Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δόμηση σε οικισμό χωρίς ρυμοτομικό σχέδιο


Recommended Posts

γεια σας μια πληροφορια αν ειναι ευκολο μιλαω για οικισμο ως 2000 κατοικων ο οποιος στερειται ρυμοτομικου σχεδιου, υπαρχη ενα οικοπεδο 1.200.τμ.το οποιο εινε στην κατοχη του πατερα μου απο το ετος 1965 και απο το ετος 2005 μου το εχει κανει γονικη παροχη, υπαρχη πιθανοτητα να μπορω να χτισω η ουτε στα πιο τρελλα μου ονειρα αξιζει να το δω λιγο πιο ζεστα?????????????

ευχαριστω εκ των προτερων

και αν υπαρχουν λαθη συγνωμη ειμε στην γερμανια και καταλαβαινετε,,,,,,,,,

Link to comment
Share on other sites

To πιθανότατο είναι ότι χτίζεται.

Αναθέστε σε ένα τοπικό τοπογράφο μηχανικό, τη σύνταξη ενός τοπογραφικού διαγράμματος. Στο παραδοτέο σχέδιο θα αναγράφεται η σχετική δήλωση του Ν. 651/77, η οποία αναφέρει αν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα, είμαι νέο μέλος, συγγνώμη αν έχω ποστάρει σε λάθος Θέμα αλλά έψαξα στην αναζήτηση και μόνο εδώ υπάρχει "γονικη παροχή" και "αρτιότητα".Θεώρησα οτι δε χρειαζόταν να ανοίξω νέο.

Τελοσπά έχω μια ερώτηση: Υπάρχει ένα γήπεδο άρτιο και οικοδομησιμο και θέλουν να κάνουν γονική παροχή ένος τμήματός του (μη άρτιο και μη οικοδομησιμο!) και δεν ξέρω αν αυτό επιτρέπεται.

Δλδ μπορεί κάποιος να κάνει γονικη παροχή κάτι μη αρτιο-μη οικοδομησιμο-που δεν έχει ουσιαστική αξία -ενώ αποτελεί κομμάτι αρτιου και οικοδομησικου γηπέδου;

Αν κάποιος ξέρει τίποτα....

Αλλά θα ρωτήσω και σε συμβολαιογράφο....

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στο forum.

Σωστά έκανες πρώτα αναζήτηση για το θέμα σου αλλά δεν χρησιμοποίησες τη σωστή λέξη που είναι "κατάτμηση"

Στο θέμα http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=7897&highlight=%EA%E1%F4%DC%F4%EC%E7%F3%E7 θα βρεις τις απαντήσεις που ζητάς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.