Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατηγορία σπουδαιότητας.


 
nikosr6

Recommended Posts

Γεία σε όλους και όλες.

Εχω στα χέρια μου μια συνένωση αναψυκτηρίου με διπλανό κατάστημα που θα δεχτεί αλλάγη χρήσης σε αναψυκτήριο. Στο τέυχος των στατικών λέει ο συνάδελφος οτι έχει δεχθεί ως κατηγορία σπουδαιότητας Σ2 γιατί ο πληθυσμός του αναψυκτηρίου <49.

Με την συνένωση που θα γίνει ο πληθυσμός θα ξεπεράσει τα 50 άτομα. Γνωρίζει κανείς αν ένα αναψυκτήριο με θεωρητικό max πληθυσμό 60 άτομα πρέπει να ενταχθεί στην κατηγρία σπουδαίοτητας Σ3?

Στον ΕΑΚ και συγκεκριμένα στον Πίνακα 2.3 Συντελεστές Σπουδαίοτητας αναφέρει

κατηγορία σπουδαίοτητας 3

- Εκπαιδευτικά κτίρια, κτίρια δημόσιων συναθροίσεων, αίθουσες

αεροδρομίων και γενικώς κτίρια στα οποία ευρίσκονται πολλοί άνθρωποι

κατά μεγάλο μέρος του 24ώρου.

Κτίρια τα οποία στεγάζουν εγκαταστάσεις πολύ μεγάλης οικονομικής

σημασίας (π.χ. κτίρια που στεγάζουν υπολογιστικά κέντρα, ειδικές

βιομηχανίες) κλπ.

Δεν αναφέρει δηλαδή οτι όλοι οι χώροι συνάθροισης κοινού είναι Σ3. Αυτό που με ανησυχεί όμως είναι οτι μου το έχουν αναφέρει και στο παρελθόν άλλοι συνάδελφοι ως ζητούμενο από την πολεοδομία.

Γνωρίζει κανείς τι ισχύει γιάτι μου φαίνεται παράλογο η ταβέρνα της γειτονιάς να έχει ίδιο συντελεστή σπουδαίοτητας με τις αίθουσες των αεροδρομίων π.χ.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το πλήθος που αναφέρεις νομίζω πως αντιστοιχεί απλά στο κινητό φορτίο που θα πάρεις

(5kN/m2). Σε συζήτηση που είχα με ελεγκτή μηχανικό αυτό το συμπέρασμα βγήκε

Όσο για την κατηγορία σπουδαιότητας ο ΕΑΚ αναφέρει "στα οποία ευρίσκονται πολλοί άνθρωποι κατά μεγάλο μέρος του 24ωρου".

Κατά τη γνώμη μου Σ2 θα πρέπει να λάβεις

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δες κι ΑΥΤΟ.

 

ΧΑΡΗ ή nikosr6 μηπως μπορεις να το ξανανεβάσεις γιατι δεν μπορω να το βρω? εχω παρομοια περιπτωση και μου ζητανε να αλλαξω σπουδαιότητα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.