Μετάβαση στο περιεχόμενο

ACORD-CP της itech


mkalliou

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Ναι, εγώ το acord-bat. Αρκετά καλό και τίμιο για τα λεφτά του. Για Φ.Τ. ό,τι δυνατότητες δηλαδή έχει και το ΕΤΑΒS, απλά είναι πιο εύχρηστο.

Link to comment
Share on other sites

Φ.Τ. εννοείς φέρουσες τοιχοποιίες? Το ACORD-BAT λύνει όμως με γραμμικά μέλη έτσι? Και διαστασιολογεί με EC3 και EC5.

 

To ACORD-CP λύνει με επιφανειακά στοιχεία και γραμμικά. Δεν είδα να αναφερεται σε διαστασιολογηση. Έχω δει να το χρησιμοποιούν σε μελέτες αποκαταστάσεων για φέρουσες τοιχοποιίες από μια ομάδα μελέτης (υπάρχει και παράδειγμα μέσα στο site της εταιρίας). Ξέρεις που μπορώ να βρω περισσότερες πληροφορίες, τιμές κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πιθανότατα να το 'χεις δει από άτομα που έχουν πάρε-δώσε με Υπ.Πο. (είναι μεγάλη ιστορία το γιατί). Ναι, το τηλ. είναι 210-9225220 & 210-9229854. Λογικά με μία κυρία θα συνεννοηθείς που είναι και η υπεύθυνη της τεχνικής υποστήριξης.

 

Υ.Γ. Το ΒΑΤ έχω δουλέψει (μάλλον δεν το διευκρίνησα σωστά πριν) σε μία επίλυση ξύλινης στέγης, αλλά έχω δει και διάφορες μελέτες στο cp. Το ΒΑΤ μιας και θίχτηκε κάνει διαστασιολόγηση στην καινούρια του έκδοση (και στην παλιά έκανε δηλαδή αλλά όχι με ΕΚ5) και απ΄ό,τι άκουσα, διαστασιολογεί και συνδέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πιθανότατα να το 'χεις δει από άτομα που έχουν πάρε-δώσε με Υπ.Πο. (είναι μεγάλη ιστορία το γιατί).

 

Πράγματι, μόνο σε τέτοιες δουλειές το έχω δει και όχι μόνο από τη σελίδα της εταιρίας, αλλά διαβάζοντας και διάφορες αντίστοιχες μελέτες. Υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο σε αυτό το πρόγραμμα που βοηθάει σε τέτοιες μελέτες? Ως προς την προσομοίωση, την κανναβοποίηση, τα υλικά, την ανάλυση, τα αποτελέσματα και τον τρόπο παρουσίασής τους?

 

Άρη εσύ το δουλεύεις το πρόγραμμα? Τι άποψη έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Ότι είναι για συγκεκριμένη δουλειά και για συγκεκριμένο τρόπο εργασίας :D.

Απλό, λιτό, όμορφο.

Συγκρίσεις τάσεων, όχι διαστασιολογίσεις, σεισμός με το χέρι

Link to comment
Share on other sites

Η δυναμική φασματική δεν έχει νόημα στα πεπερασμένα. Κάνω λάθος? Διορθώστε με αν ναι.

Όχι ολοκλήρωση τάσεων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει δηλαδή δυναμική φασματική? Ή ολοκλήρωση τάσεων, έστω και για ισοδύναμη?

 

Κάνει :

 

- Στατικό με περιβάλλουσες ή με γραμμικό συνδυασμό φορτίσεων

- Δυναμικό με εύρεση ιδιομορφών ταλάντωσης ή με υπολογισμό της δυναμικής απόκρισης της κατασκευής με φασματική ανάλυση.

 

Πάρε στα τηλέφωνα που σου έδωσα και μίλα με την κα. Σταματούρου την Αρετή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.