Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά StruCad με 1130€ για μηχανικούς και όχι μονο


Recommended Posts

@Μaster Detailer ,

Hρέμησε καταρχήν,

'Εχω δουλέψει σε εργοστάσιο μεταλλικών κατασκευών τις εκδόσεις Strucad 9 έως 11.Έχω χρόνια που έχω φύγει από το συγκεκριμένο εργοστάσιο αλλά συνεχίζω να ασχολούμαι με μεταλλικές κατασκευές ,ως μελετητής.

 

Για να γίνω πιο κατανοητός αρκετές φορές έχω δουλέψει πάνω σε μελέτες οι οποίες έχουν μειωμένες διατομές, σε πρώτο και τελευταίο πλαίσιο, ενός μεταλλικού κτιρίου και με ευτόν τον τρόπο μειώνουν το βάρος της όλης κατασκευής. ............, τότε η επιβάρυνση του έργου από τα εργατικά και τον χρόνο υλοποίησης ίσως πολλές φορές και να ισοσταθμίζει την μείωση των διατομών

Aυτό γίνεται γιατί τα μετωπικά πλαίσια δέχονται το μισό βάρος χιονιού και το εμβαδόν επιρροής για την ανεμοπίεση είναι μισό (αλλά έχουν αυξημένους συντελεστές αν το λύσεις με Ευρωκώδικα).

Όταν λέω ότι δεν κάνει για πολεοδομίες , εννοώ ότι εκεί χρειαζόνται λιγότερα και πιο απλά πράγματα.Π.χ ένα σχεδιαστικό σαν το Cadware είναι υπεραρκετό για Πολεοδομία.Πολύ καλό πρόγραμμα το Strucad αλλά μεγάλο μειονέκτημα του ότι δεν είναι συμβατό με το Autocad.

Για τους μηχανικούς , ιδανικό θα ήταν ένα πρόγραμμα που να επικοινωνεί αμφίδρομα με το στατικό και το αρχιτεκτονικό πρόγραμμα.

 

@Μaximos 75

To Strucad θα σε βοηθήσει γιατί μπορείς να δεις πολλούς και διαφορετικούς τύπους συνδέσεων.

Σε κάποιες νεότερες εκδόσεις έχω δει ότι μπορείς να βάλεις παράθυρα και πάνελ αλλά δε ξέρω πόσο εύκολο είναι.Σου δημιουργεί γρήγορα ένα τρισδιάστο στο Struwalk αλλά στις εκδόσεις που δούλευα εγώ δε μπορούσες να κάνεις φωτορεαλισμό

 

1) "Για τους μηχανικούς , ιδανικό θα ήταν ένα πρόγραμμα που να επικοινωνεί αμφίδρομα με το στατικό και το αρχιτεκτονικό πρόγραμμα." οποιοδήποτε πρόγραμμα δέχεται και παίρνει SDNF ή SNF επικοινωνεί με το StruCad.

 

2) "Σε κάποιες νεότερες εκδόσεις έχω δει ότι μπορείς να βάλεις παράθυρα και πάνελ αλλά δε ξέρω πόσο εύκολο είναι" από την 13 και μετά πανέλα μπαίνουν ακόμα και με portal (φανταστείτε μια αντιστοιχη AutoLISP του ΑutoCAD) που υπάρχει μέσα ήδη.

 

3) "Όταν λέω ότι δεν κάνει για πολεοδομίες , εννοώ ότι εκεί χρειαζόνται λιγότερα και πιο απλά πράγματα" κοίτα το link που έχω βάλει παραπάνω να δείς σχεδιο που παράγει. Είπαμε και πιο πανω : ΕΠΙΛΕΓΕΙ Ο ΧΡΗΣΤΗΣ ΤΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΠΑΡΑΓΕΤΑΙ. ΘΕΛΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ? ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ! ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΓΡΑΜΜΕΣ? ΟΚ!

 

4) "'Εχω δουλέψει σε εργοστάσιο μεταλλικών κατασκευών τις εκδόσεις Strucad 9 έως 11" Η ερχόμενη εκδοση 16 έχει μέχρι και ρυθμίσεις της κάμερας που βλέπεις το μεντέλο....Δεν είναι όμως με τίποτα φωτορεαλιστικό πρόγραμμα, είναι για κατασκευαστές στην ουσία και απλά θέλουν να το διαδώσουν στους μηχανικούς για να ξέρουν τις δυνατότητές του!! Απλά με την προσφορά όσο επαιρνες παλιότερα ενα στατικό και το AutoSteel παιρνεις τώρα το στατικό και το StruCAD που όπως λέτε όλοι είναι ανώτερο από τα απλά σχεδιαστικά plugin + addons που πατάνε πάνω στο AutoCAD και σε υποχρεώνουν να αγοράσεις και 3o πρόγραμμα δηλαδή το AutoCAD.

 

5) "Πολύ καλό πρόγραμμα το Strucad αλλά μεγάλο μειονέκτημα του ότι δεν είναι συμβατό με το Autocad" δεν είναι συμβατό γιατί δεν χρησιμοποιεί την μηχανή του AutoCAD για να δουλέψει. Δεν είναι plugin ή addon είναι πρόγραμμα, και να ενημερώσω οτι εξάγει 3D DXF.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 104
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
Ευτυχώς το κατάλαβες οτι ασχολείσαι με θέμα που δεν το γνωρίζεις....

 

όχι βασικά εννοώ που ασχολούμαι με τύπους σαν και εσένα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αν ο πελάτης με πληρώσει όπως πρέπει να με πληρώσει (πράγμα δύσκολο), θα μπω στη διαδικασία να το σχεδιάσω στο strucad...

αν όχι θα πάρει τα γενικά του και όχι από το strucad και πολύ του είναι...

εσύ ασχολεισαι απο ότι καταλαβαίνω μόνο με τη σχεδίαση και το βλέπεις μόνο από αυτήν την οπτική...

εμείς που ασχολούμαστε όμως και με την ανάλυση έχουμε και άλλα πράγματα που είναι -για μένα τουλάχιστον- πιο σημαντικά

Link to comment
Share on other sites

Χθες παρακολούθησα μια παρουσίαση του Strucad.

 

Το πρόγραμμα έχει πάρα πολλές δυνατότητες, άπειρες εντολές, η εντύπωση όμως που μου δημιουργήθηκε είναι ότι δεν είναι καλά ταξινομημένες/οργανωμένες και δεν μπορείς να τις βρεις εύκολα.

Η έκδοση των 950€ είναι μια πολύ καλή προσφορά όμως αν το αγόραζα θα έπαιρνα οπωσδήποτε την επόμενη έκδοση που κοστίζει 2.200€ για τη δυνατότητα προγραμματισμού μακροεντολών και τη δημιουργία ουσιαστικά όποιας σύνδεσης θέλεις όπως τη θες, καθώς και την εντολή που σου δημιουργεί αυτόματα όλες τις λεπτομέρειες (σχέδιο κοπής) μιας όψης (πλαισίου).

Εκείνο που θα ήθελε πιστεύω ένας μηχανικός που ασχολείται με μεταλλικές κατασκευές που συνήθως αφορούν ισόγεια κτήρια το πολύ με κανένα παταράκι είναι να βγάζει τα σχέδια που ζητούν στην πολεοδομία όσο γίνεται πιο εύκολα, δηλαδή πιο αυτόματα. Κάτι το οποίο δεν το κάνει το πρόγραμμα γιατί δεν είναι γι αυτή τη δουλειά. Είναι για εργοστάσια μεταλλικών κατασκευών και για να φτιάχνει σχέδια κοπής.

 

Συμπερασματικά, θεωρώ ότι ο χρόνος που θα επενδύσει κανείς για την εκμάθησή του είναι μεγάλος και ένας μηχανικός που ασχολείται με λίγο απ' όλα δεν το χρειάζεται και δεν μπορεί να το αξιοποιήσει στο έπακρο. Ένας που ασχολείται μόνο με σχεδίαση, ναι, να το πάρει αμέσως όχι όμως την έκδοση των 950€ αλλά την αμέσως επόμενη.

 

ΥΓ1: Προσοχή στο κόστος συντήρησης (ξεκινά από 450€) με το οποίο διαφωνώ στη φιλοσοφία του.

ΥΓ2: Και κάτι που με πείραξε στην παρουσίαση. Κύριοι της CCS δεν είμαι "συνεργάτης" σας είμαι ΠΕΛΑΤΗΣ σας. Η χρήση της λέξης "συνεργάτης" σε μια σχέση καθαρά πωλητή-αγοραστή μου φέρνει συνειρμικά στο μυαλό τη χρήση της λέξης "στέλεχος" όταν χρησιμοποιείται για τους μισθωτούς μιας επιχείρησης που δεν έχουν ωράριο και μου προξενεί αρνητικά συναισθήματα. Είμαι ο μόνος;

Link to comment
Share on other sites

Εκείνο που θα ήθελε πιστεύω ένας μηχανικός που ασχολείται με μεταλλικές κατασκευές που συνήθως αφορούν ισόγεια κτήρια το πολύ με κανένα παταράκι είναι να βγάζει τα σχέδια που ζητούν στην πολεοδομία όσο γίνεται πιο εύκολα, δηλαδή πιο αυτόματα. Κάτι το οποίο δεν το κάνει το πρόγραμμα γιατί δεν είναι γι αυτή τη δουλειά. Είναι για εργοστάσια μεταλλικών κατασκευών και για να φτιάχνει σχέδια κοπής.

 

ΥΓ2: Και κάτι που με πείραξε στην παρουσίαση. Κύριοι της ccs δεν είμαι "συνεργάτης" σας είμαι ΠΕΛΑΤΗΣ σας. Η χρήση της λέξης "συνεργάτης" σε μια σχέση καθαρά πωλητή-αγοραστή μου φέρνει συνειρμικά στο μυαλό τη χρήση της λέξης "στέλεχος" όταν χρησιμοποιείται για τους μισθωτούς μιας επιχείρησης που δεν έχουν ωράριο και μου προξενεί αρνητικά συναισθήματα. Είμαι ο μόνος;

 

στο πρώτο θέμα έρχεσαι στα λόγια μου, παραπάει για σχέδια πολεοδομίας και ίσως και για μελέτες εφαρμογής

 

σε ότι αφορά το 2ο πέρα από αυτό που λες στο οποίο συμφωνώ 100% προσθέτω και την εμπειρία μου από το στρατό που αποκαλούσαν τους ΕΠΟΠ στελέχη.....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά συνάδελφοι τα σχέδια κοπής είναι ευθύνη του μηχανικού ή απλά η δουλειά του τελειώνει στα τυπικά σχέδια της πολεοδομίας εάν δεν έχει φυσικά και την επίβλεψη ?

 

Υ.Γ 1 Όχι τίποτε άλλο απλά για το αν αξίζει τελικά να πάρεις ένα τέτοιο πρόγραμμα για να βγάζεις σχέδια που το κάνεις και με Autocad ενδεχομένως.....

 

Y.Γ 2 Που είναι οι συντομεύσεις λ.χ για να βάλω Bolt π.χ στα γράμματα ? Δεν μπορώ να τις εντοπίσω...Χρησιμοποιώ το Mozilla....

Link to comment
Share on other sites

y.Γ 2 Που είναι οι συντομεύσεις λ.χ για να βάλω bolt π.χ στα γράμματα ? Δεν μπορώ να τις εντοπίσω...Χρησιμοποιώ το mozilla....

στις προσωπικες σου ρυθμισεις εχεις το απλο ιντεφέις

 

πας πινακας ελεγχου του λογαριαμσόυ σου->επεξεργασια ρυθμισεων

 

το Bolt με μπερδεψε αρχικα γιατι μιλουσατε για μεταλλικα χεχεχε

στο πρώτο θέμα έρχεσαι στα λόγια μου, παραπάει για σχέδια πολεοδομίας και ίσως και για μελέτες εφαρμογής...

εννοείται, αυτό ειναι το λεγόμενο over too much

Link to comment
Share on other sites

Τελικά συνάδελφοι τα σχέδια κοπής είναι ευθύνη του μηχανικού ή απλά η δουλειά του τελειώνει στα τυπικά σχέδια της πολεοδομίας εάν δεν έχει φυσικά και την επίβλεψη ?....

 

Τα σχέδια κοπής είναι δουλειά του εργοστασίου, που περνάει την μελέτη σου στο ειδικό πρόγραμμα (π.χ strucad), κάνει έλεγχο συγκρούσεων και μετά συνδέεται με τις μηχανές κοπής. - εγώ κάνω κατασκευαστικά σχέδια - μελέτη εφαρμογής ( περισσότερες λεπτομέρειες από ότι απαιτείται για πολεοδομία).

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.