Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέμα από μη μηχανικό: Επίστρωση με πέτρα ή πλακάκι?


denanagi

Recommended Posts

χαιρετάω τα meli του forum.

φτιάχνω μια μεζονέτα στην περιοχή τις κινέττας μεγάρων.

θα ήθελα να κάνω μερικές ερώτησης για ένα μπαλκόνι που επρόκειται να το στρώσω με πετρα στο δάπεδο.

κάτω απότο μπαλκόνι υπάρχουν δωμάτια.

μου είπαν να μη βάλω πετρα γιατί θα περάσει η υγρασία με τα γνωστά αποτελέσματα για τα δωμάτια.

τώρα είμαι σε δίλημμα να στρώσω πλακάκια η να βάλω πετρα.

το μπαλκόνι πάντως είναι εκτεθειμένο στον ήλιο και στην βροχή.

με πετρα κινδυνεύω όντως από την υγρασία?

Link to comment
Share on other sites

Αν στρώσεις πέτρα χωρίς να υπάρχει κάποια υγρομόνωση στην πλάκα, τότε κινδυνεύεις από υγρασίες διότι ο αρμός της πέτρας δεν είναι στεγανός, με τον χρόνο, τις θερμοκρασιακές μεταβολές δημιουργούνται ρωγμές στους αρμούς.

Δεν υπάρχει τρόπος να μονώσεις την πλάκα?, ασφαλτόπανα ή κάτι αντίστοιχο?

Link to comment
Share on other sites

Για μενα οταν κατω απο εξωστη υπαρχει κατοικισιμος χωρος πρεπει να υπαρχει υγρομονωση ΚΑΙ θερμομονωση αρκετα καλης ποιοτητας (σαν να ηταν ταρατσα).. Παιζουν πολλα ρολο βεβαια (οπως πχ ο προσανατολισμος του εξωστη) αλλα πιστευω πως αν δεν πταγματοποιηθει κατι τετοιο θα υπαρχουν πολλα προβληματα απο υγρασια και θερμοκρασιακες μεταβολες..

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή μονο "τσιμεντογονια" και πλακάκι δεν μπορώ να πετύχω μόνωση για τα κάτω δωμάτια?

αν βάλω κάποιο υλικό για μόνωση πόσους πόντους θα είναι; και πως λεγεται ; θα το ξέρπυν οι τεχνίτες;

----------

συγγνώμη για τα greekeglish από λάθος έγινε

Link to comment
Share on other sites

Αφου φτιαχνεις οπως λες τωρα το σπιτι, ρωτα και τον μηχανικο σου να σου πει τη γνωμη του και να σου δωσει και πιθανες λυσεις.. Επιειδηοπως ειπα για μενα πρεπει να γινει αυτη η δουλεια, αλλα παιζουν και πολλα αλλα πραγματα ρολο, δεν ειμαι εγω τουλαχιστον να σου πω τι και πως θα το κανεις.. Αρα 2 λυσεις υπαρχουν.. 1) επιβλεπων μηχανικος 2)Μονωσας..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις "σιμβουλεσας" .

προς το παρόν συζητάω με τον τεχνίτη και μου είπε πως το πλακάκι με ένα ασφαλτόπανο και με συνδυασμό "τσισμεντογονιας" (με μια καλή καλή ρήση)θα πετύχουμε αρκετά καλή μόνωση.

τι λέτε να το αποφασίσω?

Link to comment
Share on other sites

υγρομονωση ισως θερμομονωση οχι.. Αμα δε βαλεις και ωραια αλουμινια και στεγανωσεις τον χωρο καλα καλα, τοτε θυμισου το χειμωνα να εχεις προχειρο το πινελο και ενα κουβα μπογια..

 

Η τελικη αποφαση ειναι δικη σου.. Παντως ενα πρεπει να καταλαβεις (κατι που ανεφερε καποιος συναδελφος σε καποιο θεμα).. Ο καθε τεχνιτης θα σου πλασαρει την δουλεια του ως την καλυτερη λυση.. Και μετα απο 1-2 χρονακια αν υπαρξει προβλημα θα σφυριζει κλεφτικα..

 

Ο μονος που εχει (ή τουλαχιστον πρεπει να εχει) υπευθυνη γνωμη και αποψη ειναι ο μηχανικος..

 

Απορια: Τα "αυτακια" στο συμβουλες μας εχουν καποιο λογο???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.