Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογική Αντιμετώπιση Κατασκευής Φωτοβολταϊκού Σταθμού


BabisEnVEg

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Το προσεχές διάστημα έχω να υλοποιήσω κάποια οικιακά φωτοβολταϊκά (έως 10kW).

Βέβαια υπάρχουν ήδη ανοιχτά θέματα απο παλιά, αλλά θεωρώ πως έχει περάσει αρκετό διάστημα και πολλά απο αυτά δεν ισχύουν πλεον.

Το ερώτημα είναι πως αντιμετωπίζεται φορολογικά η κατασκευή ενός φωτοβολταϊκού σταθμού;;; Σαν εμπορία ή σαν κατασκευή;; Καθώς ο εξοπλισμός ξεπερνά σίγουρα το 60% του κόστους κατασκευής (δεν ξέρω εαν ισχύει πλέον).

Να ανοίξω ΚΑΔ εμπορίας ή απλά να προσθέσω τα ΚΑΔ κατασκευής;;

Σίγουρα θα κάνω συμφωνητικό με τον πελάτη, όπως και με τα συνεργεία που θα τα εγκαταστήσουν και θα μου προσφέρουν υπηρεσίες.

Επίσης καλό θα ήταν να δούμε και απο φορολογικής άποψης εκτός απο τι ποιο είναι το σωστό, ποιο συμφέρει τελικά περισσότερο.

Σίγουρα η εμπορία είναι καλύτερη για τους πελάτες μου γιατί δίνοντας τους αποδείξεις για τα πανελ και τον inverter, εφόσον τα έχω αγοράσει απο τους επίσημους προμηθευτές δεν πονάει το κεφάλι μου με τις εγγυήσεις κτλ.

 

Ευχαριστώ.

Με εκτίμηση,

Χαράλαμπος Μαραντίδης

Μηχανικός Περιβάλλοντος Πολυτεχνείου Κρήτης

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει αλλάξει τίποτα

ΚΑΔ εμπορίας + ΚΑΔ κατασκευής

Εγγύηση δίνεις ΜΟΝΟ για την εγκατάσταση (εργασία)

Εγγύηση υλικών δίνουν ΜΟΝΟ οι ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ των ΥΛΙΚΩΝ (πάνελ, ινβέρτερ, βάσεων κτλ)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ...και μένα η άποψη μου αυτή ήταν εξ αρχής. Εαν είναι δυνατόν κοπανάς όσο πιο πολλά μπορείς και στην εμπορία και έχεις ήσυχο το κεφαλι σου απο παρακρατήσεις κ.α.

Επίσης ήθελα να ρωτήσω η υπηρεσία της εγκατάστασης έχει παρακράτηση 20% όπως και στις επιστημονικές υπηρεσίες  ή 3% ή καθόλου??

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, astrah said:

Δεν έχει αλλάξει τίποτα

ΚΑΔ εμπορίας + ΚΑΔ κατασκευής

Εγγύηση δίνεις ΜΟΝΟ για την εγκατάσταση (εργασία)

Εγγύηση υλικών δίνουν ΜΟΝΟ οι ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ των ΥΛΙΚΩΝ (πάνελ, ινβέρτερ, βάσεων κτλ)

Εαν το πάω όλο σαν κατασκευή είναι λάθος??

Γιατί σαν εμπορία θα μπλέξω με ταμειακές απογραφές κ.α.

Link to comment
Share on other sites

τα υλικά εμπόριο δεν τα κάνεις?

απογραφή, αν αναφέρεσε σε ατομική, δεν υπάρχει υποχρέωση

αλλά όλα αυτά θα στα λύσει ο λογιστής σου...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, astrah said:

τα υλικά εμπόριο δεν τα κάνεις?

απογραφή, αν αναφέρεσε σε ατομική, δεν υπάρχει υποχρέωση

αλλά όλα αυτά θα στα λύσει ο λογιστής σου...

Οκκ. Σε ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Μπάμπης Α. Μαραντίδης said:

Σίγουρα θα κάνω συμφωνητικό με τον πελάτη, όπως και με τα συνεργεία που θα τα εγκαταστήσουν και θα μου προσφέρουν υπηρεσίες.

το ποιο σημαντικό ειναι οι καλες συμφωνίες , θα σου πρότεινα να κανεΙς  από τώρα συμφωνία  με το συνεργείο που θα αναλάβει την εγκατάσταση κ   βεβαια να σου παραδώσει ΤΠΥ ... 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, ΝΙΚΟΣΤΡΙ said:

το ποιο σημαντικό ειναι οι καλες συμφωνίες , θα σου πρότεινα να κανεΙς  από τώρα συμφωνία  με το συνεργείο που θα αναλάβει την εγκατάσταση κ   βεβαια να σου παραδώσει ΤΠΥ ... 

αυτό είναι εύκολο..έχω βρει ήδη. Τ

ο δύσκολο για μένα είναι να το χειριστώ σωστά φορολογικά. Ήθελα να αποφύγω την ταμιακή αλλά δεν την γλυτώνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σας,

Επανέρχομαι στο θέμα για να σας πω τι έκανα τελικά μετά απο πολύ ψάξιμο.

Εν τέλει έβαλα αρχικά ΚΑΔ χονδρικής και λιανικής εμπορίας φωτοβολταϊκών και ηλεκτρολογικού υλικού.

Στην συνέχεια αγόρασα πρόγραμμα ηλεκτρονικής τιμολόγησης σε συνδυασμό με πάροχο ηλεκτρονικής τιμολόγησης. Ο πάροχος είναι ουσιαστικά ένα άλλο πρόγραμμα που αντικαθιστά την ταμειακή μηχανή ή τον φορολογικό μηχανισμό. Είναι στην ουσία εικονικός φορολογικός μηχανισμός. Έτσι γλύτωσα απο ένα κάρο συσκευές που θα είχα στο γραφείο μου, όπως επίσης και το POS έχω virtual POS της εθνικής.

Με αυτόν τον τρόπο μπορώ και τιμολογώ κανονικότατα και κάνω εμπορία υλικών χωρίς κανένα πρόβλημα.

Το παροχής υπηρεσιών για την τοποθέτηση είτε το κόβω ξεχωριστά είτε το ενσωματώνω στην τιμή των υλικών (αφού είναι προμήθεια), αναλόγως την περίπτωση.

Αποθήκη δεν χρειάζεται να δηλώνω καθώς βάζω τους προμηθευτές μου να κόβουν δελτία αποστολής με παράδοση στον τόπο προορισμού. Σαν τριγωνικό εμπόριο στην ουσία. Τιμολόγηση η έδρα μου, τόπος προορισμού η θέση όπου θα εγκατασταθούν και στην συνέχεια τιμολογώ και εγώ στον πελάτη.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.