites

Και τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν μιλάμε για το ίδιο πράγμα;

Δεν μίλησα για υπαλλήλους. Για ομάδα μίλησα.

Αν συμπέρανες υπαλλήλους επειδή γράφω "να πληρώνονται".... γράψε λάθος.

 

dada, συμπέρανα υπαλλήλους γιατί έναν ολόκληρο κλάδο μηχανικών, τον βάπτισες υποστηρικτικό προσωπικό των διπλωματούχων.

Link to comment
Share on other sites

...Είναι δυνατόν να συντάξει κάποιος μια στατική μελέτη και μόνο το μέρος της ειδικής θεμελίωσης να συνταχθεί από Πολιτικό Μηχανικό; Πρακτικά δηλαδή στέκει; Έστω ότι ήξερα να κάνω στατικά, πως θα γινόταν αυτό; Θα μου έκανε ο πολιτικός μηχανικός τη θεμελίωση και θα συνέχιζα από εκεί και πάνω;...

Κάποια εποχή επιλύαμε το κτήριο με πλήρη πάκτωση στη θεμελίωση και ανεξάρτητα την όποια θεμελίωση.

Συνεπώς υπό προϋποθέσεις είναι δυνατόν άλλος να επιλύει και να διαστασιολογεί την ανωδομή και άλλος τη θεμελίωση.

 

@KLEIO

Η αξία της υπογραφής έχει πέσει τόσο χαμηλά (λόγω της μεγάλης προσφοράς σε σχέση με τη ζήτηση) που δεν έχει νόημα να συζητούμε περί αυτού.

 

@topoall

Και όμως κάνεις λάθος!

Οι απόφοιτοι του τμήματος "Κλωστοϋφαντουργίας" του ΤΕΙ Πειραιά φέρουν σύμφωνα με το Π.Δ.388/89 ΦΕΚ 169/Α'/1989 τον τίτλο του Κλωστοϋφαντουργού Μηχανικού!!!

Για να γίνει επομένως ο διαχωρισμός με τους Μηχανολόγους/Ηλεκτρολόγους/Δομικών Έργων/Έργων Υποδομής Μηχανικούς ορθώς αναφέρονται ως μηχανικοί του κατασκευαστικού τομέα. Προτείνετε κάτι άλλο;

 

-_169__1989.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

dada, συμπέρανα υπαλλήλους γιατί έναν ολόκληρο κλάδο μηχανικών, τον βάπτισες υποστηρικτικό προσωπικό των διπλωματούχων.

 

Δεν εννοούσα μόνο μηχανικούς, για αυτό.

Πάντως, έχεις δίκιο όπως το εξέλαβες. Λάθος έκφραση...

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο Χάρη, άλλα όπως και να έχει ποιοί είμαστε εμείς να πούμε εάν έπρεπε ή όχι να αποκαλούνται μηχανικοί, θα πρέπει να γίνουν αξιολογήσεις όλων των σχολών πανεπιστημιακών και τει για πολλά θέματα και τότε θα μπορέσουμε να πούμε τι πρέπει να ισχύει και τι όχι. Για να μήν ξεφύγουμε από το θέμα, δεν μας αναφέρει το ΤΕΕ ως μηχανικούς του κατασκευαστικού τομέα όπως γράφεις, μας αναφέρει ώς αποφοίτους τει του κατασκευαστικού τομέα, και το προσχέδιο δεν αναφέρεται σε 5 ειδικότητες Μηχανολόγους/Ηλεκτρολόγους/Δομικών Έργων/Έργων Υποδομής Μηχανικούς/Τοπογραφίας

αλλά μόνο σε τρείς.

Link to comment
Share on other sites

Μην βάζετε στο στόμα σας την λέξη Γερμανία όταν μιλάτε για μηχανικούς ή αν την βάζετε να πλυθεί με οινόπνευμα, χλώριο και οξύ.

 

 

Λοιπόν. Για να ξεκινήσω γιατί μερικά που διάβασα είναι για γέλια ή μάλλον εδώ είναι όντως Ελλαδιστάν.

 

Στην Γερμανία ο μηχανικός ΤΕΙ γράφεται απευθείας στο επιμελητήριο. Επίσης στην Γερμανία να το ακούνε μερικοί, ο απόφοιτος ΤΕΙ μπορεί να κάνει απευθείας διδακτορικό στο πολυτεχνείο μετά από κάποιες προϋποθέσεις που πρέπει να τηρούν. (Συνήθως μεγάλος βαθμός πτυχίου και δημοσιεύσεις σε περιοδικά) Ξαναγράφω για να μην πουν μερικοί ότι δεν το διάβασαν σωστά. ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ. (όχι master και μετά διδακτορικό, αλλά απευθείας διδακτορικό)

 

Και κάτι βασικό. Θα το ξαναπώ γιατί μάλλον μερικοί δεν το ξέρουν. Αλλο Γερμανία άλλο Ελλαδιστάν. Άλλο το επίπεδο σπουδών στην Γερμανία άλλο στο Ελλαδιστάν. Μην ακούω λοιπόν συγκρίσεις με Γερμανία γιατί πολύ απλά δεν μπορεί να γίνει.

Έπειτα αυτά περί μελέτης θεμελίωσης που θέλει πεδιλοδοκό και δεν μπορεί να την συντάξει μηχανικός ΤΕ, μόνο εδώ στο Ελλαδιστάν και επιρροή στις πολεοδομίες απο το καφενείο ΤΕΕ.

 

Μετά για εργοδηγούς κ.τ.λ.

Ρωτάω. Τι δουλειά έχει ένας πτυχιούχος μηχανικός ΤΕ με τους εργοδηγούς ???? Είναι δυνατόν ??? Ρε μπας και θεωρείτε τους μηχανικούς ΤΕ καλουπατζήδες ????

 

Και για να προσγειωθούμε στην πραγματικότητα.

 

4 Χρόνια σπουδών στων Δομικών Έργων είναι αρκετά για να δωθεί άδεια δομοστατικού.

 

4 Χρόνια σπουδών στων Έργων Υποδομής είναι αρκετά για να δωθεί άδεια για έργα υποδομής.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.