Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιστροφή Ελλάδα ΤΣΜΕΔΕ ή ΙΚΑ


MSaxp

Recommended Posts

Καλημέρα, 

Ελπιζω να μπορείτε να με κατευθύνετε κάπου γιατί δεν έχω ιδέα από που να ξεκινήσω. 

Εχω πτυχίο του ΕΜΠ. Ζούσα στο εξωτερικό για σχεδόν 20 χρόνια και μόλις επέστρεψα στην Ελλάδα για να ξεκινήσω εργασία ως μισθωτός, αλλά όχι μηχανικός. 

Έχω περίπου 7 χρόνια ένσημα στο τσμεδε από πριν 15 χρόνια (που πλήρωνα μόνος, χωρίς να απασχολουμαι στην Ελλάδα). Μετά το διέκοψα και διαγράφηκα και από το ΤΕΕ πριν περίπου δέκα χρόνια. 

Τώρα τι με συμφέρει να κάνω? Να συνεχίσω τσμεδε ή να πάω στο ΙΚΑ (έχω ένα χρόνο ένσημα εκεί από πολύ παλιά). Διαβάζω ότι το τσμεδε είναι ακριβότερο αρκετά (έχει κάποια ανταπόδοση αυτό?), αλλά δεν θέλω να χάσω και τα 7 χρόνια ένσημα. Βέβαια αν έχω αλλα 25 χρόνια εργασίας, ίσως τα 7 δεν είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα. 

Οποιαδήποτε βοήθεια, θα εκτιμηθεί πολύ. Ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

σαν μισθωτός (όχι μηχανικός) θα σε ασφαλίσει ο εργοδότης σου στον ΕΦΚΑ, όπως το παλαιό ΙΚΑ

για να γυρίσεις στο ΤΣΜΕΔΕ θα πρέπει να γραφτείς πάλι στο ΤΕΕ 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Tasos P said:

σαν μισθωτός (όχι μηχανικός) θα σε ασφαλίσει ο εργοδότης σου στον ΕΦΚΑ, όπως το παλαιό ΙΚΑ

για να γυρίσεις στο ΤΣΜΕΔΕ θα πρέπει να γραφτείς πάλι στο ΤΕΕ 

Ευχαριστω. Αυτή είναι η ερώτηση. Αξιζει να γραφτώ πάλι τεε και τσμεδε? Και πόσο δύσκολο είναι να γραφτώ πάλι τεε? 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μια και τα εκανα, ας απαντησω και στον εαυτο μου :) 

Λοιπον, η επανεγγραφη στο ΤΕΕ ηταν πανευκολη, εκανα μια αιτηση στην διεύθυνση τεχνικών εργων της περιφερειας για επανεγγραφη, την οποια την κανεις και ηλεκτρονικα στο σαιτ της περιφερειας. Οι ανθρωποι ηταν ευγενεστατοι και το εκαναν την επομενη μερα με την απαντηση σε pdf.

Μετα μια αιτηση στο ΤΕΕ, εξοφληση συνδρομης της χρονιας και αυτο εγινε αμεσα χωρις κανενα προβλημα. 

Σχετικα με την αρχικη μου ερωτηση, η απαντηση φαινεται να ειναι οτι οι εισφορες του 'ΤΣΜΕΔΕ' ειναι λιγο χαμηλοτερες απο τις εισφορες του ΙΚΑ, οποτε  συμφερει ετσι.

Τωρα περιμενω να μαθω σε ποσο καιρο θα με δειξει το site του ΕΦΚΑ ως ασφαλισμενο. Ενω στο λογαριασμο μου βλεπω εισφορες (ενσημα) για Σεπτ, Οκτ, Νοε, στο κουτακι 'Ασφαλιστικη Ικανοτητα' λέει 'Ανασφαλιστος. 

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.