Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέρμανση -ψυξη- επιλογή


Νεοςεδω

Recommended Posts

Αγαπητή κοινότητα...

Έχω φάει πολύ χρόνο κ φαιά ουσία μα δεν βγάζω άκρη...

Σπίτι 110τμ στο Ηράκλειο Κρήτης στα σκαριά...

Όλα έχουν θετικά κι αρνητικά συνεπώς χαόνομαι...

Κλείνω σε Αντλία 

Ομως

+ Αρχικό κόστος εγκατάστασης

- θόρυβος φαν κοιλ

?  Τι αίσθηση ψύξης κ θέρμανσης θα έχω ?

Edited by Pavlos33
μορφοποίηση κενών μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Νεοςεδω said:

Αγαπητή κοινότητα...

 

?  Τι αίσθηση ψύξης κ θέρμανσης θα έχω ?

 

Πόσο μακρύ είναι ένα κομμάτι σπάγγου (How long is a piece of string?), που λένε στο νησί.
Δεν μπορεί να απαντηθεί μια τόσο υποκειμενική ερώτηση με τόσο λίγα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω τι δεν μπορεί να απαντηθεί. Την αίσθηση θερμότητας κ ψύξης των fan coils αναρωτήθηκα.

Αν κάποιος τα έχει κ μπορεί να μου περιγράψει την αίσθηση αυτή μιας κ δεν γνωρίζω κάποιον.

Σαφώς χρειάζεται ολόκληρη μελέτη το αν είναι η καλύτερη λύση μια αντλία.

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, Νεοςεδω said:

Δεν βλέπω τι δεν μπορεί να απαντηθεί. .

τα πάντα μπορούν να απαντηθούν με βάση την ερώτηση φυσικά.

 

 

11 ώρες πριν, Νεοςεδω said:

...

? 1- Τι αίσθηση ψύξης κ 2- θέρμανσης θα έχω ? ....

....

Υπό την προϋπόθεση ότι είναι θα με σύστημα διανομής με υγρό και όχι αέρα.

1- Καλή. (αν όμως πας σε Βουνό με Έλατα το καλοκαίρι στις μεγάλες ζέστες θα είναι ακόμα πιο καλή)

2- Καλή. (με ανοιξιάτικη λιακάδα όμως σε παραλιακή περιοχή με βάση το κλίμα της Ελλάδες θα είναι ακόμα πιο καλή)

 

Στο προφίλ σου έχεις δηλώσει ότι είσαι Μηχανικός Περιβάλλοντος. Ισχύει?

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω τι δεν μπορεί να απαντηθεί. Την αίσθηση θερμότητας κ ψύξης των fan coils αναρωτήθηκα.

Αν κάποιος τα έχει κ μπορεί να μου περιγράψει την αίσθηση αυτή μιας κ δεν γνωρίζω κάποιον.

2 λεπτά πριν, Didonis said:

τα πάντα μπορούν να απαντηθούν με βάση την ερώτηση φυσικά.

 

 

Υπό την προϋπόθεση ότι είναι θα με σύστημα διανομής με υγρό και όχι αέρα.

1- Καλή. (αν όμως πας σε Βουνό με Έλατα το καλοκαίρι στις μεγάλες ζέστες θα είναι ακόμα πιο καλή)

2- Καλή. (με ανοιξιάτικη λιακάδα όμως σε παραλιακή περιοχή με βάση το κλίμα της Ελλάδες θα είναι ακόμα πιο καλή)

 

Στο προφίλ σου έχεις δηλώσει ότι είσαι Μηχανικός Περιβάλλοντος. Ισχύει?

Φυσικά κ είμαι. 

Έθεσα με + κ - τα βάρη... Ζήτησα με ? Την αίσθηση... Τώρα οι τρόποι της παρέας με ενθουσιάζουν...καλησπέρα κ καλή βραδιά να έχουμε...

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Νεοςεδω said:

....

Φυσικά κ είμαι. 

...

οκ. Κανένα πρόβλημα.

Λογικά όμως και με βάση την ειδικότητα σου, που έχεις μεγαλύτερη εξοικείωση με περιβαλλοντικά ζητήματα, να μας ενημερώσεις περισσότερο όταν θα έχεις τα αναγκαία δεδομένα της αίσθησης ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, Didonis said:

οκ. Κανένα πρόβλημα.

Λογικά όμως και με βάση την ειδικότητα σου, που έχεις μεγαλύτερη εξοικείωση με περιβαλλοντικά ζητήματα, να μας ενημερώσεις περισσότερο όταν θα έχεις τα αναγκαία δεδομένα της αίσθησης ....

Μα σου λέω είμαι Κρήτη... Ζητάω μια γνώμη... Κλίνει προς aircondition ή δεν έχει μεγάλο δείκτη θερμικής άνεσης  ή ξυραινει την ατμόσφαιρα ή ενθουσιαστικα από την ομοιομορφία της θερμανσης.. τόσα πολλά.. κ τόσα λιγα στο μας...

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, Νεοςεδω said:

... Κλίνει προς aircondition ....

...

πρόσεξε ότι σου γράφω υπό την προϋπόθεση με κύκλωμα υγρού και όχι αέρα. 

Οπότε το καλό κλπ είναι με βάση αυτό.

Το καλοκαίρι δηλαδή η αίσθηση σε σύγκριση με κλιματιστικά είναι περίπου η ίδια

Τον χειμώνα όμως και ανάλογα τι τύπου σώματα θα βάλεις (για να λειτουργούν και με κρύο και με ζέστη) ή αίσθηση είναι σαν το συνηθισμένα που έχεις και εσύ κάπου ζήσει εκτός και βάζεις το μοτεράκι αερισμού να λειτουργούν οπότε αλλάζει.

Τώρα να σου πω πάλι ότι ένα τζάκι ρομαντικό και με την γλύκα που έχει είναι στο ΤΟΠ ένα κατά την γνώμη, δεν αλλάζει κάτι.

Οι αισθήσεις γενικά στην περιγραφή τους έχουν έναν σημαντικό παράγοντα υποκειμενικότητας αλλά και συνήθειας όπως και προσαρμογής.

Οπότε και οι προτάσεις που σου γράφω για το πιο καλά ισχύουν, κατά την γνώμη μου.

 

Εσύ ως πιο ειδικός αν καταφέρεις να το τυποποιήσεις πιο καλά και πιο συγκεκριμένα θα χαρώ να το διαβάσω. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

41 λεπτά πριν, Νεοςεδω said:

Έθεσα με + κ - τα βάρη... Ζήτησα με ? Την αίσθηση... Τώρα οι τρόποι της παρέας με ενθουσιάζουν...καλησπέρα κ καλή βραδιά να έχουμε...

Εγώ τώρα μπερδεύτηκα ακόμα περισσότερο.

Το αρχικό κόστος είναι μεγαλύτερο από άλλα συστήματα, άρα γιατί είναι στα συν;

 

Όσο για το θόρυβο των fan coil, προσωπικά στο 90% τουλάχιστον δουλεύουν στη χαμηλή σκάλα και δεν έχω καμία ενόχληση αλλά αυτό είναι υποκειμενικό.

Τώρα για την αίσθηση εγώ είμαι πολύ ικανοποιημένος. Η γυναίκα μου πχ που είχε θέμα με το aircodition ότι ξερενώταν ο λαιμός της κλπ δεν έχει κανένα θέμα, αλλά κι αυτό είναι υποκειμενικό.

 

Επίσης αφού είσαι στα σκαριά γιατί δεν κοιτάς να συνδυάσεις και ενδοδαπέδια όπου θα έχεις υποθέτω ακόμα καλύτερη αίσθηση;

Edited by kostasinjeyan
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, Didonis said:

πρόσεξε ότι σου γράφω υπό την προϋπόθεση με κύκλωμα υγρού και όχι αέρα. 

Οπότε το καλό κλπ είναι με βάση αυτό.

Το καλοκαίρι δηλαδή η αίσθηση σε σύγκριση με κλιματιστικά είναι περίπου η ίδια

Τον χειμώνα όμως και ανάλογα τι τύπου σώματα θα βάλεις (για να λειτουργούν και με κρύο και με ζέστη) ή αίσθηση είναι σαν το συνηθισμένα που έχεις και εσύ κάπου ζήσει εκτός και βάζεις το μοτεράκι αερισμού να λειτουργούν οπότε αλλάζει.

Τώρα να σου πω πάλι ότι ένα τζάκι ρομαντικό και με την γλύκα που έχει είναι στο ΤΟΠ ένα κατά την γνώμη, δεν αλλάζει κάτι.

Οι αισθήσεις γενικά στην περιγραφή τους έχουν έναν σημαντικό παράγοντα υποκειμενικότητας αλλά και συνήθειας όπως και προσαρμογής.

Οπότε και οι προτάσεις που σου γράφω για το πιο καλά ισχύουν, κατά την γνώμη μου.

 

Εσύ ως πιο ειδικός αν καταφέρεις να το τυποποιήσεις πιο καλά και πιο συγκεκριμένα θα χαρώ να το διαβάσω. 

Ως πιο ειδικός σ ευχαριστώ για την γνώμη...καλό βραδυ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.