Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ


tzinis

Recommended Posts

Γειά σου Πάνο! Εγώ στην ΕΕΤΕΜ έχω γραφτεί εδώ και 1 χρόνο , σε 4 μήνες κλείνω

5ετία απο την κτήση του 1ου πτυχίου. Θα το ψάξω και τα λέμε με νεότερα...

Ποιό Πολυτεχνείο τελειώνεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γραφεστε στο ΤΣΜΕΔΕ σαν εργοληπτες δημοσιων εργων αφου παρετε ΜΕΚ.

 

Για ΜΕΚ χρειαζεται να δειξετε εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

βασικά έχει ξεφύγει λιγάκι η συζήτηση αλλά έχω μια απορία. Είμαι νέος μηχανικός, ήρθαν τα χαρτιά του ΤΕΕ (άδεια άσκησης, βεβαιώσεις κτλ), και εδώ και 10 μέρες '''νομίζω''' (έτσι μου είχαν πει από ΤΕΕ δλδ.) ότι περιμένω την βεβαίωση εγγραφής από το ΕΤΑΑ (δηλ. ΤΣΜΕΔΕ) με τον αριθμό δύναμης και ότι άλλο τελοσπάντων... ??? Ή μήπως θα πρέπει να πάω και μόνοσ να τα ζητήσω και να προσκομίσω ότι άλλο για δευτερεύοντα όπως το βιβλιάριο υγείας, συνταγολόγιο και ότι άλλο μου ζητήσουν???

 

Βέβαια, λόγω της περιόδου δεν τα περίμενα άμεσα αλλά έχω βαρεθεί ήδη να περιμένω και να μην ξεμπερδεύω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

βασικά έχει ξεφύγει λιγάκι η συζήτηση αλλά έχω μια απορία. Είμαι νέος μηχανικός, ήρθαν τα χαρτιά του ΤΕΕ (άδεια άσκησης, βεβαιώσεις κτλ), και εδώ και 10 μέρες '''νομίζω''' (έτσι μου είχαν πει από ΤΕΕ δλδ.) ότι περιμένω την βεβαίωση εγγραφής από το ΕΤΑΑ (δηλ. ΤΣΜΕΔΕ) με τον αριθμό δύναμης και ότι άλλο τελοσπάντων... ??? Ή μήπως θα πρέπει να πάω και μόνοσ να τα ζητήσω και να προσκομίσω ότι άλλο για δευτερεύοντα όπως το βιβλιάριο υγείας, συνταγολόγιο και ότι άλλο μου ζητήσουν???

 

Βέβαια, λόγω της περιόδου δεν τα περίμενα άμεσα αλλά έχω βαρεθεί ήδη να περιμένω και να μην ξεμπερδεύω...

 

Καλημέρα,

επειδή και εγώ έχω όλη αυτή την διαδικασία σχετικά πρόσφατα, μην αγχώνεσαι. Εμένα μου ήρθαν τα χαρτιά του ΤΣΜΕΔΕ περίπου 2,5 μήνες μετά την ημερομηνία που βγήκαν τα αποτελέσματα των εξετάσεων. Σε κάποιους άλλους είχαν πάει λίγο νωρίτερα βέβαια.Αν θέλεις μπορείς να πάρεις ένα τηλ. να σου πουν εαν είναι έτοιμα(εγώ έτσι έίχα κάνει,απλά για να μην τρέχει η ασφάλιση και την πληρώσω από την τσέπη μου αντί για τον εργοδότη).

Σε περίπτωση που έχουν ολοκληρωθεί οι διαδικασίες εγγραφής σου,απλώς θα πρέπει να ξέρεις ότι πρώτα θα πρέπει να πληρώσεις το ποσό που αντιστοιχεί από την ημέρα που έδωσες εξετάσεις μέχρι σήμερα για να πάρεις ασφαλιστική ενημερωτητα και να προχωρήσεις σε βιβλιάρια κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γειά σας. Θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με την εγγραφή των μηχανικών στο TEE και παράλληλα στο ΤΣΜΕΔΕ.

Μόλις πήρα το δίπλωμα του μηχανολογου μηχανικου απο πολυτεχνειο και συνεχίζω για μεταπτυχιακές σπουδες σε τμήμα του αντικειμένου μου στην Ελλάδα.

Μπορώ να εγγραφώ άπο τώρα στο ΤΕΕ και να είμαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ (πληρώνοντας την ασφάλεια με δικά μου λεφτα)?

Αν μετά το διδακτορικό συνεχίσω ακαδημαικη καριερα είμαι καλυμένος με αυτη την ασφαλεια ή χρειάζεται να εγγραφω σε άλλη ασφαλιστικη?

Το να πληρώνω το ΤΣΜΕΔΕ απο τώρα που δε εργάζομαι επωφελούμε για τα χρόνια ή το ποσό της σύνταξης? Δηλαδη πρέπει να εργάζεσαι ως μισθωτός ή ελεύθερος επαγγελματίας για να πιαστούν τα χρόνια που είσαι ασφαλισμένος ως ικανά για σύνταξη?

 

Βασικά κοίταξα και το site του ΤΕΕ αλλα δε λύθηκαν οι απορίες μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπερα κ απο μενα..ισχυει ακομα οτι το πρωτο εξαμηνο στο τσμεδε ειναι δωρεαν η πρεπει να πληρωσεις απο την αρχη της εγγραφης σου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.