Μετάβαση στο περιεχόμενο

lg therma v r32 απειρα start/stop


CptBill

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

18 ώρες πριν, vag106 said:

Ωραία γραφικά έχει ο controller σου!!!

 

Όταν σύνδεσα το Wifi module έκανε αναβάθμιση.

Πάντως βρήκα ακόμα νεότερη έκδοση (3.06.9) για τον controller και την πέρασα ήδη. Κάτι θα βελτιώνει!

Επίσης βρήκα και τον LG configurator, με τον οποίο ετοιμάζεις (ή βλέπεις) τις ρυθμίσεις σε αρχείο, και τις περνάς με τη μία.

 

18 ώρες πριν, vag106 said:

Εγω αποφάσισα να την δουλέψω σαν on/off και βάζοντας την στο on περίπου στις 1700 με θερμοκρασία χώρου στος 19,5 βαθμους και σβήνοντας την την επόμενη μέρα το πρωί στις 0700 με θερμοκρασία χώρου 20,5. Τις ωρες αυτές η εξωτερική θερμοκρασία είναι κατα μέσω όρο στος 9 βαθμούς, μέγιστη θερμοκρασία νερού 45 βαθμούς και η κατανάλωση ήταν 9 με 10 kwh, το δοκίμασα για 4 ημέρες. Με την λειτουργία ΑΙ η κατανάλωση ήταν περίπου 15 με 20 kwh  το 24ωρο αλλά αίσθηση της θερμοκρασίας για 20,5 δεν ήταν το ίδιο αισθητή, τα νέρα ηταν συνεχώς κατω απο 25 βαθμούς. 

Προσπαθώντας να κατανοήσω πως δουλεύει η αντλία, ανάλογα με τις ρυθμίσεις, έχω καταλάβει τα εξής:

Όταν βάζω τις τιμές στην καμπύλη αντιστάθμισης, ορίζω δύο πράγματα.

Πρώτον την θερμοκρασίας νερού, σε σχέση με την εξωτερική θερμοκρασία (πάνω καμπύλη στην εικόνα του controller μου)

Δεύτερον την επιθυμητή θερμοκρασία αέρα (εσωτερικού χώρου), σε σχέση με την εξωτερική θερμοκρασία (κάτω καμπύλη στην εικόνα του controller μου).

 

1. Η λειτουργία auto ΑΙ ρυθμίζει αυτόματα την επιθυμητή θερμοκρασία χώρου, ανάλογα με την κάτω γραμμή της καμπύλης και δίνει περιθώριο χειροκίνητης αυξομείωσης (-5 έως +5). Αλλιώς επιλέγω χειροκίνητα τη θερμοκρασία στόχο του αέρα 

2. Η θερμοκρασία του νερού ρυθμίζεται από το user menu -> Function, όπου επιλέγεις είτε χειροκίνητη ρύθμιση σε συγκεκριμένη θερμοκρασία, είτε αυτόματα, οπότε παίρνει την τιμή της από την καμπύλη ισοστάθμισης. Άρα και στην χειροκίνητη μπορείς να χρησιμοποείς αντιστάθμιση.

Σε όλες τις περιπτώσεις, η αντλία θα έπρεπε να δουλεύει ως inverter, δηλαδή να πετύχει την θερμοκρασία στόχο και μετά απλά να τη συντηρεί. 

Και σε γενικές γραμμές σε εμένα το κάνει, αλλά με διακοπές (κάθε ~25 λεπτά), οπότε κρυώνει το νερό και ξαναρχίζει.....

Βρήκα και το monitoring software της LG οπότε σκοπεύω να κάνω αναλυτική καταγραφή της λειτουργίας της. Επίσης υπάρχει και για κινητό (συνδέεται μέσω του WiFi module)

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Gvala said:

Προσπαθώντας να κατανοήσω πως δουλεύει η αντλία, ανάλογα με τις ρυθμίσεις, έχω καταλάβει τα εξής:

Όταν βάζω τις τιμές στην καμπύλη αντιστάθμισης, ορίζω δύο πράγματα.

Πρώτον την θερμοκρασίας νερού, σε σχέση με την εξωτερική θερμοκρασία (πάνω καμπύλη στην εικόνα του controller μου)

Δεύτερον την επιθυμητή θερμοκρασία αέρα (εσωτερικού χώρου), σε σχέση με την εξωτερική θερμοκρασία (κάτω καμπύλη στην εικόνα του controller μου).

 

1. Η λειτουργία auto ΑΙ ρυθμίζει αυτόματα την επιθυμητή θερμοκρασία χώρου, ανάλογα με την κάτω γραμμή της καμπύλης και δίνει περιθώριο χειροκίνητης αυξομείωσης (-5 έως +5). Αλλιώς επιλέγω χειροκίνητα τη θερμοκρασία στόχο του αέρα 

2. Η θερμοκρασία του νερού ρυθμίζεται από το user menu -> Function, όπου επιλέγεις είτε χειροκίνητη ρύθμιση σε συγκεκριμένη θερμοκρασία, είτε αυτόματα, οπότε παίρνει την τιμή της από την καμπύλη ισοστάθμισης. Άρα και στην χειροκίνητη μπορείς να χρησιμοποείς αντιστάθμιση.

Σε όλες τις περιπτώσεις, η αντλία θα έπρεπε να δουλεύει ως inverter, δηλαδή να πετύχει την θερμοκρασία στόχο και μετά απλά να τη συντηρεί. 

Και σε γενικές γραμμές σε εμένα το κάνει, αλλά με διακοπές (κάθε ~25 λεπτά), οπότε κρυώνει το νερό και ξαναρχίζει.....

Βρήκα και το monitoring software της LG οπότε σκοπεύω να κάνω αναλυτική καταγραφή της λειτουργίας της. Επίσης υπάρχει και για κινητό (συνδέεται μέσω του WiFi module)

 

Και στην λειτουργία θέρμανσης χωρις αντισταθμισης το ίδιο κάνει, start stop συνεχεία!!!! Δεν είναι λογικό. 

 

1 ώρα πριν, Gvala said:

Όταν σύνδεσα το Wifi module έκανε αναβάθμιση.

Πάντως βρήκα ακόμα νεότερη έκδοση (3.06.9) για τον controller και την πέρασα ήδη. Κάτι θα βελτιώνει!

Επίσης βρήκα και τον LG configurator, με τον οποίο ετοιμάζεις (ή βλέπεις) τις ρυθμίσεις σε αρχείο, και τις περνάς με τη μία.

Που τα έχεις βρει, εγω οταν έβαλα το wifi module δεν εκανε τίποτα. Έκανες κάποια ρυθμίσει εσυ; έχεις και το meter interface module για να κάνει καταγραφή κατανάλωσης; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vag106 said:

Που τα έχεις βρει, εγω οταν έβαλα το wifi module δεν εκανε τίποτα. Έκανες κάποια ρυθμίσει εσυ; έχεις και το meter interface module για να κάνει καταγραφή κατανάλωσης; 

Τα βρήκα στο Internet.

Η κατανάλωση εμφανίζεται μέσα από τον controller και την mobile εφαρμογή

Edited by Gvala
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vag106 said:

Και στην λειτουργία θέρμανσης χωρις αντισταθμισης το ίδιο κάνει, start stop συνεχεία!!!! Δεν είναι λογικό. 

Προφανώς και δεν είναι! 

Μου φαίνεται περίεργο πάντως οτι κάνει κάθε 25 λεπτά. Λες και είναι hardcoded

Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, Gvala said:

Τα βρήκα στο Internet.

Η κατανάλωση εμφανίζεται μέσα από τον controller και την mobile εφαρμογή

Για να εμφανίζεται στην εφαρμογή μου είπαν απο την lg οτι θα πρέπει να βάλω ενα έξτρα μετρητή ( meter interface module). Απο τον controller πως φαίνεται ; 

Το update το βρήκες σε κάποια σελίδα;;; 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, vag106 said:

Για να εμφανίζεται στην εφαρμογή μου είπαν απο την lg οτι θα πρέπει να βάλω ενα έξτρα μετρητή ( meter interface module). Απο τον controller πως φαίνεται ; 

Το update το βρήκες σε κάποια σελίδα;;; 

Έχεις pm

Όσον αφορά την εφαρμογή, βλέπω αυτό.

Φαντάζομαι οτι έχουμε τον ίδιο controller. PREMTB100

IMG_0614.PNG_compressed.JPEG

IMG_0615.PNG_compressed.JPEG

Link to comment
Share on other sites

On 9/12/2023 at 8:23 ΠΜ, Gvala said:

Καλημέρα,

πριν από έναν μήνα τοποθέτησα την LG με κωδικό HM143MR.U34.

Firmware 3.06.7

Λειτουργία Auto

Εξωτερική θερμοκρασία 14ο C

image.png.b7ae566afe9abc1a8100286394d571b7.png

Σήμερα:

Εξωτερική θερμοκρασία 8o C

image.png.a88f94358b35035a98a993c2e1564d00.png

H αντιστάθμιση είναι ως εξής:

image.thumb.jpeg.a189ee3b0eb3d0a56b264228e8abec9c.jpeg

Οι επανεκκινήσεις γίνονται κάθε ~25 λεπτά

 

 

Αν τη γυρίσεις σε έλεγχο νερού, κάνεις το απλό μαγικό: Στη πρώτη εκκινηση που θα κάνει να μην αφήσεις το νερό της προσαγωγης να ξεπεράσει κατα 4 βαθμούς το επιθυμητό νερό που ζήτησες (πες οτι ζητάς πχ 37C, στην εκκίνηση αυτη κανει το κλασικο overshoot σε ισχυ οποτε η θερμοκρασια προσαγωγής πάει στο θεό, λιγο πριν φτασει 41C και θα κόψει, εσυ βαζεις απο το controller το νερο πχ στουτς 39C). Μετα απο δεκάλεπτο θα αρχίσει να κόβει σταδιακά σε ισχύ οπότε μπορείς και εσύ να βάλεις τη θερμοκρασία νερού που θες.

Καπως ετσι εγω πχ σήμερα είμαι στους 36C επι ώρα αφου απέτρεξα την LG μετά το 2ο overshoot που έκανε, να μπει σε λούπα on/off
To πρώτο overshoot δεν πρόλαβα να το αποτρέξω αφου πρέπει να στέκομαι δίπλα απο το controller και έχω φάει πολύ bullying απο τη γυναίκα καθε φορά που το κάνω αυτό.
Alien technology from LG 😄

 

image.png.74d7bbde0a161faab30d928644ce577a.png

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον :))

Θα κάνω κάποιες δοκιμές τις επόμενες ημέρες.

Επίσης το HACS integration απεικονίζει μόνο λίγα entities, παρόλο που φέρνει όλα όσα μπορεί να φέρει και μέσα από serial. Θα προσπαθήσω να πείσω τον developer να ασχοληθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.