Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποδοχή Κληρονομιάς + Δωρεά


Recommended Posts

Γειά χαρά σε όλους,

Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό θέμα, γιατί είναι αρκετά που πρέπει να γίνουν.

Πρόκειται να προχωρήσω σε αποδοχή κληρονομιάς μονοκατοικίας από τον πατέρα μου (από κοινού με τον αδερφό μου) και στη συνέχεια δωρεά από μέρους του προς εμένα.

Γνωρίζω ότι το πρώτο σκέλος, μπορούσε να επιτευχθεί απλά με την περιγραφή στην αποδοχή κληρονομιάς που είχε κάνει ο πατέρας μου και με την οποία πέρασε στη ιδιοκτησία.

Για τη δωρεά σε επόμενο βήμα θα χρειαστούν άλλα πράγματα; Εννοώ θα πρέπει να υπάρχει φάκελος για τη μονοκατοικία; Είναι πολύ παλιά του '60 και δεν έχω βρει και πολλά από χαρτιά. Η συμβολαιογράφος που μίλησα δεν ήξερε μου είπε ότι θα πρέπει να το κοιτάξει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Πιθανον να μην αρκει η πρωτη αποδοχη του αποβιωσαντα

Πρεπει να γινει ελεγχος τυχον αυθαιρεσιων.

Αν δεν εχει προχωρατε χωρις υποχρεωση τακτοποιησεων.

Αν εχει,  πρεπει να καταμετρηθουν και να δοθουν ατυπα στη συμβ/φο να γινει η δηλωση κληρονομιας και μετα η αποδοχη

Ειτε ετσι ειτε αλλοιως, πρωτα γινεται αποδοχη, αποκτατε την κυριοτητα και εχετε δικαιωμα να δωσετε εντολη σε μηχανικο για τα  περαιτερω, μετα τα οποια θα γινει η δωρεα του μεριδιου προς τον αδελφο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με έχει προβληματίσει η συμβολαιογράφος γιατί μου είπε ότι για οποιαδήποτε διαφοροποίηση ή αλλαγή προκύψει στη συνέχεια, θα χρειαστεί να ξαναγίνει αποδοχή, οπότε προσπαθώ να καταλάβω όλη τη σειρά των απαραίτητων κινήσεων και δε θέλω να βιαστώ.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

να αφησει τα περιπλοκα...και τα περι "επαναληψης της αποδοχης"

Το θεμα ειναι λυμενο εδω και χρονια.

Εσυ μετρας  και  δινεις ατυπα ολα οσα βρισκεις νόμιμα και αυθαιρετα.

Με βαση αυτα, κανει τις δηλωσεις φορου και την αποδοχη.

Μόνον μετα την αποδοχη εχεις "ιδιοκτητη" για να σου δοσει εντολη τακτοποιησης.

Τελος.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.