Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόμματα και Περιβάλλον


iliekater

Recommended Posts

η δεη μια χαρα ειναι....ας μην θυμηθω την κλασσικη ατακα που ακουσα οταν μου ελεγαν οταν ημουν 1ο ετος στην κοζανη για τα ντουμανια που βγαζουν τα εργοστασια( ο αης καρδιας( ο 14 οπως ειναι γνωστος ) και μου εδειχναν τα συννεφα ατμου απ τους πυργους ψυξης...

που ολα τα καναλια οταν αποφασισουν να βγαλουν θεμα για την δεη δειχνουν αυτο σαν ρυπανση...

 

και οσον αφορα τους ρυπους...εκτος απο την εναρξη του λεβητα- που για να παρει την κανονικη θερμοκρασια λειτουργιας χρειαζεται να καψει πετρελαιο για 24 ωρες και μετα λιγνιτη- που τα φιλτρα ειναι κλειστα και βγαζει ντουμανι, δεν υπαρχει μεγαλη μολυνση απο την καυση του λιγνιτη...τα περισσοτερα ηλεκτροστατικα φιλτρα ειναι καινουρια και τα καυσαερια δεν ειναι τοσο επιβλαβη...

η μεγαλυτερη ρυπανση προερχεται απο τα ορυχεια...και ουσιαστικα απο την σκονη που σηκωνεται..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι μια χαρά ?είδες στοιχεία? Το έγραψα στην αμέσως προηγούμενη περίπτωση αλλά έχει πέσει ο σύνδεσμος

Ας διαβάσουμε το http://www.econews.gr/2007/09/24/fines-air-pollution/

είναι λίγο παλιό τέλος 2007 2.5 χρόνια δηλαδή αλλά δεν λέει μόνο για σωματιδικαούς ρύπους από ορυχεία όπως λανθασμένα αναφέρεις αλλά από την ΙΔΙΑ την μονάδα και ΝΟΧ και SOx

 

"

Σύμφωνα με τα πορίσματα αυτών των ελέγχων επιβάλλω σήμερα πρόστιμο ύψους 1.000.000 ευρώ στη ΔΕΗ Α.Ε. για μη τήρηση περιβαλλοντικών όρων που αφορούν τη λειτουργία Ατμοηλεκτρικών Σταθμών στη ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗ και στην ΚΟΖΑΝΗ. Συγκεκριμένα: Πρώτον, 400.000 ευρώ για τους ατμοηλεκτρικούς σταθμούς ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ, για τις ακόλουθες παραβάσεις:  Οι εκπομπές διοξειδίου του θείου των ΑΗΣ και ΑΗΣ Β’ της Μεγαλόπολης, είχαν υπερβεί πολλές φορές τόσο το ωριαίο όσο και το ημερήσιο όριο που είναι επιτρεπτό για την προστασία της υγείας.  Το σύστημα αποθείωσης των απαερίων της Μονάδας ΑΗΣ Β΄ Μεγαλόπολης δεν λειτουργούσε για σημαντικό αριθμό ωρών λειτουργίας (31,1% επί του συνόλου των ωρών λειτουργίας του Σταθμού) το 2006, με αποτέλεσμα την εκπομπή σημαντικών ποσοτήτων διοξειδίου του θείου και την υπέρβαση των θεσμοθετημένων οριακών τιμών εκπομπής.  Δεν πραγματοποιούνταν μετρήσεις σε συνεχή βάση (μέτρηση / καταγραφή) των συγκεντρώσεων διοξειδίου του θείου (SO2), σωματιδίων, οξειδίων του αζώτου (ΝΟx) και O2 στα απαέρια των Μονάδων Ι και ΙΙ, του ΑΗΣ Μεγαλόπολης, κατά παράβαση των προβλεπομένων στη σχετική Απόφαση Έγκρισης Περιβαλλοντικών Όρων. Δεύτερον, 600.000 ευρώ για τους Ατμοηλεκτρικούς Σταθμούς Καρδιάς, Πτολεμαΐδας και Αγίου Δημητρίου του Ν. Κοζάνης, για τις ακόλουθες παραβάσεις:  Κατά τη διάρκεια του έτους 2006, σύμφωνα με τις μετρήσεις εκπομπής αιωρούμενων σωματιδίων, είχαν υπερβεί πολλές φορές το ημερήσιο όριο που είναι επιτρεπτό για την προστασία της υγείας."

 

Πως εκτιμάς εσύ δηλαδή οτι τα καυσαέρια δεν είναι "τόσο" επιβλαβή

ΕΔΩ ΛΕΜΕ ΔΕΝ ΜΕΤΡΑΓΑΝ ΚΑΝ ΤΑ SOx και ΝΟχ πως μπορείς να ξέρεις αν είναι ή όχι επιβλαβή τα απαέρια?

Υποψιάζεται κανείς κανέναν λόγο που δεν τα μέτραγαν άραγε? :razz:

 

Όρισε μας το "τόσο" παρακαλώ γιατί τα όρια εκπομπών για αυτό τον λόγω υπάρχουν

Link to comment
Share on other sites

εγώ ειμαι με τις απόψεις του Ζaxoys.ντε φάκτο,χωρίς να χρειάζετε να διαβάζω τι λέει.

είναι και πάρα πολύ ενήμερος και σωστός

Link to comment
Share on other sites

εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι στην Πτολεμαΐδα υπάρχουν μεγαλύτερα ποσοστά θανάτων

από καρκίνο του πνεύμονα και ασθένειες του αναπνευστικού από το μέσο όρο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.