Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά StruCad με 1130€ για μηχανικούς και όχι μονο


Recommended Posts

Την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα το StruCad Engineer με 1130€....

 

Λοιπόν...οι μόνες διαφορές είναι οτι δεν παράγει σχέδια κοπής και δεν φτιάχνεις δικούς σου κόμβους....

 

Σαν σχεδιαστής που το πήρα εγώ είναι μέτριο γιατί δεν μπορώ να δώσω δικές μου δουλειές τελειωμένες αλλά αφού μπορώ να δώσω τομές, κατόψεις, λεπτομέρειες κλπ σχέδια αδείας γενικά μπορώ να δουλεύω για μηχανικούς και όχι κατασκευαστές....Εξάλλου πολλοί είναι οι κατασκευαστές που μπορούν να πάρουν αυτά τα σχέδια και να κατασκευάσουν....Το κέρδος μου είναι οτι ο χρόνος στησίματος της κατασκευής είναι μηδαμινός και τα λάθη υποχρεωτικά ανύπαρκτα....Από την άλλη πολλές μελέτες έχουν συνδέσεις με σύνθετους κόμβους αλλά πόσες είναι αυτές?? Ας πάρω τις υπόλοιπες εγω....

 

Πρός το παρόν δεν μου έχει κάτσει έργο που να είναι τόσο παράλογες οι συνδέσεις του ή να μήν προσαρμοζονται από τις 250 και πλέον!!! έτοιμες που έχει το StruCad....

 

Εγώ βέβαια έχω και 7 χρόνια πείρα σε σχεδίαση StruCad και ίσως μου φαίνεται πολύ απλό και ίσως σε κάποιον χρήστη να μην είναι τόσο γρήγορο. Περιμένω απαντήσεις από όσους το έχουν ή ερωτήσεις από όσους ψήνονται....

 

Είναι λίγα τα 1130€ Άρη....:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 104
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Χωρίς να τα έχω δουλεψει από άλλα που έχω δει προγράμματα του είδους αυτό που παρατήρησα (δεν ξέρω αν έφταιγε ο χρήστης) είναι πως τα σχέδια βγαίνουν αρκετά πολλύπλοκα για πολεοδομία (ειδικά στις τομές όπου προβάλλονται και άλλα μέλη)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αναφέρει ο Evan είναι νομίζω το μεγαλύτερο πρόβλημα αυτών των προγραμμάτων. Μπορεί να βοηθάνε πολύ στο να αποφύγεις προβλήματα συγκρούσεων, αλλά πιστεύω πως απαιτούν πολυ χρόνο και εξοικείωση μέχρι ναφτάσεις να παράγεις σχέδια στα οποία να υπάρχει αφαίρεση αντικειμένων (πράγμα που υλοποιείται εύκολα με το Autocad) και να ανταποκρίνονται στα πρότυπα κάθε γραφείου

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει για πολεοδομία.

Χωρίς συνδέσεις;Μα γι'αυτό το χρειάζεσαι ουσιαστικά.Καλύτερα να το δίνανε με όλες τις λειτουργίες , εκτός π.χ. από το cam , και να είχανε περιορισμό κόμβων.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να τα έχω δουλεψει από άλλα που έχω δει προγράμματα του είδους αυτό που παρατήρησα (δεν ξέρω αν έφταιγε ο χρήστης) είναι πως τα σχέδια βγαίνουν αρκετά πολλύπλοκα για πολεοδομία (ειδικά στις τομές όπου προβάλλονται και άλλα μέλη)

 

Κατ'αρχάς με έχουν ήδη προειδοποιήσει ήδη από το forum για τον κανόνα 9 αλλά ορισμένοι με εξοργίζετε!!!:evil:

 

1) "Χωρίς να τα έχω δουλεψει..." άρα πώς έχεις γνώμη???

2) "από άλλα που έχω δει προγράμματα του είδους..." αυτά τα έχεις δουλέψει ή τα "έπαιξες" απλά ψάχνοντάς τα στο σπίτι και ποια εννοείς???

3) "τα σχέδια βγαίνουν αρκετά πολλύπλοκα για πολεοδομία" δηλαδή περιέχουν και άλλα πράγματα ή μήπως εννοείς οτι έχεις δει φύλλα κοπής (σχέδια για κατασκευαστές και νόμιζες οτι είναι τομές κλπ κλπ....?

4) "ειδικά στις τομές όπου προβάλλονται και άλλα μέλη" υπάρχουν επιλογές που ορίζεις τα πάντα όλα άμεσα...είτε τι θα φαίνεται, είτε ποιές διαστάσεις να φαίνονται, είτε πότε θα φαίνονται κλπ κλπ.....

 

Προσπάθησα να είμαι όσο πιο ήρεμος και κοινωνικός μπορούσα.....αλλά ρε παιδιά ψαχτείτε περισσότερο πρίν σας πασάρει ο κάθε καταφερτζής την "αλήθεια" που τον βολεύει

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αναφέρει ο Evan είναι νομίζω το μεγαλύτερο πρόβλημα αυτών των προγραμμάτων. Μπορεί να βοηθάνε πολύ στο να αποφύγεις προβλήματα συγκρούσεων, αλλά πιστεύω πως απαιτούν πολυ χρόνο και εξοικείωση μέχρι ναφτάσεις να παράγεις σχέδια στα οποία να υπάρχει αφαίρεση αντικειμένων (πράγμα που υλοποιείται εύκολα με το Autocad) και να ανταποκρίνονται στα πρότυπα κάθε γραφείου

 

1) Ο φίλος μας εδώ έχει δίκιο στο οτι είναι δύσκολη η αρχή στο StruCad μιας και η λογική του είναι τελείως διαφορετική από το AutoCAD που έχουμε συνηθίσει και έχουμε μάθει οι περισσότεροι είτε σε σχολές είτε μόνοι μας. Απλά το ότι ένα πρόγραμμα που η αξια της έκδοσής του είναι 4.850€ χωρίς εκπαίδευση το να μπορείς να το αγοράζεις με 950€ έστω για κάποια χρονική περίοδο μικρή είναι συμφέρουσα μάλλον αφού είναι στην ουσία 5 φορές κάτω η τιμή του.

 

2) "να παράγεις σχέδια στα οποία να υπάρχει αφαίρεση αντικειμένων (πράγμα που υλοποιείται εύκολα με το Autocad) και να ανταποκρίνονται στα πρότυπα κάθε γραφείου" αφαίρεση αντικειμένων κάνεις μόνο άν έχεις κάνει λάθος στο StruCad και του έχεις ζητήσει να παράξει στοιχεία μέσα στα σχέδια που δεν τα θές, και οποιαδήποτε αλλαγή χρειαστείς επιπλέον (περριτότατη αν ξέρεις από την αρχή τί θές να παράξεις....) μπορείς να το κάνεις από το 2D του StruCad που είναι από μόνο του ένα AutoCad πού όμως το κάθε υλικό που δείχνουμε εκεί περιέχει πληροφορίες και δεν είναι μια απλή γραμμή όπως το AutoCad. Οπότε για τυχόν λεπτομέρειες που θέλουμε να αναφέρονται σε κάποια σημεία (συγκολλήσεις, φρέζες, σκληρότητες κλπ κλπ) απλά πατάμε επάνω στην λεπτομέρεια και επιλέγουμε που θέλουμε να αναγραφεί η πληροφορία. Ούτε εκεί δηλαδή σε αφήνει να κάνεις λάθος από τυχόν αναγραμματισμό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει για πολεοδομία.

Χωρίς συνδέσεις;Μα γι'αυτό το χρειάζεσαι ουσιαστικά.Καλύτερα να το δίνανε με όλες τις λειτουργίες , εκτός π.χ. από το cam , και να είχανε περιορισμό κόμβων.

 

1) "Δεν κάνει για πολεοδομία" Περίπου 30 μηχανικοί στην Αττική που συνεργάζομαι (7-8 γραφεία στην ουσία) με ένσημα από πρίν γεννηθώ είναι μάλλον άσχετοι που το δουλεύουν και ο φίλος έχει γνώση χωρίς να μας λέει από που. Ωραίος....Εγώ πάντως ΞΕΡΩ οτι τα Opel δεν είναι καλα.....Αντε βγάλε άκρη με την ημιμάθεια......

 

2) "Χωρίς συνδέσεις;" εχει 250 με 300 τύπους συνδέσεων έτοιμες και παραμετροποιήσημες όπως έγραψα και στο αρχικό μύνημα και μάλιστα από κανονισμούς Γερμανικούς, Αμερικάνικους, Αγγλικούς κλπ κλπ.....Αν δεν σου φτάνουν αυτοί τότε μάλλον ψάξε για άλλη έκδοση και όχι για αυτήν με τα 950€ αν και μάλλον υπάρχει η δυνατότητα να αγοράσεις το Module εξτρα για την δημιουργία κόμβων αλλά για αυτό δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά για απλά το έχω ακούσει δεν το ξέρω ο ίδιος....

 

3) "Καλύτερα να το δίνανε με όλες τις λειτουργίες , εκτός π.χ. από το cam" το δίνουνε και με όλες τις λειτουργίες με 16.000€ αν ψήνεσαι, και το Cam δεν είναι standard ούτε στην Full έκδοση. Αν έχεις μηχάνημα CNC το αγοράζεις extra....Και το beluga είναι καλό αλλά έχει και 680€ το Kg οπότε την Καθαρή Δευτέρα μόνο ΤΑΡΑΜΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είσαι dealer του Strucad και τραβάς τόσο ζόρι;

ΝΑΙ για πολεοδομίες δεν κάνει.Προτιμότερο και οικονομικότερο είναι το Multisteel.

Γιατί στις πολεοδομίες χρειάζονται πιο απλά πράγματα και γιατί το Multisteel πατάει στο Autocad.

Mα όλο το πρόγραμμα είναι η δημιουργία συνδέσεων.Να δώσω 950Ε για να έχω τι;

H δημιουργία του μεταλλικού σκελετού γίνεται σε ένα μισάωρο.Στις συνδέσεις αφιερώνεις όλο το χρόνο.

Εκτός αν θες να δώσεις 950Ε για να σου κάνει μια γρήγορη προμέτρηση , χονδρική βέβαια.

 

........Σιγά μη το δουλεύουν παλιοί μηχανικοί με ένσημα πριν γεννηθείς.Αυτοί είναι ζήτημα αν ανοίγουν υπολογιστή , άσε που το 70% που δουλεύει το Strucad δεν είναι μηχανικοί αλλά σχεδιαστές ....

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είσαι dealer του Strucad και τραβάς τόσο ζόρι;

ΝΑΙ για πολεοδομίες δεν κάνει.Προτιμότερο και οικονομικότερο είναι το Multisteel.

Γιατί στις πολεοδομίες χρειάζονται πιο απλά πράγματα και γιατί το Multisteel πατάει στο Autocad.

Mα όλο το πρόγραμμα είναι η δημιουργία συνδέσεων.Να δώσω 950Ε για να έχω τι;

H δημιουργία του μεταλλικού σκελετού γίνεται σε ένα μισάωρο.Στις συνδέσεις αφιερώνεις όλο το χρόνο.

Εκτός αν θες να δώσεις 950Ε για να σου κάνει μια γρήγορη προμέτρηση , χονδρική βέβαια.

 

........Σιγά μη το δουλεύουν παλιοί μηχανικοί με ένσημα πριν γεννηθείς.Αυτοί είναι ζήτημα αν ανοίγουν υπολογιστή , άσε που το 70% που δουλεύει το Strucad δεν είναι μηχανικοί αλλά σχεδιαστές ....

 

1) "ΝΑΙ για πολεοδομίες δεν κάνει" δυστυχως δεν μου επιτρέπει το site ούτε να αναφέρω εταιρείες που το χρησιμοποιούν εως και 17 χρόνια ούτε ονόματα μηχανικών που τα τελευταία χρόνια λαμβάνουν σχέδια από εταιρείες σχεδιασμού για τις πολεοδομίες.

 

2) "Προτιμότερο και οικονομικότερο είναι το Multisteel" προτιμότερο για όποιον δεν έχει χρόνο να μάθει την νέα τεχνολογία (στην Ελλάδα τουλάχιστον είναι νέα, μιας και το StruCad είναι διαδεδομένο τα τελευταία 7-8 χρόνια) και οικομικότερο αποκλείεται γιατί το Multisteel "πατάει" σε AutoCad που σημαίνει οτι πρέπει να αγοράσεις 2 προγράμματα που ξεπερνούν το κόστος ακόμα και της αρχικής τιμής του προγράμματος.

 

3) "Γιατί στις πολεοδομίες χρειάζονται πιο απλά πράγματα" και ποιός σας είπε αγαπητέ μου κε KnowAll οτι το StruCad αποφασίζει μόνο του τι να παράξει?? Είπα και πιο πάνω οτι επιλέγεις εσύ τι πληροφορίες θές να εμφανιστούν στα σχέδια που θα παράξει. Δώσε λίγο χρόνο και κατέβασε την σπασμένη 11 να πάρεις μια μικρή ιδέα, και μόλις το μάθεις και μετά μίλα για συγκρίσεις.....

 

4) "Mα όλο το πρόγραμμα είναι η δημιουργία συνδέσεων.Να δώσω 950Ε για να έχω τι;" για να καταναλώνεις 15-20' ανά μοντέλο στο στήσιμο και άλλα 15-20' στις 250 - 300 έτοιμες και παραμετροποιήσιμες συνδέσεις. Αν σε 40' λεπτά εσύ με το MultiSteel τυπώνεις σχέδια μελέτης για πολεοδομία χωρίς λάθη συγκρουσεων κλπ κλπ τότε μπράβο σου είσαι σε πάρα πολυ υψυλό επίπεδο και μακάρι να σε φτάσουμε κάποτε.

 

5) "Εκτός αν θες να δώσεις 950Ε για να σου κάνει μια γρήγορη προμέτρηση , χονδρική βέβαια" αν εννοείς χονδρική προμέτρηση το κομμάτι Estimate που παρέχει μέσα που σου χωρίζει τα μέλη σε ομάδες αυτόματα (πχ Κολώνες, Κεφαλοδοκοί, Αντιανέμια Οροφής κλπ κλπ) με σκοπό να μπορείς να υπολογίσεις και εργατικό κόστος και να είσαι αρκετά ποιο κοντά στην πραγματικότητα μιας και θα έχεις δυνατότητα πλέον να παίρνεις και δουλειές εργολαβικά τότε μάλλον απαντάω σε έναν θρύλο της μηχανικής που τελειώνει ένα ολόκληρο έργο σε 40' και έχει υπολογίσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ με το MultiSteel.

 

6) "...άσε που το 70% που δουλεύει το Strucad δεν είναι μηχανικοί αλλά σχεδιαστές ...." Ούτως ή άλλως οι σχεδιαστές που απλά τελείωσαν ένα ΙΕΚ στην καλύτερη, δεν έχουν τις γνώσεις ενός μηχανικού αλλά η πραγματικότητα στην κατασκευή ξεκινάει από μία μελέτη κάποιου μηχανικού και αφού περάσει από όλα τα στάδια που ήδη γνωρίζεις προχωράει στην πράξη η οποία είναι ο κατασκευαστής σε συνεργασία πάλι με τον μηχανικό. Η συνεργασία αυτή άλλες φορές είναι εξωπραγματική γιατί δυστυχως το πλήθος των Ελλήνων μηχανικών προσκυνάει το Beton γιατί η άγνοια ταϊζει τον φόβο και άλλες φορές δεν υπάρχει καν γιατι από εμπειρία αρκετοί μηχανικοί πλέον (ευτυχώς) και λόγω των επιδοτήσεων της ΕΕ έχουν μπεί στο πετσί των μεταλλικών κατασκευών και δεν χρειάζονται πολλή συνεννοήση για να γίνει πράξη η μελέτη τους....Το οτι δουλέυουν λοιπόν σχεδιαστές και όχι τόσο μηχανικοί όπως λές το StruCad είναι αποτέλεσμα οτι το StruCad Full σχεδιάστηκε για να καλύψει τις ανάγκες του κατασκευαστή και όχι του μελετητή και απλά τώρα υπάρχει η δυνατότητα με λογικό κόστος να παρέχεται και στους μηχανικούς η γνώση της κατασκευής στην πράξη και να ανέβει το επίπεδο της μελέτης στα μεταλλικά και να μήν βλέπουμε πλέον ψαλίδια HEB400 με κολώνες IPE270 και να γελάει ο κόσμος μαζί μας.....Το Καλατράβα γιατί σχεδιάστηκε και μελετήθηκε με StruCad?? Ηταν σκάνδαλο της κυβερνησης μήπως η παρατυπία της Πολεοδομίας που πήρε σχέδια μελέτης από StruCad??

 

Την ημιμάθεια να την προσέχετε γιατι προκαλεί πείνα!!!

 

7) Αν ήμουν dealer του StruCad θα είχα να ασχοληθώ με κατασκευαστές και όχι με μηχανικούς. Αρα το οτι βρίσκομαι εδώ είναι μόνο για να βοηθήσω όσους έχουν ανάγκη πληροφόρηρησης σχετικά με detailing προγράμματα, μιας και η 9χρονη πείρα μου (6 StruCad/ 2 Tekla / 9 AutoCad μην τα προσθέσεις ξαναδιάβασε αν δεν κατάλαβες....) εκ των οποίων τα 7 σε παραγωγή μου το επιτρέπει.....

 

Με τις υγείες σας!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ο Evan αναφέρεται όχι στο StruCAD συγκεκριμμένα αλλά γενικότερα στα προγράμματα κατηγορίας StruCAD και εκφέρει την γνώμη του από σχέδια που έχει δει ανάλογων προγραμμάτων. Βάσει αυτής της γνώμης λοιπόν αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι το StruCAD είναι "κανόνι" ενώ οι περισσότεροι ίσως χρειάζονται απλό "τουφέκι". Το καθένα για τη δουλειά που προορίζεται είναι το καλύτερο δυνατό συμφωνώντας με τη θέση που ανέπτυξε παραπάνω ο spy1551.

Είμαι πεπεισμένος ότι το StruCAD είναι ένα πάρα πολύ καλό πρόγραμμα στον τομέα του και ότι η τιμή των 950€ αρκετά δελεαστική, μη ξεχνάμε και το κόστος των συμβολαίων συντήρησης, αλλά θα πρέπει να συνυπολογίσουμε και το κόστος του χρόνου που θα πρέπει να αφιερώσει ο χρήστης και της απόδοσης που θα έχει η επένδυση που θα κάνει ο καθένας που θα το προμηθευτεί και εξαρτάται πέρα απ' όλα από το είδος των δουλειών που αναλαμβάνει και τους πελάτες που έχει. Ίσως για τα δεδομένα του Έλληνα μηχανικού που δουλεύει μόνος του στο γραφείο του και όχι σε μια μεγάλη οργανωμένη εταιρεία να μην είναι η καλύτερη επιλογή το όποιο πρόγραμμα κατηγορίας StruCAD.

 

Υ.Γ.: Αν και αντιλαμβάνομαι ότι θέλεις να βοηθήσεις με τις γνώσεις και τις εμπειρίες σου, θα πρέπει και εσύ να καταλάβεις ότι με τον τρόπο σου πετυχαίνεις το ακριβώς αντίθετο απ' αυτό που επιθυμείς.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.