Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορία τρόπου φορολογησης


Recommended Posts

Είμαι ηλεκτρολόγος Μηχανικός.Αν εχω σε μια χρονιά έσοδα 20.000Ε και έξοδα 5.000Ε φορολογούμε με βαση τα έσοδα - εξοδα ( = 15.000Ε ) οποτε δεν μπαινω στο αφορολόγητο ή με βάση τον συντελεστή 26% οπότε προκύπτει 26% * 20.000Ε = 5.200Ε οπότε μπαίνω στο αφορολόγητο?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ηλεκτρολόγος Μηχανικός.Αν εχω σε μια χρονιά έσοδα 20.000Ε και έξοδα 5.000Ε φορολογούμε με βαση τα έσοδα - εξοδα ( = 15.000Ε ) οποτε δεν μπαινω στο αφορολόγητο ή με βάση τον συντελεστή 26% οπότε προκύπτει 26% * 20.000Ε = 5.200Ε οπότε μπαίνω στο αφορολόγητο?

 

Εξαρτάται από το τι αναγράφεις στα ΑΠΥ σου σαν αιτιολογία, ποιο είναι το αντικείμενο της εργασίας σου και αν για αυτό έχει προβλεφθεί Σ.Κ.Κ., αν παρέχεις ανεξάρτητες υπηρεσίες σε οργανωμένο γραφείο κλπ. Δώσε διευκρινήσεις πάνω σε αυτά και το βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Στο Α.Π.Υ κοβω αμοιβες πολεοδομιας ( π.χ. καυσιμο αεριο, ηλεκτρολογικα κλπ ), βιομηχανιας και συγκοινωνιων και κοβω 3 - 4 Α.Π.Υ. σε ενα τεχνικο γραφειο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.