Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης αποθήκης


Wandering_ant

Recommended Posts

Έχω μια νομιμοποιημένη αποθήκη 20τμ σε οικόπεδο εκτός σχεδίου. Δεν τη νομιμοποίησα εγώ, ήταν ήδη όταν αγόρασα το οικόπεδο. Έχει ήδη ρεύμα και νερό. Υπάρχει τρόπος να αλλάξει χρήση σε κατοικία και να επεκταθεί; Φαντάζομαι όχι αλλά επειδή δεν είμαι ειδικός... Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν δίνεις όλα τα δεδομένα.

Με βάση την φαντασία λοιπόν.

Αν το Οικόπεδο (εντός σχεδίου) ή Γήπεδο (εκτός σχεδίου) έχει αρτιότητα και οικοδομησιμότητα και έχεις και υπόλοιπο συντελεστή δόμησης τότε ναι μπορείς να κάνεις επέκταση.

Αν όχι τότε δεν μπορείς να κάνεις καμία επέκταση δόμησης.

Μόνο κάποιες εργασίες για την ασφάλεια και υγιεινή του «νομιμοποιημένου» μπορείς να κάνεις με άδεια.

Είναι λεπτή γραμμή η «ασφάλεια και υγιεινή» οπότε μόνο με Τεχνικό Γραφείο Μηχανικών της εμπιστοσύνης σου θα μπορέσει να διερευνήσει τι μπορείς και τι όχι.

 

Επικουρικά όμως, δεν υπάρχει κανένας νόμος (ακόμα) που να σου απαγορεύει να κοιμάσαι, τα τρως και να κάθεσαι όσο θέλεις στην «αποθήκη» σου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.