Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιθανές αιτίες ρωγμών εδαφόπλακας


Kadmos

Recommended Posts

Το ερωτημα μου ειναι κυρίως για γενική γνώση.

Στο χώρο της αυλής στο παρκινγκ για να παρκάρουν τα αυτοκινητα επεσε μπετό πάχους απο 5cm εως 15cm οτι κάτσει σε 80-100τμ
Πεσανε γυρω στα 11 κυβικά  όχι κάποιο δυνατό μειγμα πιστεύω μπετο καθαριότητας απο βαρελα οχι εργοταξιακο.
Ο οπλισμός ηταν πλέγμα δε θυμαμαι πιο ακριβως αλλα 4mm και ειχε κάτσει στο πάτο σε οποια σημεια ειχε και οχι σε σωστη αλληλοεπικαλυψη.Εννοειται χωρις αποστάτες/σηκωμα κτλ.
Το εδαφος στρωθηκε με διαβολάκι και ειχα κάποιο χαλικι(οχι γαρμπιλι) ριξει περσυ προσωρινα το οποιο το σκορπισε. 
Φυσικά δεν έγινε συμπυκνωση να πατηθεί. Σε κάποια σημεια μειναν και αγριοχορτα που ειχε χωμα.

Γενικα έκανε ρωγμες που φάνηκαν απο τη πρώτη ώρα. 

https://photos.app.goo.gl/u213SyZGFbLcnF4H6

Δεν ασχοληθηκα καθόλου με το θέμα καθως δεν είχα χρονο ουτε το είχα αναλαβει εγω. 
Εχω απορία απο τι έγιναν οι ρωγμές. Ειναι παραλληλες θα ελεγα και καθετες το εδαφος κατηγορίζει. Ο μαστορας ελεγε πως ειναι επειδη δε το βρεξαμε.Ομως εγιναν απο τη πρωτη ωρα και ειχε κρυο εκεινη τη μερα που επεσε και συνεφιά. Μου φαίνεται δυσκολο να έγιναν απο αυτό μονο απο μη διαβροχή παροτι ετσι φαινονται να ειναι. Στο χαμηλοτερο σημειο δεν εχει οπως βλεπετε στις φωτο.
Απο τι μπορει να έγιναν;  

Ο μάστορας μου ειπε πως δε χρειάζονται αρμοι διαστολης και δεν έχει αναγκη. 

Ο σκοπός ειναι κάποια στιγμή να καλυφθει με πέτρα. Πιστευετε πως θα έχει θέμα; Μηπως δεν έχει σημασία που δεν έγινε σωστά η όλη διαδικασία; Πολλές φορές βλέπουμε κακοτεχνίες να αντέχουν μισο αιώνα και.

 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Οι ρωγμές μπορεί να οφείλονται σε διάφορους λόγους

- Σε ρηγμάτωση λόγω μη διαβροχής (δεν καταβρέχουμε μόνον όταν την ημέρα της σκυροδέτησης ψιλοβρέχει)

- Σε ρηγμάτωση λόγω διαστολών (αν έχεις τμήματα μήκους άνω των 25 μ)

- Σε διαφορικές καθιζήσεις λόγω ανεπαρκούς πάχους. 

- κλπ

Απ' ό,τι αντιλαμβάνομαι, η δουλειά έγινε "άρπα κόλλα", χωρίς την κατάλληλη προετοιμασία. Είναι φυσικό λοιπόν να προκληθούν οι όποιες βλάβες. Να γιατί, ακόμη και σε (θεωρητικά) ασήμαντες δουλειές, χρειάζεται η γνώμη κάποιου ειδικού. Τελικά, ό,τι πληρώσεις παίρνεις...

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, tetris said:

Οι ρωγμές μπορεί να οφείλονται σε διάφορους λόγους

- Σε ρηγμάτωση λόγω μη διαβροχής (δεν καταβρέχουμε μόνον όταν την ημέρα της σκυροδέτησης ψιλοβρέχει)

- Σε ρηγμάτωση λόγω διαστολών (αν έχεις τμήματα μήκους άνω των 25 μ)

- Σε διαφορικές καθιζήσεις λόγω ανεπαρκούς πάχους. 

- κλπ

Απ' ό,τι αντιλαμβάνομαι, η δουλειά έγινε "άρπα κόλλα", χωρίς την κατάλληλη προετοιμασία. Είναι φυσικό λοιπόν να προκληθούν οι όποιες βλάβες. Να γιατί, ακόμη και σε (θεωρητικά) ασήμαντες δουλειές, χρειάζεται η γνώμη κάποιου ειδικού. Τελικά, ό,τι πληρώσεις παίρνεις...

Ειχα ρωτήσει στατικό μηχανικο αλλα έχω ασχοληθει και εγω πως πρέπει να γινει αλλα δεν εγινε ετσι για άλλους λογους.

Βεβαια επειδη το ανέλαβε άνθρωπος που μετράει το αποτέλεσμα και τη τιμη πιο πολυ απο τη ποιότητα (το αποτελεσμα ειναι πως υπαρχει  μπετο και οχι χωμα και το βλεπω να αντεχει αιωνες) δεν εγινε τιποτα απο ολα αυτα. Θα γινει με παρομοιο τροπο και ιδιωτικος δρομος ελπιζω να αντεξει.

Η απορία μου ομως ειναι αν θα εχει θεμα αν μπει απο πανω επενδυση,ισως σε καμποσο καιρο να εχει κατσει οσο ειναι να κατσει.

Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν, Kadmos said:

Η απορία μου ομως ειναι αν θα εχει θεμα αν μπει απο πανω επενδυση,ισως σε καμποσο καιρο να εχει κατσει οσο ειναι να κατσει.

Συμφωνώ με όσα αναφέρετε και η απάντηση στην απορία σας είναι: "Ίσως ναί, ίσως όχι", δεν μένει παρά να περιμένουμε να δούμε... απλά θα πάρει πολλά χρόνια, ενώ θα μπορούσαμε ακολουθώντας την επιστήμη να γλιτώσουμε την αβεβαιότητα και το κόστος των τυχόν επιδιορθώσεων. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.