Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημιουργία μικρού φωτοβολταικού


ctsit

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να φτιάξω ένα μικρό φωτοβολταίκό για τη τροφοδότηση υπογείου.

Η λογική είναι ότι ο Πίνακας του υπογείου θα συνδεθεί με τον Inverter για το ρεύμα και ο Inverter θα έχει 2 παροχές ρεύματος:

1. Συστοιχία μπαταριών που θα φορτίζουν από πάνελ στη ταράτσα.

2. Κεντρική παροχή

Η λογική είναι αν τα φορτία του υπογείου ξεπερνάνε την παροχή που μπορεί να δοθεί από τον Inverter π.χ. 5kw τότε ο inverter να κάνει passthrough στη παροχή στη ΔΕΗ (δε ξέρω αν το περιγράφω σωστά), όταν τα φορτία είναι πάλι στα πλαίσια των δυνατοτήτων της inverter τότε να ξαναγυρνάει σε μπαταρίες μέχρι να εξαντληθούν και τότε πάλι στη ΔΕΗ.

Ξέρω ότι έτσι όπως τα περιγράφω μπορεί να μην είναι σωστό αλλά επι της αρχής αυτό θέλω να πετύχω. 

Να σημειωθεί ότι δε μπορώ να οδηγήσω συγκεκριμένα φορτία του πίνακα στη δεη και άλλα στη μπαταρία επομένως αυτό που θέλω να γίνεται είναι ο Inverter να κάνει το transfer. 

Ξέρω ότι ο Victron multiplus ii έχει δυο AC in αλλά καταλαβαίνω ότι θα πρέπει εγώ να οδηγήσω τα αντίστοιχα φορτία. Το ρεύμα στο υπόγειο θα παρέχεται πάντα από τον Inverter. 

Οποιαδήποτε απάντηση είναι εκτιμητέα.

Edited by ctsit
Link to comment
Share on other sites

Πρώτον και σημαντικο το ρεύμα σκοτώνει, ειδικά ανθρώπους μη επαγγελματίες που πιστεύουν μπορούν να κάνουν εξειδικειμενες εργασίες, όπως αυτές που περιγράφονται.

Επίσης παραδεχεστε ότι δε είναι σωστό αλλά θέλετε να το κάνετε. 

Από αυτό το σημείο και μετά παύει η ουσία και το νόημα της κουβέντας. 

  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

χωρίς πολλά γιατί ,  το νήμα να κλειδωθεί........ 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβαινω τι δεν ειναι σωστο. Αυτό στο οποίο αναφέρθηκα ως μη σωστό ηταν ο τροπο που περιγραφω καποια πραγματα.

Επισης δεν ηξερα ότι σε κάθε ποστ χρειάζεται να αναφέρεται επί τούτου ότι τις εργασίες θα τις κάνει επαγγελματίας ηλεκτρολόγος αλλά εφόσον χρειάζεται το αναφέρω.... τις εργασίες θα τις κάνει επαγγελματίας ηλεκτρολόγος.

Αντιλαμβανομαι την αναγκη για το disclaimer της επικινδυνότητας του ρεύματος, αλλα εγώ ρωτάω αν γίνεται επί τις αρχής και προφανώς αν γίνεται με ασφάλεια πριν προσεγγίσω κάποιον ηλεκτρολόγο.  Κατάλαβα ότι τα θέματα ιδιωτών είναι ακριβώς αυτό, δηλαδή ερωτήσεις ΚΑΙ από μη επαγγελματίες.

Αν κάνω λάθος παρακαλώ ενημερώστε με.

Καλο ΣΚ

Edited by ctsit
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ctsit said:

αλλα εγώ ρωτάω αν γίνεται επί τις αρχής και προφανώς αν γίνεται με ασφάλεια πριν προσεγγίσω κάποιον ηλεκτρολόγο. 

Η τοποθέτηση οποιουδήποτε μηχανήματος που μπορεί να λειτουργήσει ως γεννήτρια - back up  απαιτεί την έγκριση από το δεδδηε. 

Ο inverter που προτείνεις δεν έχει προστασίες για το φαινόμενο της νησιδοποιησης. 

Πρόσεξε πολύ μην βασανισες κανέναν τεχνικό που θα νομίζει ότι δεν υπάρχει ρεύμα και εσύ του δώσεις το τα ωραία σου volt στο χέρι. 

Και αν θέλεις να κάνεις οικονομία,  βάλε net metering.  Και αν θέλεις με αυτονομία βάλε net metering με αποθήκευση ενέργειας. Υπάρχουν αρκετοί συνάδελφοι που μπορεί να σε οδηγήσουν σε νόμιμα και ασφαλή μονοπάτια.

 

Edited by Bill22
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Bill22 said:

Η τοποθέτηση οποιουδήποτε μηχανήματος που μπορεί να λειτουργήσει ως γεννήτρια - back up  απαιτεί την έγκριση από το δεδδηε. 

Ο inverter που προτείνεις δεν έχει προστασίες για το φαινόμενο της νησιδοποιησης. 

Πρόσεξε πολύ μην βασανισες κανέναν τεχνικό που θα νομίζει ότι δεν υπάρχει ρεύμα και εσύ του δώσεις το τα ωραία σου volt στο χέρι. 

Και αν θέλεις να κάνεις οικονομία,  βάλε net metering.  Και αν θέλεις με αυτονομία βάλε net metering με αποθήκευση ενέργειας. Υπάρχουν αρκετοί συνάδελφοι που μπορεί να σε οδηγήσουν σε νόμιμα και ασφαλή μονοπάτια.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, και σίγουρα η πρόθεση μου δεν είναι να βάλω κανέναν σε κίνδυνο επομένως και δε θα το κάνω. Είχα διαβάσει από κάποια αμερικανικά forum ότι κάποιοι inverter όταν η απαιτούμενη ενέργεια υπερβαίνει αυτή του inverter π.χ. inverter 5kw και φορτίο 6 τότε κάνουν bypass στο grid. Σε καμία περίπτωση ομως δεν επιστρέφουν ενέργεια στο δίκτυο, η παροχή είναι μόνο προς το σπίτι. (Δεν ήταν αυτό που περιγράφεται ως hybrid inverters) Εφόσον όμως αυτό δεν υπάρχει σαν επιλογή στην Ελλάδα τότε τελειώνει εδώ. 

Ξανά Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.