Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση ν. 4495/17 σε αρχική υποβολή χωρίς έγγραφη εντολή ιδιοκτητών & Τρόπος ακύρωσης


Recommended Posts

Γεια σας.

Είμαι ιδιοκτήτης ενός διαμερίσματος και ο διαχειριστής της οικοδομής, προκειμένου να μπούμε στο πρόγραμμα "Εξοικονομώ Πολυκατοικιών", έφερε έναν μηχανικό για να δει τα διαμερίσματά μας και κατά πόσο αυτά δεν έχουν αυθαιρεσίες.

Αφού ήρθε και μέτρησε το δικό μου, μου έβγαλε τις εξής 3 παραβάσεις:

  1. 0,41 τ.μ. προσθήκη κατ΄ επέκταση χώρου κύριας χρήσης κατοικίας σε χώρο που προβλεπόταν ως χώρος φωταγωγού,
  2. 0,00 τ.μ. για διαμερισμάτωση και υποχώρηση &
  3. 0,00 τ.μ. για αλλαγή διαστάσεων κουφωμάτων.

Οι περισσότεροι ιδιοκτήτες του είπαμε να κάνει έναν υπολογισμό του προστίμου στα χαρτιά και να μας πει το κόστος του.

Αυτός χωρίς να του πούμε, πήγε και έκανε τη δήλωση, η οποία βρίσκεται σε κατάσταση "Αρχική υποβολή". Μας έδωσε ένα τρισέλιδο από τη δήλωση.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

  1. Αν μπορεί αυτή η δήλωση να ακυρωθεί ή θα υπάρχει καταχωρημένη για πάντα στο σύστημα;
  2. Αν ακυρωθεί έχω κάποιες κυρώσεις ως ιδιοκτήτης;
  3. Πως αυτός προχώρησε σε δήλωση χωρίς να του πούμε να προχωρήσει, χωρίς κάποιο συμφωνητικό;
  4. Υπάρχουν κάποιες κυρώσεις για τον μηχανικό;

Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών - akis73

Edited by Pavlos33
έγινε αλλαγή τίτλου για καλύτερη κατανόηση του θέματος-Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ο μηχανικός που ήρθε στο ακίνητό σας κατέγραψε κάποιες αυθαιρεσίες και ακολούθως έκανε αίτημα στο σύστημα αυθαιρέτων. Η δήλωση είναι σε αρχική υποβολή που σημαίνει ότι σε 1η φάση πρέπει να πληρώσετε τα σχετικά παράβολα ώστε να ενταχθείτε στο νόμο.,

Αν δεν έχετε υπογράψει κάποια εξουσιόδοτηση προς τον μηχανικό δεν έχετε καμία υποχρέωση να πληρώσετε ή να συνεχίσετε, η αίτηση αν παραμείνει έτσι στο σύστημα θα είναι ως μη γενόμενη πρακτικά οπότε δεν έχετε κάποια υποχρέωση ούτε υπάρχει κάποια κύρωση για τον μηχανικό.

Αν θέλετε να συνεχίσετε με τον συγκεκριμένο, θα πρέπει να τον εξουσιοδήσετε γραπτώς, προφανώς επειδή του είπατε να κάνει έναν υπολογισμό προστίμων σας προσκόμισε το αντίστοιχο έντυπο.

 

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

να συμπληρώσω στα πολύ σωστά του @akis73 πως ο μηχανικός δεν έκανε τίποτα άλλο παρά υπολογισμό του προστίμου τον οποίο και σας έδωσε. Ακόμα και στοιχεία δικά σας να έχει, πιθανόν το ονοματεπώνυμο για να ξεχωρίσει τους υπολογισμούς για τον καθένα σας, δεν παίζει κανένα ρόλο εφόσον δεν πληρωθεί το παράβολο....  Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.