Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδεατό στερεό σε δρόμο μικρού πλάτους


Recommended Posts

Το λοιπόν...

 

6. Το κτίριο που μπορεί να ανεγερθεί στο οικόπεδο περιορίζεται μέσα σε ιδεατό στερεό που καθορίζεται:

α) από την κατακόρυφη επιφάνεια που περνά από την οικοδομική γραμμή και της οποίας τα ανώτατα σημεία βρίσκονται σε ύψος 1,5 Π που μπορεί να μην είναι μικρότερο των 7,5 μ., από τα αντίστοιχα σημεία του κρασπέδου του πεζοδρομίου (όπου Π το πλάτος του δρόμου, όπως αυτό ορίζεται στο άρθρο 10).

 

Όσον αφορά τον παραπάνω ορισμό, δεν καταλαβαίνω το κομμάτι που λέει 'μπορεί να μην είναι μικρότερο του 7,5'.

Δηλαδή, αν εγώ έχω πλάτος Π=2,5 και άρα 1,5*2,5=3,75, η παραπάνω επιφάνεια έχει ύψος 3,75 υποχρεωτικά ή μπορώ να την κάνω 7,5μ?

Λογικά δεν βγάζω άκρη διαβάζοντας το ΓΟΚ....Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος συνάδελφος το θέμα??

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση συνάδελφε....

Που βασίζεις την άποψη αυτή? Υπάρχει στο ΓΟΚ κάτι που μου διαφεύγει ή το ξέρεις από εμπειρία σου?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Σαφώς και μετράει. Άρθρο 16 παράγραφος 1 του ΓΟΚ. Απλώς η απόληξη μπορεί και να είναι πάνω από το μέγιστο ύψος περιοχής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.