Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης σε ημιτελή οικοδομή


Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω αν απαιτείται αναθεώρηση άδειας ή απλα ενημέρωση αυτής για την μετατροπή μιας κατοικίας η οποία βρίσκεται στα μπετά σε γραφεία προς ενοικίαση.Επίσης αν προχωρήσω σε μια τέτοια διαδικασία ποια θα είναι η επιπρόσθετη επιβάρυνση?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω λέγεται "Αναθεώρηση για Τροποποίηση της Μελέτης".

Δε θα κάνεις αλλαγές στα αρχιτεκτονικά και στα μηχανολογικά;

Link to comment
Share on other sites

Οι μόνες τροποποιήσεις που ενδεχομένως γίνουν θα αφορούν την εσωτερική διαρρύθμισή των χώρων. Όψεις κτηρίου δεν προκειται να αλλάξουν. Όσο για τα μηχανολογικά δεν θα γίνει καμία αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Kανεις αλλαγη χρησης οποτε θα κανεις αναθεωρηση της αδειας για αλλαγη χρησης κατοικιας σε γραφεια . Προσεξε αν εχεις αυτο το δικαιωμα γιατι σε καποιες περιοχες υπαρχουν περιορισμοι στις επιφανειες των γραφειων , καταστηματων και γενικοτερα επαγγελματικων χωρων .

Link to comment
Share on other sites

Μια και το 'φερε η κουβεντα. Αν καποιος εχει ενα σπιτι και κανει αλλαγες σε ανοιγματα (πλατος, θεση, δημιουργια νεων παραθυρων, πορτων κτλ) ή γκρεμισει εναν εσωτερικο τοιχο ή τον μετακινησει λιγο για να μεγαλωσει ενα χωρο, χρειαζεται αναθεωρηση αδειας ή καποια πιο απλη διαδικασια;

Τι πληρωνει;

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά ΕΔΩ.

Για μεταβολές σε εξωτερικά ανοίγματα νομίζω ότι χρειάζεται κανονική άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις γραφεία δεν επιτρέπεται οι σκάλες να έχουν λοξές βαθμίδες.

Οπότε ίσως να χρειαστεί να τροποποιήσεις τη σχεδίαση του κλιμακοστασίου σου.

 

Επίσης, αλλάζει ο αριθμός των απαιτούμενων θέσεων στάθμευσης.

Link to comment
Share on other sites

Για την αλλαγή που λες είναι αλλαγή χρήσης. Εκτός όμως από τα σχέδια (αρχιτεκτονικά) μπορεί να ζητηθεί και στατική επάρκεια αφού σε χώρους συνάθροισης κοινού ζητούνται άλλα φορτία.

Για εσωτερικές αλλαγές (μετακινηση τοιχου) καλύτερα να το κάνει κανείς χωρίς άδεια, γιατί μετά εκτός από τα σχέδια, θέλει και αλλαγή στην πυροπροστασία, πιθανόν να ζητήσουν και νέα μηχανολογικά και πολύ πιθανόν να ζητήσουν και συναιννεση συνιδιοκτητών οικοδομής!!! Πάντως σε τέτοιες περιπτώσεις καλό ειναι να βγαίνει μια άδεια μικρής κλιμακας (τάχα για αντικατάσταση σαθρών επιχρισμάτων εσωτερικά), ώστε να μην μπλέκεις και με το ΙΚΑ

Για αλλαγές στα εξωτερικά ανοιγματα σίγουρα θέλει και άδεια και συνναινεση συνιδιοκτητών

Link to comment
Share on other sites

Τα γραφεία δεν είναι χώρος συνάθροισης κοινού οπότε το ωφέλιμο φορτίο των πλακών παραμένει στα 2,00 kN/m².

Η επαύξηση του συντελεστή ψ2 από 0,60 σε 0,70 συνήθως (μόνο αν έχεις συνδυασμό δράσεων με πάνω από δύο είδη μεταβλητών φορτίων) δεν αλλάζει τίποτα στη στατική μελέτη.

 

Αν όμως πρόκειται πχ να γίνει φροντιστήριο τότε όντως αυξάνει και το ωφέλιμο φορτίο των πλακών σε 5,00 kN/m² και η σπουδαιότητα από Σ2 σε Σ3 και ο αντίστοιχος συντελεστής από 1,00 σε 1,15 για τον υπολογισμό των σεισμικών φορτίων. Σ' αυτή την περίπτωση χρειάζεσαι σίγουρα νέα στατική μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα εχεις δικιο Χαρη αλλα εχω προσφατα κανει , αλλαγη χρησης οικοδομης που βρισκοταν στις τοιχοποιιες (δικη μου αδεια, αλλαξε γνωμη ο ιδιοκτητης για τη χρηση του α΄ οροφου )και απο κατοικια του το εδειξα φροντιστηριο χωρις να μου ζητηθει νεα στατικη μελετη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.