Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογισμικό υπολογισμού οδοντωτών τροχών


alfie

Recommended Posts

Το 1986-87, που ήμουν στο τρίτο έτος, προσπάθησα και μετά από πολλές δοκιμές έφτιαξα σε BASIC ένα πρόγραμμα υπολογισμού γραναζιών, με βάση το βιβλίο του Γραικούση "Στοιχεία μηχανών". Σύντομα το μετάνοιωσα, διότι είχα δουλέψει πολλές ημέρες για το πρόγραμμα, ενώ δεν άξιζε τον κόπο, καθώς υπήρχαν πολλά δεδομένα και οι πράξεις ήταν μεν πολύπλοκες (μεγάλος χρόνος debugging για το πρόγραμμα) αλλά σχετικά λίγες δε (δηλαδή δεν κέρδιζα πολύ χρόνο αν έκανε τις πράξεις ο υπολογιστής). Θυμάμαι, σαν να είναι σήμερα, ότι είχα φτάσει στο συμπέρασμα, ότι αξίζει ο προγραμματισμός μόνο όταν οι πράξεις είναι αναλογικά περισσότερες από τα δεδομένα.

 

Βέβαια σήμερα με ένα Excel, θα ήταν πολύ ευκολότερο και φυσικά δεν ισχύει το συμπέρασμά μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Το 86-87 οι υπολογιστές καίγανε λυγνίτη . Σήμερα καίνε αντιύλη !

Καλά , δε λέω , κάνε και ένα σωρό ρεύμα !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδια , ειμαι μηχανολογος στο Τει Ηρακλειου , και εχω μια απορια.

για τον υπολογισμο των δοντιων γραναζιου σε ενα μειωτηρα στροφων το γραναζι που δινει κινηση εχει 150mm διαμετρο και το αλλο μου βγαινει 2755mm.Ησχεση μεταδοσης στην συγκεκριμενη ταχυτητα ειναι i=18,37.Ειναι λογικο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τελείως παράλογη μία συνεργασία δύο τέτοιων γραναζιών. Εξαρτάται από την εφαρμογή.

 

Ησχεση μεταδοσης στην συγκεκριμενη ταχυτητα ειναι

Η σχέση μετάδοσης είναι ανεξάρτητη της ταχύτητας

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
http://www.kisssoft.ch/english/home/index.php και σου λυνει τα χερια σε δευτερολεπτα. εχει περασμενο μεσα σχεδον ολο το DIN και υπολογιζεις απο γραναζια, ιμαντες, αλυσιδες, ελατηρια, ρουλεμαν, ατρακτους, και γενικα ολα τα εξαρτηματα μεταδοσης κινησης. φοβερα ευχριστο. διανεμετε με εκπαιδευτικη αδεια.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.