Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέμα συνδιοκτησιας


Recommended Posts

Κληρονόμησα από τον πατέρα μου μια οριζόντια κατοικία σε ένα δυοροφο....στον πάνω όροφο είναι ιδιοκτήτης ένας αδερφός του πατέρα μου....οι εξωτερικοί χώροι είναι κοινόχρηστοι και ενώ έχουμε συμφωνήσει ποιο εξωτερικο μέρος θα έχει ο καθενας εκείνος δεν το σέβετε και μου δημιουργεί συνεχώς προβλήματα....φυτεύει ότι θέλει σε όλο τον κήπο....περιφέρετε στην αυλη και μου μετακινεί πράγματα....θέλει να χρησιμοποιει την αυλοπόρτα μπροστά στο σπίτι μου παρότι έφτιαξε δική του πόρτα στο μέρος του και δεν μου έχει δώσει κλειδιά....χρησιμοποιεί τις βρύσες μου για να ποτιζει.....γενικώς τα θεωρεί όλα δικά του χωρίς να δίνει λογαριασμό....Υπάρχει τρόπος να απαίτησω να χωριστούν οι εξωτερικοί χώροι επισημα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιου είδους προβλήματα είναι αρκετά συνηθισμένα (τα είχα κι εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση). Προφανώς στο μυαλό του είναι ο νόμιμος ιδιοκτήτης και δε σε θέλει εκεί ή βγάζει τα απωθημένα του στην επόμενη γενιά.

Υπάρχει η νομική αντιμετώπιση (συστάσεις, εξώδικά, αγωγές) η οποία απαιτεί πολύ χρόνο – χρήμα.

Υπάρχει η στωική αντιμετώπιση (υπομονή, επίμονη, ψυχραιμία).

Υπάρχει η επιθετική αντιμετώπιση (δεν έχω κάτι να προτείνω επί τούτου).

Τεχνικά το μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι με τροποποίηση σύστασης να ορίσετε χώρους αποκλειστικής χρήσης. Αυτό ουσιαστικά θα δώσει νομική υπόσταση σε αυτό που έχετε συμφωνήσει προφορικά. Βέβαια θέλει συναίνεση και κανείς δεν εγγυάται ότι θα το τηρήσει. (υπόψιν δεν μπορείς να περιφράξεις τους χώρους αυτούς).

Πρακτικά για αρχή βάλε λουκέτα στις βρύσες σου. Απομόνωσε με διακόπτη τις εξωτερικές πρίζες. Κλάδεψε σε βάθος ότι σε ενοχλεί. Βάλε κανένα βαρύ κάκτο στην αυλή σου. Βρες κανένα συγγενή ή κοινό γνωστό που ακούει να μεσολαβήσει.

Πρέπει να δείξεις αποφασιστικότητα και ότι δε θα σε διώξει με τη συμπεριφορά του εκτός αν είναι κλινική περίπτωση οπότε εκεί αλλάζει το πράμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, xrisaxrisaki said:

οι εξωτερικοί χώροι είναι κοινόχρηστοι 

Αυτό δυστυχώς είναι το κακό με τις συνιδιοκτησίες. Οι προφορικές συμφωνίες "εγω θα κάθομαι εδώ εσυ εκεί" ουδεμία πρακτική ισχύ έχουν.

Αν δεν "τα βρίσκετε" δεν θα σας σώσουν ουτε δικηγόροι, ουτε μηχανικοι, ούτε δικαστήρια, ούτε συμβόλαια αποκλειστικής χρήσης. Απλως θα ξοδευετε χρήματα και ενεργεια...

 Η μονη ουσιαστική λύση στις συνιδιοκτησίες είναι η συνεννόηση. Τέλος

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, cvlengnr said:

Αυτό δυστυχώς είναι το κακό με τις συνιδιοκτησίες. Οι προφορικές συμφωνίες "εγω θα κάθομαι εδώ εσυ εκεί" ουδεμία πρακτική ισχύ έχουν.

Αν δεν "τα βρίσκετε" δεν θα σας σώσουν ουτε δικηγόροι, ουτε μηχανικοι, ούτε δικαστήρια, ούτε συμβόλαια αποκλειστικής χρήσης. Απλως θα ξοδευετε χρήματα και ενεργεια...

 Η μονη ουσιαστική λύση στις συνιδιοκτησίες είναι η συνεννόηση. Τέλος

Σιγουρα η καλύτερη λυση ειναι η συνεννοηση οταν ομως εχει μονο ο ενας την καλη διαθεση τι γινετε;......δεν μπορει να μην υπαρχει τροπος να βρεις το δικιο σου;

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, xrisaxrisaki said:

Σιγουρα η καλύτερη λυση ειναι η συνεννοηση οταν ομως εχει μονο ο ενας την καλη διαθεση τι γινετε;......

Τότε ατύχησες....

Πρακτικα δεν υπάρχει τρόπος περάν της συνεννόησης

Θα ξοδευεις χρήματα σε δικηγόρους και εξωδικα και τι ? θα πατε σε δικαστηριο που θα αναγκάσει τον συνιδιοκτήτη να μην μετακινει τις καρέκλες σου και να μην φυτεύει όπου θέλει στον κοινόχρηστο κήπο? Δεν γίνονται αυτά ....

Edited by cvlengnr
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, 41ex said:

Τέτοιου είδους προβλήματα είναι αρκετά συνηθισμένα (τα είχα κι εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση). Προφανώς στο μυαλό του είναι ο νόμιμος ιδιοκτήτης και δε σε θέλει εκεί ή βγάζει τα απωθημένα του στην επόμενη γενιά.

 

Υπάρχει η νομική αντιμετώπιση (συστάσεις, εξώδικά, αγωγές) η οποία απαιτεί πολύ χρόνο – χρήμα.

 

Υπάρχει η στωική αντιμετώπιση (υπομονή, επίμονη, ψυχραιμία).

 

Υπάρχει η επιθετική αντιμετώπιση (δεν έχω κάτι να προτείνω επί τούτου).

 

Τεχνικά το μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι με τροποποίηση σύστασης να ορίσετε χώρους αποκλειστικής χρήσης. Αυτό ουσιαστικά θα δώσει νομική υπόσταση σε αυτό που έχετε συμφωνήσει προφορικά. Βέβαια θέλει συναίνεση και κανείς δεν εγγυάται ότι θα το τηρήσει. (υπόψιν δεν μπορείς να περιφράξεις τους χώρους αυτούς).

 

Πρακτικά για αρχή βάλε λουκέτα στις βρύσες σου. Απομόνωσε με διακόπτη τις εξωτερικές πρίζες. Κλάδεψε σε βάθος ότι σε ενοχλεί. Βάλε κανένα βαρύ κάκτο στην αυλή σου. Βρες κανένα συγγενή ή κοινό γνωστό που ακούει να μεσολαβήσει.

 

Πρέπει να δείξεις αποφασιστικότητα και ότι δε θα σε διώξει με τη συμπεριφορά του εκτός αν είναι κλινική περίπτωση οπότε εκεί αλλάζει το πράμα.

 

Ευχαριστω για την απαντηση....Δυστυχως την στωικη αντιμετώπιση την ακολουθουσα ως τωρα χωρις κανενα αποτελεσμα(γιατι αν ο αλλος ειναι ανθρωπος θα σε σεβαστει ετσι κι'αλλιως αν ειναι γαϊδουρι δεν προκειτε οσο υπομονη και αν δειξεις) τωρα δυστυχως πρεπει να ακολουθησω καποια αλλη οδο γιατι το σπιτι ειναι νοικιασμενο και δημιουργει συνεχεια προβληματα φερνοντας με σε δύσκολη θεση(τοσο γαϊδουρι) οποτε τωρα θα δοκιμασω την νομικη λυση και αν αποτυχω και εκει θα χρησιμοποιησω μπουλντοζα μιας και ο χωρος ειναι κοινοχρηστος!

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, cvlengnr said:

Τότε ατύχησες....

Πρακτικα δεν υπάρχει τρόπος περάν της συνεννόησης

Θα ξοδευεις χρήματα σε δικηγόρους και εξωδικα και τι ? θα πατε σε δικαστηριο που θα αναγκάσει τον συνιδιοκτήτη να μην μετακινει τις καρέκλες σου και να μην φυτεύει όπου θέλει στον κοινόχρηστο κήπο? Δεν γίνονται αυτά ....

Νομιζω ομως αν δεν κανω λαθος επειδη βλέπω πως ειστε πολιτικος μηχανικος εχω και εγω το δικαιωμα να σταματησω να τον σεβομαι και να κανω και εγω οτι θελω στον κοινοχρηστο χωρο και τοτε να ερθει στην θεση μου

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα λες και έχεις το δικαιωμα. Να πω και ενα φιλοσοφικό τώρα Καλως η κακως (κακως κατα τη γνωμη μου) οταν εχεις εναν ουγκανο και εναν στωικο, δυστυχως θα "νικήσει" ο ουγκανος. Ο στωικός δεν μπορει να παραστήσει τον ουγκανο μακροπρόθεσμα και με επιτυχια (θα υποστεί ψυχολογική και οικονομική "βλάβη" για να το κάνει).

Anyway, σε καταλαβάινω, ομονοω αλλά το θέμα σου είναι κοινωνικό και δεν λυνεται με δικηγόρους μηχανικους κλπ. Καλή συνέχεια

Edited by cvlengnr
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, xrisaxrisaki said:

 αν αποτυχω και εκει θα χρησιμοποιησω μπουλντοζα μιας και ο χωρος ειναι κοινοχρηστος!

Και ένα τελευταίο. Για να χρησιμοποιήσεις μπουλντόζα σε κοινόχρηστο χώρο, απαιτείται η συναίνεση του συνιδιοκτήτη!!!!!! 

Στο λέω γιατί ο καμια φορά ο δρόμος της σύγκρουσης και του eye for an eye μπορει να μην έχει τα αποτελέσματα που περιμένεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.