Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ


Adramelch

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Λίγο αφελής ενδεχομένως η ερώτηση αλλά εργαζόμουν χρόνια στο εξωτερικό οπότε δεν είχε χρειαστεί να "μπλέξω" με τα ασφαλιστικά της Ελλάδας. Ξεκίνησα πρόσφατα εργασία στη Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας (καθεστώς δημοσίου) ώς μισθωτός υπάλληλος και μου είπαν σήμερα ότι πρέπει να γραφτώ στο ΤΣΜΕΔΕ αφού έχω προσληφθεί με ειδικότητα μηχανικού. Έχω διαβάσει αρκετά threads στο forum και έχω ψάξει αρκετά και στο internet ωστόσο οφείλω να ομολογήσω ότι ίσως κατέληξα πιο μπερδεμένος από την όλη διαδικασία. Επομένως έχω τις εξής (ευελπιστώ) απλές ερωτήσεις:

1) Που ξεκινάω την εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ; Αν κατάλαβα καλά πρέπει να πάω στα κεντρικά για να το κάνω; Να μην ελπίζω σε καμιά ηλεκτρονική διαδικασία ε;

2) Από ότι έχω καταλάβει η διαδικασία εγγραφής στο ΤΣΜΕΔΕ συμπεριλαμβάνει και την έναρξη επαγγέλματος στην Εφορία, το οποίο μου φαίνεται παράλογο δεδομένου ότι εργάζομαι ως μισθωτός μηχανικός αλλά μάλλον κάνω λάθος;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Adramelch said:

Καλησπέρα,

Λίγο αφελής ενδεχομένως η ερώτηση αλλά εργαζόμουν χρόνια στο εξωτερικό οπότε δεν είχε χρειαστεί να "μπλέξω" με τα ασφαλιστικά της Ελλάδας. Ξεκίνησα πρόσφατα εργασία στη Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας (καθεστώς δημοσίου) ώς μισθωτός υπάλληλος και μου είπαν σήμερα ότι πρέπει να γραφτώ στο ΤΣΜΕΔΕ αφού έχω προσληφθεί με ειδικότητα μηχανικού. Έχω διαβάσει αρκετά threads στο forum και έχω ψάξει αρκετά και στο internet ωστόσο οφείλω να ομολογήσω ότι ίσως κατέληξα πιο μπερδεμένος από την όλη διαδικασία. Επομένως έχω τις εξής (ευελπιστώ) απλές ερωτήσεις:

1) Που ξεκινάω την εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ; Αν κατάλαβα καλά πρέπει να πάω στα κεντρικά για να το κάνω; Να μην ελπίζω σε καμιά ηλεκτρονική διαδικασία ε;

2) Από ότι έχω καταλάβει η διαδικασία εγγραφής στο ΤΣΜΕΔΕ συμπεριλαμβάνει και την έναρξη επαγγέλματος στην Εφορία, το οποίο μου φαίνεται παράλογο δεδομένου ότι εργάζομαι ως μισθωτός μηχανικός αλλά μάλλον κάνω λάθος;

Ευχαριστώ

1) Είσαι μέλος ΤΕΕ; Αν ναι από πότε;

2) όχι, ΤΣΜΕΔΕ δεν σημαίνει απαραίτητα ελεύεθρος επαγγελματίας. Είναι (ήταν;) το ταμείο των μηχανικών, είτε μισθωτών είτε ελ.επ.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι μέλος από το καλοκαίρι, οπότε δεν έχω γραφτεί αυτόματα, όπως γινόταν με το παλιό καθεστώς. Αναφορικά με το άλλο, ναι γνωρίζω ότι το ΤΣΜΕΔΕ είναι γενικά για μηχανικούς, η απορία μου ήταν με το ότι απαιτεί έναρξη επαγγέλματος στην εφορία το οποίο νόμιζα ότι είναι για την περίπτωση ελεύθερου επαγγελματία.

Link to comment
Share on other sites

On 11/19/2021 at 12:45 PM, Adramelch said:

Είμαι μέλος από το καλοκαίρι, οπότε δεν έχω γραφτεί αυτόματα, όπως γινόταν με το παλιό καθεστώς. Αναφορικά με το άλλο, ναι γνωρίζω ότι το ΤΣΜΕΔΕ είναι γενικά για μηχανικούς, η απορία μου ήταν με το ότι απαιτεί έναρξη επαγγέλματος στην εφορία το οποίο νόμιζα ότι είναι για την περίπτωση ελεύθερου επαγγελματία.

Επειδή είσαι με το νέο καθεστώς δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει αλλά θα σου δώσω κάποιες κατευθύνσεις.

Βασικό, αφού είσαι εγγεγραμμένος στο ΤΕΕ δεν έχεις θέμα να δουλεύεις ως μισθωτός μηχανικός. 

Τι ακριβώς σου ζητάει ο εργοδότης; Τον αριθμό δύναμης (ανάλογο του αριθμό μητρώου) ΤΣΜΕΔΕ; Με ποιό πακέτο κάλυψης σε ασφαλίζει ο εργοδότης σου (φαίνεται στον ατομικό λγοαριασμό ασφάλισης); 

Πήγαινε μια βόλτα από το ΤΣΜΕΔΕ και ρώτα αν χρειάζεται κάποια ενέργεια εκ μέρους σου.

Link to comment
Share on other sites

@Adramelch

1) Δεν ξεκινάς καμμιά διαδικασία.
Ασφαλίζεσαι στους μισθωτούς του ΕΦΚΑ μέσω ΑΠΔ, ως υπάλληλος του Δημοσίου.
Αναλυτικότερα: ΕΦΚΑ — Μισθωτοί

2) Έτσι είναι, δεν κάνεις λάθος.

Edited by Ιουλιανός
Link to comment
Share on other sites

On 11/28/2021 at 12:41 AM, Ιουλιανός said:

@Adramelch

1) Δεν ξεκινάς καμμιά διαδικασία.
Ασφαλίζεσαι στους μισθωτούς του ΕΦΚΑ μέσω ΑΠΔ, ως υπάλληλος του Δημοσίου.
Αναλυτικότερα: ΕΦΚΑ — Μισθωτοί

2) Έτσι είναι, δεν κάνεις λάθος.

1) Είμαι μισθωτός μηχανικός. Ναι μεν πλέον είμαστε ΕΚΦΑ-Μισθωτοί αλλά το ΤΣΜΕΔΕ συνεχίζει και εμπλέκεται και με τους μισθωτούς (εφόσον ο ΚΠΚ αντιστοιχεί σε διπλωματούχο μηχανικό).

Π.Χ. Για βεβαίωση ενσήμων πρέπει να πηγαίνω σε υπηρεσία πρώην ΙΚΑ ενώ για υπηρεσίες κλάδου υγείας (π.χ. ευρωπαική κάρτα ασφάλισης) πηγαίνω σε υπηρεσίες πρώην ΤΣΜΕΔΕ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.