Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόστρωμα δαπέδου απο άμμο και αφρομπετόν


angelos

Recommended Posts

Ήθελα να ρωτήσω αν κανείς από εσάς ξέρει αν δημιουργούνται προβλήματα υγρασίας όταν έχει μπει άμμος στο υπόστρωμα του δαπέδου.Ένας αρχιτέκτονας μου είπε ότι η άμμος μεταφέρει υγρασία στους τοίχους σε περίπτωση διαρροής των σωληνώσεων....εμένα δεν μου προκύπτει κάτι τέτοιο απο αυτά που ξέρω....αλλά καλού κακού ας μου πει και κανείς πιο έμπειρος...

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η άμμος κρατά πολύ νερό, αυτό μπορώ να στο βεβαιώσω.

Αν πας σε μια αμμώδη παραλία θα το καταλάβεις αμέσως.

Αν ρωτήσεις έναν γεωπόνο θα σου πει ότι η άμμος ως συστατικό του εδάφους είναι μεν άχρηστο από πλευράς θρεπτικών συστατικών αλλά καλό για περιόδους ανομβρίας γιατί κρατά υγρασία.

 

Αν επομένως τρυπήσει ένας σωλήνας ένα μέρος του νερού θα κατακρατηθεί από την άμμο και θα αποδίδεται σιγά-σιγά στα στοιχεία πέριξ της άμμου, πλάκα από σκυρόδεμα, τοιχοποιίες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

το αφρομπετον μπαινει κατ'ευθειαν πανω απο την πλακα σκυροδεματος και πανω σε αυτο τα πλακακια?

 

εχω ακουσει οτι ειναι υλικο ηχο- και θερμομονωτικο.ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

Όπως μου είπαν σ' άλλο θέμα, πάνω από το αφρομπετόν, το οποίο όντως είναι θερμομονωτικό, μπαίνει τσιμεντοκονία για να γίνει το δάπεδο επίπεδο, οριζόντιο και για αύξηση της αντοχής του και μετά τα πλακάκια με κόλλα πλακιδίων.

Βέβαια, απ' όσο έψαξε στο διαδίκτυο, το αφρομπετόν έχει μεγάλο εύρος αντοχών και ειδικού βάρους ανάλογα με το ποσοστό των φυσαλίδων αέρα στη μάζα του και το περιεχόμενο τσιμέντο.

 

Γενικά όπου υπάρχουν φυσαλίδες ακίνητου αέρα έχουμε και θερμομόνωση. Έτσι λειτουργούν και το αφρομπετόν, το περλιτομπετόν η διογκωμένη και η εξηλασμένη πολυστερίνη κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

εχω ακουσει οτι ειναι υλικο ηχο- και θερμομονωτικο.ισχυει?

 

Το αφρομπετόν δεν ειναι ηχομονωτικό υλικό. Έχει ολίγον τι θερμομονωτικές ιδιότητες μόνο και στην πληθώρα των περιπτώσεων απαιτεί τσιμεντοκονία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.