Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμοπρόσοψη αντί εσωτερικής μόνωσης και ελεγκτής δόμησης


Recommended Posts

καλησπέρα! έχω στα χέρια μου άδεια η οποία  εκδόθηκε το 2008, δεν πραγματοποιήθηκαν εργασίες, και παρατείνεται η ισχύς της βάσει  της παρ. 5 του άρθρου 50 του 4495, όπως αυτή τροποποιήθηκε και ισχύει, δηλαδή μέχρι την 31η/12/2022. Αντί της εσωτερικής μόνωσης που φαίνεται στα σχέδια, ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει θερμοπρόσοψη. Ερώτηση: τι θα κάνατε σε αυτή την περίπτωση για να μην υπάρχει θέμα με τον ελεγκτή δόμησης; 1. Θα προχωρούσατε σε  ενημέρωση αδείας για να δείξετε την θερμοπρόσοψη (πάχος θερμοπρόσοψης  που δεν μετράει στο ΣΔ- οπότε αλλάζουν μόνο τα αρχιτεκτονικά) ή 2. θα συνυπολογίζατε στις διαστάσεις και το πάχος της θερμοπρόσοψης "χάνοντας έτσι λίγο από τον εσωτερικό χώρο" , ώστε οι εξωτερικές μετρησεις να βγούν ακριβώς ή 3. θα διατηρούσατε την μέτρηση και θα βγάζατε επιπλέον προς τα έξω την θερμοπρόσοψη  ή  4. θα κατασκευάζατε βάσει των διαστάσεων της αδείας και μετά θα εκδίδατε ΕΕΔΜΚ για την εξωτερική θερμοπρόσοψη; Ή κάτι άλλο που ενδεχομένως να μην έχω σκεφτεί λόγω απειρίας; Σας ευχαριστώ πολύ !

Link to comment
Share on other sites

4. Δεν μπορεί να γίνει

3. Θα κάνεις μεγαλύτερο κτίριο

2. Ο ΕΔ δεν θα έβρισκε λάθος

Θα επέλεγα το 1 ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ! Να σε ρωτήσω γιατί :

- το 4. δεν μπορεί να γίνει ;

- και γιατί εφόσον στο 2. δεν θα είχααμε λάθος δεν θα το επέλεγες ;;;

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως, για άδειες που έχουν εκδοθεί προ ΝΟΚ, δεν χρειάζεται ελ. δόμησης

Πάνε με την παλιά διαδικασία : υ.δ. & τεχν. έκθεση μηχανικού και υ.δ. ιδιοκτήτη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.