Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σωστή εφαρμογή του Δ


Recommended Posts

συνάδελφοι καλησπέρα,

Το πρόβλημα στο οποίο ζητώ βοήθεια αφορά την τοποθέτηση κτίσματος σε οικόπεδο εντός σχεδίου (επισυναπτόμενο σκαρίφημα). Αν θεωρήσουμε ότι το οικόπεδο είναι γωνιακό (επέκταση αδιέξοδης οδού και ένωσή της με τον άλλο δρόμο) επιβάλλεται η απόσταση Δ από τα πλάγια όρια του οικοπέδου; αν ναί, είναι σωστή η εφαρμογή που παρουσιάζεται στο σκαρίφημα;

Τί γίνεται σε περίπτωση που οι οδοί παραμένουν ως έχουν; (δηλαδή θεωρήσουμε το οικόπεδο ως μεσαίο)

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

post-17783-131887224246_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν έγινε κατανοητό το πρόβλημά σου

 

γενικά να σου απαντήσω πως δε βλέπω να έχεις υοχρεωση να αφήσεις Δ σε καμμία πλευρά

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο γνωρίζω κι εγώ

αλλά κάποιοι παλαιοί συνάδελφοι μου εισήμαναν πως πρέπει να αφήσω ακάλυπτο χώρο στην πίσω γωνία του κτιρίου. όσο έχουν αφήσει και τα όμορα κτίσματα

(πράγμα που θεωρώ απαράδεκτο). Απλά ψάχνω μία υποστήριξη μέσω Γ.Ο.Κ. (δυστυχώς το άρθρο 9 ερμηνεύεται ποικιλοτρόπος)

 

ευχαριστώ για την ανταπόκριση

Link to comment
Share on other sites

μα να κολλησεις παντου δεν γινεται αφου εχεις περιορισμο στην καλυψη ετσι δεν ειναι?

 

δηλαδη θα επιλεξεις βαση αρχιτεκτονικης λυσης πού θα κολλησεις (ετσι που τα βλεπω κι εγω θεωρω οτι κολλας οπου θες πλην της επαφης με τον αδιεξοδο δρομο) και απο καπου θα αφησεις Δ. Δηλαδη εκ της πραξεως θα δημιουργηθει και σε σενα ακαλυπτος.

 

ή δεν εχω καταλαβει τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαινω σωστα η καλυψη "χαρακτηριζεται" απο τις γκρι ανοιχτες γραμμες.. Δηλαδη αυτο που κανεις ειναι εναι κτηριο μορφης Γ που κολαει αριστερα και επανω και αφηνεις εναν ακαλυπτο 5Χ5 στην πανω αριστερη γωνια..

Αν καταλαβα καλα τοτε, αν δεν εχεις θεμα πρασιας τοτε οπως το βλεπω θεωρω οτι εισαι ΟΚ..

Link to comment
Share on other sites

α ζητω συγγνωμη εγω , δεν εδωσα την πρεπουσα προσοχη στο σκαριφημα και θεωρησα οτι η καλυψη ηταν εκει που ειναι οι δυο διαστασεις.

 

συναδελφε αν θελεις απαντας: τι χρηση εχει το κτιριο αυτο και αποτελειται απο 2 πτερυγες με πλατος απο οτι βλεπω γυρω στα 6-7 μετρα?

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν υπάρχει θέμα πρασιάς

όσο για τη χρήση, θα στεγάσει αίθουσες για σωματική άσκηση (γυμναστήριο, yoga, χορό)

είναι ζητούμενη η ύπαρξη ελεύθερου φυτεμένου χώρου εμπρός από το κτίσμα γι' αυτό και το κτίσμα έχει "κολήσει" στα όρια του οικοπέδου

Link to comment
Share on other sites

Με το 5Χ5 όντως έχεις το κεφάλι σου ήσυχο όσον αφορά στα πλαϊνά όρια (δε βλέπω πρόβλημα με την ονομασία - αφήνεις απόσταση Δ, τελεία και παύλα). Αλλά γενικότερα η εν λόγω θέση του κτηρίου είναι κακή. Στην πάνω πλευρά δημιουργείς ένα τυφλό τοίχο με κάμποσα μέτρα ύψος και μήκος πάνω από δέκα - δεν είν' καλό, καθόλου καλό!

Link to comment
Share on other sites

ναι, το 5Χ5 τηρεί, στην ουσία, την υποχρέωση Δ που επιβάλλει ο νόμος

ευχαριστώ για τις υποδείξεις, βοηθούν αρκετά για να συνεχίσω τη μελέτη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.