Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια αποπεράτωσης και άδεια του 1982


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα έχω την παρακάτω περίπτωση ακινήτου όπου προσπαθώ να βγάλω άκρη, για το αν μπορώ να εκδόσω άδεια αποπεράτωσης του Β ορόφου ο οποίος είναι στα μπετά. Η άδεια είναι του 1982 και το ύψος στην περιοχή ήταν 11μ.

Βάσει των στοιχείων που αναφέρεται στο διάγραμμα κάλυψης της αδείας, αναφέρεται ο συντελεστής δόμησης είναι ίσος με 1,68 και προκύπτει από το μέγεθος 1,20*1,40. Γνωρίζει κανείς είναι το 1,20 και τι το 1,40;; (το 1,40 αναφέρεται στην παρ 3 του άρθρου 1 του ΑΝ 395/68;)

Επιπλέον από τον ΑΝ-395/68 διαβάζω ότι ο συντελεστής δόμησης προκύπτει από το γινόμενο της επιτρεπόμενης κάλυψης με τον επιτρεπόμενου αριθμού ορόφων στην πρόσοψη. Το κτήριό μου στο ισόγειο έχει κατάστημα με πατάρι, οπότε στην πρόσοψη είναι 3ροφο αλλά στην πίσω όψη (στην συνέχεια της στάθμης του παταριού υπάρχει διαμέρισμα που δεν έχει μετρήσει στην δόμηση) είναι 4ροφο. Το διαμέρισμα πίσω αποτυπώνεται κανονικά στην στάθμη του παταριού, είναι ανεξάρτητο και δεν θα έπρεπε να μετρήσει κανονικά στην δόμηση; υπήρχε κάποια διάταξη τότε που το εξαιρούσε;;

Αν υπάρχει διάταξη που το εξαιρεί και δεν έχει πρόβλημα, αυτό που θέλω είναι να γίνει αποπεράτωση του Β ορόφου που είναι στα μπετά, ωστόσο λόγω ΓΠΣ, έχει μειωθεί ο ΣΔ από 1,68 σε 1,60. Οπότε πρέπει να γίνει το κτίριο μικρότερο και με τις κολώνες που έχουν ανεγερθεί τι γίνεται;; μπορώ να κάνω υποχώρηση του κτηρίου ώστε να είμαι οκ με τον σημερινό ΣΔ;;

1646135911760.jpg

1646135911787.jpg

1646135911814.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.