Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στοιχεία για γρίλιες εξαερισμού


gkr

Recommended Posts

καλησπέρα συνάδελφοι,

κάποιος πελάτης ζητάει έναν απλό εξαερισμό για μία αποθήκη. Συγκεκριμένα θα μπεί ένας αξονικός επιτοιχος ανεμιστήρας που θα βγάζει αέρα και κάποιο άνοιγμα με σίτα και γρίλιες για να βάζει. ψάχνω στοιχεία για γρίλιες (ισοδύναμη επιφάνεια και τριβές για 7500m3/h) αλλά δεν βρίσκω. Η απαίτηση είναι να επιλέξω το μικρότερο δυνατό άνοιγμα εισαγωγής αέρα. Αν κάποιος συνάδελφος έχει την ευγενή καλοσύνη να βοηθήσει θα το εκτιμούσα.

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

Link to comment
Share on other sites

αφού είναι αποθήκη, ας αυξήσεις την ταχύτητα και τον θόρυβο του αέρα

για τα στοιχεία που δίνεις μια καλή διάσταση είναι 1,20X0.65 m

πτώση πίεσης 45 Pa, ταχύτητα 2,8 m/s και στάθμη θορύβου γύρω στα 30 dBA

Στόμιο λήψης νωπού αέρα με πλέγμα και κεκλιμένα πτερύγια

Βέβαια εάν το θεωρείς μεγάλο, μοίρασέ το.

Link to comment
Share on other sites

καλά ρε συνάδελφε, έτσι θα βοηθήσουμε στις απορίες που μας θέτουν

σε κάθε ερώτημα θα τους παραπέμπουμε σε εταιρίες και σε βιβλία ?

Υποτίθεται ότι έχουμε κάποιες γνώσεις και εμπειρίες και βάση αυτών απαντάμε πάνω στα όρια των δυνατοτήτων μας. Αλλιώς δεν απαντάμε καθόλου

Τουλάχιστον ΄στην περίπτωσή μας δώσε κάποιο site που μπορεί να εξυπηρετήσει την κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πρόγραμμα υπολογισμού στομίων στο ίντερνετ από την εταιρεία αερογραμμή aerogrammi.gr θα πας στα στόμια ΒΝ δίνεις διαστάσεις και παροχή και σου βγάζει ΔΡ ηχητική στάθμη θορύβου. Θέλει java , εγώ επειδή στον υπολογιστή που είμαι τώρα δεν έχω java δεν μπορώ να κάνω τους υπολογισμούς, αν δεν βγάζεις άκρη μπορώ από δευτέρα να σε βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

καλά ρε συνάδελφε, έτσι θα βοηθήσουμε στις απορίες που μας θέτουν

σε κάθε ερώτημα θα τους παραπέμπουμε σε εταιρίες και σε βιβλία ?

Υποτίθεται ότι έχουμε κάποιες γνώσεις και εμπειρίες και βάση αυτών απαντάμε πάνω στα όρια των δυνατοτήτων μας. Αλλιώς δεν απαντάμε καθόλου

Τουλάχιστον ΄στην περίπτωσή μας δώσε κάποιο site που μπορεί να εξυπηρετήσει την κατάσταση

 

Το θέμα δεν είναι να πάρεις ένα τύπο από κάποιον και να κάνεις μια πράξη, το θέμα είναι να ψαχτείς αριστερά - δεξιά και να βγάλεις άκρη αλλά και να αποκτήσεις γνώση. Αν σήμερα για ένα στόμιο ζητάς έτοιμη λύση, όταν θα έχεις να υπολογίσεις 400 στόμια προσαγωγής και άλλα τόσα επιστροφής σε διάφορους χώρους τι θα κάνεις?

Η αερογραμμή έχει λογισμικό στο site της. Αν μπεις και στα αντίστοιχα των shako ή Trox θα δεις πολλά ενδιαφέροντα πράγματα για στόμια.

Δεν ήξερα ότι μπορούμε να δίνουμε site εμπορικών εταιριών...

Link to comment
Share on other sites

εμένα απαντάς συνάδελφε ή σ'αυτόν που ρώτησε στην αρχή ?

Εδωσα μια λύση εξηγώντας και τις παραμέτρους ώστε να καταλάβει σε επόμενη απορία πως να το ψάξει μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

κύριοι τις προηγούμενες ημέρες ήμουν πολύ απασχολημένος, έλειψα και λίγες ημέρες εξωτερικό και δεν παρακολουθησα το θεμα,

ναι καλυφθηκα, από την αερογραμμη και την airtechnic βρηκα τα στοιχεια που ηθελα.

ευχαριστώ.

 

 

 

Edit : αφαίρεση παράθεσης

Κανόνες συμμετοχής

...

8. Για λόγους οικονομίας του forum, δηλαδή να μη μεγαλώνει χωρίς λόγο και γίνεται πιο αργή η περιήγηση σ' αυτό ενώ ταυτόχρονα αυξάνεται το κόστος συντήρησής του, δεν κάνουμε παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος.

CostasV

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.