Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δείκτης συμπεριφοράς σε μελέτες μεταλλικών κτηρίων


 

Recommended Posts

Συνάδελφοι

Ξεκινάω αυτό το θέμα για να συζητήσουμε την επιλογή δείκτη συμπεριφοράς σε μελέτες μεταλικών κατασκευών.

Εγώ, για παράδειγμα, χρησιμοποιώ για όλα τα μεταλλικάπου έχω κάνει (τα οποία είναι μέχρι και τριόροφα) Συντελεστή συμπεριφοράς q=1. Ένας από τους λόγους που το κάνω αυτό είναι γιατί, σε κτίρια με περισσότερους από εναν ορόφους, ο ικανοτικός κόμβων μου βγάζει τερατώδεις διατομές στύλων. Να σημειωθεί ότι συνήθως τα ανοίγματα είναι πολύ μεγαλα (>10 μέτρων).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 96
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Πως και δεν λαμβάνεις q=1.5? (και εγώ κάνω το ίδιο αλλά με 1.5)

Σε τέτοια ανοίγματα δεν έχεις πρόβλημα ταλαντώσεων στα δάπεδα σου?

Link to comment
Share on other sites

Με ΙΡΕ 400 για δοκάρι, εγκαρσιες δοκοι, και άνοιγμα μεταξύ κυρίων δοκών το πολύ 5 μέτρα πρόβλημα στα δάπεδα δεν έχω αντιμετωπίσει· όσον αφορά στον συντελεστή συμπεριφοράς είναι μάλλον συναισθηματικό το ζήτημα. Αφού απαιτώ ελαστική συμπεριφορά... Άρη έχεις προσπαθήσει να κανείς επίλυση με q=4 για πλαισιακη λειτουργία; Εκανες ικανοτικο κόμβων; Το λέω για να δω τι μεγενθυτικους συντελεστές σου έβγαλε...

Link to comment
Share on other sites

βάζεις δηλαδή διαφορετικό συντελεστή σε καθε διεύθυνση;

Διοτι αν βαλεις 3 στην διεθυνση του ανοιγματος του πλασιου, και κανεις ικανοτικό κομβου μετα γεμίζει ο κομβος κοχλίες και παλι η σύνδεση δεν βγαίνει...

Link to comment
Share on other sites

βάζεις δηλαδή διαφορετικό συντελεστή σε καθε διεύθυνση;

Διοτι αν βαλεις 3 στην διεθυνση του ανοιγματος του πλασιου, και κανεις ικανοτικό κομβου μετα γεμίζει ο κομβος κοχλίες και παλι η σύνδεση δεν βγαίνει...

φίλε palex δεν είναι απαραίτητο αυτό, αλλά ναι το σωστό για μένα είναι να πάρεις διαφορετικό q στη διευθυνση του πλαισίου

Link to comment
Share on other sites

και μετα οι κόμβοι σου βγαίνουν με φυσιολογικους αριθμούς κοχλίων;

Εγώ βάζω q=1.5 και στις δυο κατευθυνσης και δεν κανω ικανοτικούς ελέγχους.

Μια φορα που δοκίμασα για πείραμα να κανω ικανοτικό σε κόμβο (που είχε βεβαια και εντατικά μεγέθη απο επίλυση με q=1.5) οσους κοχλίες και να έβαζα δεν εβγαινε..

Πρεπει να δω αν με q=3 βγαινει κατι πιο... κατασκευασιμο στον κομβο με ικανοτικο...

 

Κανονικά είναι κρίμα να λύνεις ελαστικά τους μεταλλικούς φορείς που αποτελούνται απο μέλη με μεγαλές δυνατοτητές πλαστικοποίησης και ανακατανομής αλλα το πρόβλημα τελικά με τις κοχλίωσεις και τις συγκολλήσεις στο αναίρει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

palex τα 25μ μου θυμίζουν στέγη στην οποία απαλλάσσεσαι.

 

Το πρόβλημα υπάρχει σε ορόφους ή πατάρια. Έχω λύσει κτίριο έτσι και έγινε χαμός στον ικανοτικό. Με υποστύλωμα ΗΕΒ και ήθελε μέχρι και πλάκες ενίσχυσης κορμού.....

Πλέον όλα q=1.5 και ας είναι κρίμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.