Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατατακτήριες εξετάσεις - Τοπογράφοι vs Πολιτικοί


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι τελειόφοιτη του τμήματος Πολιτικών έργων υποδομής ΤΕΙ Αθήνας και έχω πάρει απόφαση να συνεχίσω τις σπουδές μου στο πολυτεχνείο. Στην προσπάθεια μου να μάθω περισσότερες πληροφορίες ο υπεύθυνος του φροντιστηρίου μου πρότεινε να δώσω εξετάσεις για τους τοπογράφους και όχι για τους πολιτικούς μηχανικούς. Οι λόγοι που μου παρέθεσε; Ευκολότερη είσοδος στη σχολή αφού η ζήτηση είναι ελάχιστη και τα μαθήματα (τα 2 από τα 3) πιο εύκολα σε σχέση με την άλλη. Τι προτείνετε εσείς,που έχετε ήδη πτυχίο και εργάζεστε ήδη, για τα επαγγελματικά δικαιώματα που θα μου δωθούν;

Link to comment
Share on other sites

Σαν πολιτικός Μηχ. και με αυτά που βλέπω και ακούω μάλλον οι πολιτικοί είναι αυτοί με τα περισσότερα δικαιώματα.

Οπότε μην κοιτάς τι είναι πιο εύκολο , αλλά τι έχει μακροπρόθεσμα περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

αν και τοπογραφος , πολιτικός μηχ. δαγκωτό θα σου λεγα για τους λόγους που πε ο φίλος απο πάνω

Link to comment
Share on other sites

Επειδη απτην ιδια σχολη ειμαστε, αν και δεν θελω να δωσω ποτε κατατακτηριες,επειδη τοχα ψαξει σε μια φαση,θα σου πω πως:Απο πλευρα δυσκολίας πολυ ευκολοτερα γραφεις σε τοπογραφους.Απο πλευρας δικαιωμάτων να πας πολιτικους μηχανικους.

ΑΠλα να σε ενημερωσω, πως τα τελευταια 2 χρονια αν και απο ΤΕι μπαινουν 7 ατομα στο ΕΜΠ,κάθε χρονιά παίρνουν 2,γιατι και καλα κανεις αλλος δε γραφει και τα 3 μαθηματα πανω απτη βαση..π.χ. ενας παίρνει 2 πάνω απτη βάση και ενα με 4.8 και κοβεται.Αν λοιπον δεν σε κραταει κατι Αθήνα, εγω θαλεγα Πολιτικος μηχανικος να δώσεις αλλα αλλού π.χ. Πατρα...Θαναι πιο ευκολο να μπεις και θαναι και η σχολη που θες.Ειδικα αν πας ακομα πιο μακρυα π.χ. Βολος,θρακη κτλ...θα ειναι ακομα πιο ευκολο να μπεις..Αυτο τουλαχιστον εχω μαθει απο παιδια που εδωσαν μαι φορα Αθηνα, είδαν τι επαιζε και κοπηκαν, και μπηκαν μετα ανετα σε αλλη πολη με το ιδιο διαβασμα..Αυτα τα λιγα :)

Link to comment
Share on other sites

ολόσωστα.Προτίμησε οπουδήποτε τους πολιτικούς απο το τοπογραφους στο εμπ...;)

 

 

Επειδη απτην ιδια σχολη ειμαστε, αν και δεν θελω να δωσω ποτε κατατακτηριες,επειδη τοχα ψαξει σε μια φαση,θα σου πω πως:Απο πλευρα δυσκολίας πολυ ευκολοτερα γραφεις σε τοπογραφους.Απο πλευρας δικαιωμάτων να πας πολιτικους μηχανικους.

ΑΠλα να σε ενημερωσω, πως τα τελευταια 2 χρονια αν και απο ΤΕι μπαινουν 7 ατομα στο ΕΜΠ,κάθε χρονιά παίρνουν 2,γιατι και καλα κανεις αλλος δε γραφει και τα 3 μαθηματα πανω απτη βαση..π.χ. ενας παίρνει 2 πάνω απτη βάση και ενα με 4.8 και κοβεται.Αν λοιπον δεν σε κραταει κατι Αθήνα, εγω θαλεγα Πολιτικος μηχανικος να δώσεις αλλα αλλού π.χ. Πατρα...Θαναι πιο ευκολο να μπεις και θαναι και η σχολη που θες.Ειδικα αν πας ακομα πιο μακρυα π.χ. Βολος,θρακη κτλ...θα ειναι ακομα πιο ευκολο να μπεις..Αυτο τουλαχιστον εχω μαθει απο παιδια που εδωσαν μαι φορα Αθηνα, είδαν τι επαιζε και κοπηκαν, και μπηκαν μετα ανετα σε αλλη πολη με το ιδιο διαβασμα..Αυτα τα λιγα :)

Link to comment
Share on other sites

Ως προς τα επαγγελματικά δικαιώματα αυτή την στιγμή, η σχολή των πολιτικών μηχανικών θα σου προσφέρει εννοείται περισσότερα,το ότι θα ειναι πιο εύκολο να μπείς στην σχολή των τοπογράφων δεν ειναι αληθές, το θέμα είναι αν θα μπορέσεις ποτέ να βγείς από την σχολή των τοπογράφων αφου το αντικείμενο τους δεν έχει καμία απολύτως σχέση με αυτά που έχεις διδαχτεί μέχρι στιγμής. για αυτό σου συνιστώ να προτιμήσεις την σχολή των πολιτικών μηχανικών.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Είμαι καινούρια στο site και δεν είμαι μηχανικός.

Θα θελα να δώσω κατατακτήριες για το τμήμα πολιτικών μηχανικών, προέρχομαι από ΑΕΙ θεωρητικής κατεύθυνσης.

Έχω δυνατότητα να δώσω κατατακτήριες? Και αν ναι σε ποιό τμήμα πιστεύετε έχω μεγαλύτερη πιθανότητα να μπω (λόγω των πολλών ατόμων που θα δώσουν)? Προσωπικά ενδιαφέρομαι για το ΑΠΘ...

 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Είμαι καινούρια στο site και δεν είμαι μηχανικός.

Θα θελα να δώσω κατατακτήριες για το τμήμα πολιτικών μηχανικών, προέρχομαι από ΑΕΙ θεωρητικής κατεύθυνσης.

Έχω δυνατότητα να δώσω κατατακτήριες? Και αν ναι σε ποιό τμήμα πιστεύετε έχω μεγαλύτερη πιθανότητα να μπω (λόγω των πολλών ατόμων που θα δώσουν)? Προσωπικά ενδιαφέρομαι για το ΑΠΘ...

 

 

Ευχαριστώ

 

 

Ναι έχεις την δυνατότητα να δώσεις κατατακτήριες, μπορείς να ενημερωθείς απ την γραμματεία του ΑΠΘ, να ρωτήσεις για τα μαθήματα κλπ

 

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι τελειόφοιτη του τμήματος Πολιτικών έργων υποδομής ΤΕΙ Αθήνας και έχω πάρει απόφαση να συνεχίσω τις σπουδές μου στο πολυτεχνείο. Στην προσπάθεια μου να μάθω περισσότερες πληροφορίες ο υπεύθυνος του φροντιστηρίου μου πρότεινε να δώσω εξετάσεις για τους τοπογράφους και όχι για τους πολιτικούς μηχανικούς. Οι λόγοι που μου παρέθεσε; Ευκολότερη είσοδος στη σχολή αφού η ζήτηση είναι ελάχιστη και τα μαθήματα (τα 2 από τα 3) πιο εύκολα σε σχέση με την άλλη. Τι προτείνετε εσείς,που έχετε ήδη πτυχίο και εργάζεστε ήδη, για τα επαγγελματικά δικαιώματα που θα μου δωθούν;

 

 

Να δώσεις στην σχολή που αισθάνεσαι εσύ για το μέλλον σου, και οχι να ακούς τους άλλους, καλοδεχούμενες όλες οι γνώμες αλλά δεν θα το μετανιώσεις αργότερα μιας και θα είναι δική σου η απόφαση.....

Να σου πω επιπλέον αν δεν έχεις ξεκινήσει μαθήματα να ρωτήσεις για τον κ.Ποδάρα που κάνει μαθήματα για κατατακτήριες (Δεν θέλω να κάνω διαφήμιση ) απλά είναι πολύ καλός αν θέλεις για ΕΜΠ στους Πολιτικούς Μηχανικούς

Μην φοβάσαι κανέναν και τίποτα ……..

Καλή τύχη

 

 

ΥΓ: Οτι θές στην διάθεση σου

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Γεια σας,

Είμαι καινούρια στο site και δεν είμαι μηχανικός.

Θα θελα να δώσω κατατακτήριες για το τμήμα πολιτικών μηχανικών, προέρχομαι από ΑΕΙ θεωρητικής κατεύθυνσης.

Έχω δυνατότητα να δώσω κατατακτήριες? Και αν ναι σε ποιό τμήμα πιστεύετε έχω μεγαλύτερη πιθανότητα να μπω (λόγω των πολλών ατόμων που θα δώσουν)? Προσωπικά ενδιαφέρομαι για το ΑΠΘ...

 

 

Ευχαριστώ

 

Εαν και το μάτι μου έπεσε κάπως αργά...

Απο θεωρητικές επιστήμες να πηδήξεις στις τεχνολογικές επιστήμες είναι αγώνας..

Θα δείς 5 διαφορετικά μαθηματικά,3 Μπετά,5 Στατικές, 2Εδαφομηχανικές,3 Μηχανικές... (Ανάλογα και με την ειδικότητα)

Εάν πιστεύεις οτι απο 'κει που δεν σ'άρεσαν τα μαθηματικά μπορείς τώρα να τα λατρέψεις, καλή δύναμη.. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.