Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μη εκτέλεση της ΠΕ από τον Δήμο


Recommended Posts

Έχω μια διαμάχη με τον Δήμο, όπου υπάρχει κύρωση της ΠΕ από το 2002, αλλά δεν την εκτελεί. Εμένα με επειρεαζει άμεσα γιατί έχω τυφλό οικόπεδο με πρόσοψη σε χώρο πρασίνου, που όμως δεν έχει παραχωρηθεί από τον ιδιώτη και είναι περιφραγμένος.

Έχω καταλήξει να έχω κάνει αλληλογραφία πάνω από 10 αιτήσεις σε διάρκεια πάνω από 3 χρόνια. Στην τελευταία απάντηση του δήμου μου απάντησε πως ότι εκκρεμούν κάποιες αποζημιώσεις, για επικείμενα συστατικά, καθώς και ο καθορισμός τιμής μονάδας αποζημίωσης.

Εν συνεχεία ρωτάω ποτέ θα γίνει η αποζημίωση αυτών και πως θα οριστεί η τιμή μονάδας και δεν έχω πάρει απαντήσει πάνω από 5 μήνες τώρα. Έχω στείλει και στον συνήγορο του πολίτη όπου έχει στείλει στον δήμο ζητώντας κάποιο χρονοδιαγράμμα και πως είναι υποχρέωση του δήμου να προχωρήσει την διαδικασία για να βγει η τιμή μονάδας, αλλά χωρίς καμία απάντηση!

What is next?

 

image.thumb.jpeg.a99266c72877941ffea484f89bf43c0a.jpeg

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

σαν πρωτη απαντηση,

θα πας με αυτο στον δικηγορο σου κι αυτος θα μιλησει με τον μηχανικο σου

https://ecopress.gr/ti-ischyei-gia-tin-arsi-apallotriosis-desmevmenon-akiniton-apo-dimo/

και αυτο

https://www.lawspot.gr/nomika-blogs/eyaggelos_margaritis/anaklisi-kai-arsi-mi-syntelesmenis-anagkastikis-apallotriosis

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

εμενα με ενδιαφερει το αναποδο, δηλαδη να γινει η απαλλοτριωση. 
 

Επισης να προσθέσω πως στο εν λόγο οικόπεδο εχει γίνει απαλλοτρίωση αφού άνοιξε δρόμος στην μέση και εχουν γίνει κανονικά πεζοδρόμια. Αλλα ειναι το ενα κομμάτι από τα δυο που προορίζετε για χώρο πρασίνου που άκομα κρατάει ο ιδιόκτητης. 
 

Επισης στο Κτηματολόγιο φαινετε στην κατοχή του δήμου

Edited by Dionysis_mech
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.