Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δώμα: μέγιστες διαστάσεις απόληξης κλιμακοστασίου


Recommended Posts

Θα ηθελα να ρωτησω το εξης΄Πόσα m2 το ανωτερο επιτρεπεται να ειναι το εμβαδον του δωματος στην ταρατσα?

Υπαρχει καποιος περιορισμος, εννοειται οτι με το επιτρεπομενο υψος ειναι ενταξει.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το Δώμα είναι η Ταράτσα (και αντίστροφα). Εννοείς κάτι σε απόληξη κλιμακοστασίου? Λίγες διευκρινήσεις χρειάζονται.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση,εννοω ακριβως αυτο......την αποληξη του κλιμακοστασιου.

Αυτα τα μικρα η μεγαλυτερα 'δωματιακια'......εχουν καποιο περιορισμο στα m2?

Γιατι βλεπω διαφορα μεγεθη,ποιοτητες κατασκευης,με κεραμιδια η χωρις.

Απο ταπεινα, μεχρι ''διαμερισματακια''.

Link to comment
Share on other sites

Η απόληξη κλιμακοστασίου στην ουσία είναι η σκάλα. Ως μέγεθος δηλαδή πιάνει τη σκάλα και ένα μικρό χώρο στο τέλος, πριν βγεις έξω (πλατύσκαλο ας πούμε, το εμβαδό του οποίου μπορεί να παίξει λίγο - αλλά 3 τ.μ. δεν τον κάνεις). Κανονικά αν ανεβάσεις το ασανσέρ μέχρι επάνω πρέπει να το μετρήσεις στη δόμηση.

 

Οπότε τα ''ταπεινά'' είναι το πιθανότερο και τα νόμιμα. Από την άλλη αν έχεις υπόλοιπο δόμησης προσθέτεις κάτι στο δώμα (π.χ. αποθήκη) και προσπαθείς τη μεγαλύτερη, που μπορείς, επιφάνεια να την περάσεις ως τμήμα της απόληξης για να μη μετρήσει.

 

Συμβουλή: κάποτε πήγα να βάλω μόνο ημιυπαίθριο χώρο επάνω (κανονικό, έτσι? τον ήθελαν για να απλώνουν ρούχα) αλλά δεν το επέτρεψαν - μου ζήτησαν έστω και 1,5 τ.μ. κανονική δόμηση (οπότε ανεβάσαμε το ασανσέρ). Προσοχή με τους Η/Χ.

Link to comment
Share on other sites

οι απολήξεις είναι τόσες που να καλύπτουν την σκάλα τον ανελκυστήρα και ένα πλατύσκαλό μπροστά τους για να βγείς στην ταράτσα. Δεν υπάρχει περιορισμός στα μέτρα αλλά μην είσαι και υπερβολική γιατί θα φάς ξ_λο.

 

Δευτερευόντως άλλος περιορισμός, δεν υπάρχει η στέγη αποκλείεται να καλυφτεί με οτιδήποτε πλην δώμα

έτσι έχω ακούσει εγώ

----------------------

και φυσικά αν ανεβάσεις οτιδήποτε στην ταράτσα που να σου μετράει στην δόμηση θα σου μετράει και οι απολήξεις στην δόμηση.

 

Προσοχή μόνο, μπορείς να ανεβάσεις τον μηχανοστάσιο του ανελκυστήρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορείς να κάνεις και αίθουσα κοινωνικών εκδηλώσεων της πολυκατοικίας και να δώσεις κανονικό ύψος και στην απόληξη με τους περιορισμούς που αναφέρονται. Δεν μετράει και αυτή.

Αλήθεια, δεν το βλέπω να εφαρμόζεται! Γιατί άραγε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αν εγώ έχω απόληξη κλιμακοστασίου στο δώμα ύψους 2.40 με εξάντληση του συντελεστή μου απο τους άλλους ορόφους, ξέρουμε ότι αυτή η απόληξη δεν μετράει στο Σ.Δ.Αν δίπλα στην απόληξη (πάντα επί του δώματος) φιάξω μηχανοστάσιο ανελκυστήρα (2.50Χ2.20) , πρέπει να μετρήσει στον Σ.Δ. ??

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 16 του ΓΟΚ.

Κατασκευές πάνω από το κτίριο

2. Πάνω από το ύψος του κτιρίου και κάτω από το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής μπορούν να γίνουν,

μέσα στο κατά το άρθρο 9 παρ.6 ιδεατό στερεό....:

γ. Μηχανοστάσια ανελκυστήρων και διαχωριστικά στοιχεία σύμφωνα με τους κανονισμούς που εκδίδονται σε εφαρμογή του άρθρου 26.

 

Για τις -κατ' ελάχιστον- απαιτούμενες διαστάσεις:

Διαστάσεις λεβητοστασίου & μηχανοστασίου ανελκυστήρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.