Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διακύμανση πίεσης νερού σε chiller


nikpap5

Recommended Posts

Δεν μπορούμε να έχουμε την εικόνα της εγκατάστασης αν δεν μας δώσεις ένα χονδρικό διάγραμμα με αριθμημένα τα κρίσιμα σημεία και ένα πινακάκι που να δείχνει σε κάθε αριθμημένο σημείο τις τυπικές τιμές πίεσης και θερμοκρασίας και τις ασυνήθεις τιμές που παρατηρείς.

 

Αν τα κάνεις αυτά, έχεις βρει την μισή λύση μόνος σου :smile:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου λέει ο costasv είναι σωστό και έτσι θα καταλάβεις το πρόβλημά σου.

Μια πρώτη σκέψη που μου περνάει από το μυαλό είναι ότι η αντλία της κυκλοφορίας του νερού δεν είναι επαρκής και δεν περνάει η σωστή ποσότητα του νερού.

Επίσης αν έχεις μανόμετρα είσοδο έξοδο νερού στον συμπυκνωτή θα καταλάβεις αυτό που γράφω. Εάν υπάρχει διαφορικός πρεσσοστάτης νερού λογικά με μεγάλη διαφορά εισόδου εξόδου θα πρέπει να σου κόβει το μηχάνημα

Επίσης δες εάν η πλήρωση του πύργου ψύκτη είναι σωστή

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Εκ των προταίρων ευχαριστώ όποιον βοηθήσει στο προβλημα μου, για να είμαι συντομος στον 6ο οροφο βρισκεται αεροψυκτος ψυκτης με αντλία νερου, δ.δ και πληρωτή πιεσης. Το πρόβλημα που παρουσιάζεται είναι οτι το δίκτιο σε λειτουργία δεν μπορεί να ρυθμιστεί σε πίεση μικρότερη των 4 bar sτιν κατάθλιψη της αντλίας με 1 στην αναρροφηση. Τα πράγματα δυσκολεύουν ακόμα περισσοτερο οταν το νερό ζεσταίνεται. Υποθέτω οτι η αντλία έχει μεγάλο μανομετρικό για την εγκατάσταση καθώς οτι και το δοχείο διαστολής είναι μικρό. Τι άποψη έχετε για την ρυθμιστική βάννα και που πρέπει να τοποθετηθει? Ποιά είναι η σωστή θέση του πληρωτή σε περίπτωση που βρίσκεται στην ταράτσα? πριν η μετα την αντλία?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι ειδικός σε ψυκτικά κυκλώματα... θα κάνω μερικές στάνταρ ερωτήσεις.

 

1. Δούλευε ποτέ αυτό το κύκλωμα σωστά; Ή είναι η πρώτη φορά που μπαίνει σε λειτουργία;

2. Πριν παρουσιαστεί το πρόβλημα, ποιές ενέργειες είχαν γίνει; Αντικαταστήθηκε τίποτα;. Ρυθμίστηκε τίποτα;

3. Κάνε ένα σκαρίφημα της εγκατάστασης, ονοματίζοντας με αριθμούς (1, 2, 3...) τα κρίσιμα σημεία. Μετά κάνε ένα πινακάκι δείχνοντας την πίεση και θερμοκρασία που αφενός υπάρχει, και αφετέρου που θα έπρεπε να υπάρχει.

 

ΥΓ. low0tech, μην δημοσιεύεις το ίδιο ερώτημα σε δύο ξεχωριστά μηνύματα. Αν γίνεται αυτό, τότε κάποιοι θα απαντήσουν στο ένα και κάποιοι στο άλλο, και έτσι θα υπάρχει διάσπαση της πληροφορίας. Για αυτό η διπλή δημοσίευση απαγορεύεται από τους κανόνες συμμετοχής.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν είμαι ειδικός. Με κάθε επιφύλαξη, λοιπόν:

 

Πολλά μου φαίνονται τα 3bar διαφορά... Όμως...

Ποιός το σχεδίασε και με τι παραμέτρους; Δικαιολογούνται

οι μετρήσεις σου από την μελέτη; Τι κύκλωμα έχεις;

 

Και όπως λέει και ο CostasV: έτσι ήταν από την αρχή ή έχεις βλάβη;

 

- Το Δ.Δ. μπορεί και να είναι μικρό (λάθος σχεδίαση) ή χαλασμένο (έχεις βλάβη).

- Για τον αυτόματο πληρώσεως στην είσοδο του νερού (επιστροφή -αναρρόφηση),

στο σύστημα, όπου και το Δ.Δ.

- Ρυθμιστική βάννα στην είσοδο του νερού στο σύστημα (επιστροφή -αναρρόφηση)

 

Πιθανόν να υπάρχουν και παραλλαγές. Όπως είπα δεν είμαι ειδικός και έχω και

καιρό να ασχοληθώ.

 

Στείλε κανένα σχέδιο του κυκλώματος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.