Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντικατάσταση στέγης και διαφορά στην κάλυψη


Recommended Posts

Πριν δύο μήνες ξεκίνησα την διαδικασία έκδοσης αδείας για αντικατάσταση στέγης σε υπάρχον κτίριο σε τμήμα οικοπέδου ( εξ' αδιαρέτου- 5 δικαιούχοι), στο οποίο η κάλυψη ήταν λόγω παλιάς νομοθεσίας 100%.

Μετά από 3 συναντήσεις για τα αρχιτεκτονικά στην πολεοδομία, ενημερώθηκα τυχαία ΣΗΜΕΡΑ και εγώ και η ελέγκτρια μου από την προσιταμένη ότι η αντικατάσταση στέγης ισοδυναμεί με προσθήκη και...''ΑΝ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΛΥΨΩ ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΝΟ ΤΟ 60%, γιατί η σημερινή κάλυψη είναι 60%).

Αυτό σημάινει να μείωσω, όπως καταλάβατε, το υπάρχΟν κτίριο μου κατα 40%. Πόσο λογικό είναι αυτό; Υπάρχει κανένας συνάδελφος που μπορεί να μου πει που το βρίσκω γραμμένο αυτό;

 

 

Υ/Γ: Η ελέγκτρια μου, πρότεινε να αλλάξω το τίτλο σε ''ενίσχυση υφιστάμενης στέγης και αντικατάσταση τμήματος αυτής ( το οπόιο θα αντιστοιεί στο 60% της κάλυψης). Αυτό πρακτικά όπως καταλάβατε απλά μου τινάζει τον φάκελο εν μέρει στον αερά.

Link to comment
Share on other sites

Δε γινεται με αδεια μικρης κλιμακας;

Η αντικατασταση στεγης στις περισσοτερες περιπτωσεις γινεται ετσι.

 

Πως γίνεται με μικρής κλίμακας αφού απαιτείται μελέτη για τη φέρουσα κατασκευή της στέγης;

 

Αυτή η περίπτωση που κάπως το λέει "για λόγους ασφάλειας και υγείας" δεν σε πιάνει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.