Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΛΕΙΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΣΦΡΑΓΙΔΑ


Recommended Posts

(έγινε μεταφορά εδώ από την ενότητα αρχιτεκτονικών. Didonis)

Καλησπέρα,

Έχω κλείσει τα βιβλία μου και διαγραφεί από τον Εφκα, αλλά όχι απ' το ΤΕΕ. Μου ζητήθηκαν κάποιες Βεβαιώσεις μη αυθαιρεσιών για νομιμοποιήσεις που έκανα όσο ήμουν εν ενεργεία. Το σύστημα του ΤΕΕ και τα έργα μου υπάρχουν κανονικά. Μπορώ να εκδώσω και να σφραγίσω τις βεβαιώσεις; Με τυχόν αμοιβές τι γίνεται; Είναι υποχρεωτικές; 

Σημείωση: οι βεβαιώσεις είναι για συγγενή πρώτου βαθμού και διάβασα οτι υπάρχει δυνατότητα απαλλαγής αμοιβής. ισχύει;

Edited by fermina
διευκρύνιση
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, fermina said:

...

Έχω κλείσει τα βιβλία μου ......

...Μπορώ να εκδώσω και να σφραγίσω τις βεβαιώσεις; ....

με κλειστά βιβλία δεν σου συνιστώ για κανένα λόγο να εκδώσεις Βεβαιώσεις....

ναι μεν το κουμπί μπορείς να το πατήσεις.... αλλά και η ΔΟΥ πατάει το κουμπί να ανακαλύψει γιατί ο/η Μηχανικός το κάνει τσάμπα.....

(ενδεικτικά... όλες οι μεταβιβάσεις πάνε ΔΟΥ για τα φορολογικά μεταβίβασης.... και η κάθε ΔΟΥ έχει έτοιμο και το ΑΦΜ του/των Μηχανικών που αναφέρει η μεταβίβαση... σε μισό λεπτό λοιπόν με το ΑΦΜ σου τσεκάρει αν απέδωσες για αυτό έστω 1€ ΦΠΑ.... αν όχι νταντά.... )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.