Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά StruCad με 1130€ για μηχανικούς και όχι μονο


Recommended Posts

Hρέμησε ρε Master ,δε σου θίξανε και τη μάνα.

To ξαναλέω στο μηχανικό-μελετητή δεν είναι απαραίτητο γιατί κάθε σοβαρό εργοστάσιο έχει το δικό του τμήμα μοντελοποίησης.Στην πολεοδομία χρειάζονται μόνο ένα σχέδιο λεπτομερειών με τις συνδέσεις , που συνήθως καλύπτεσαι από το στατικό πρόγραμμα.Άσε που βάση του νόμου υποχρεώνεσαι να λύσεις μόνο τις 3 βασικές συνδέσεις.Aν συνεργάζεσαι με εργοστάσιο τότε χρειάζεσαι το Strucad ή κάτι παρόμοιο.

Γκέγκε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 104
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
@Pappos το Robot κάνει και έλεγχο αποστάσεων κοχλιών κτλ.Βέβαια αν επιλέξεις τον ΕC3 2005 , γιατί με την οδηγία του 1992 κάνει λιγότερους ελέγχους στις συνδέσεις.

Τα σχέδια κοπής,μοντάζ και ανέγερσης πληρώνονται έξτρα από τα στατικά.Παλιά παίρνανε 10δρχ./το κιλό (χοντρικά γιατί εξαρτάται από την πολυπλοκότητα ,επαναληψιμότητα.) Τα τελευταία χρόνια έχει πέσει η ζήτηση γιατί κάθε σοβαρό εργοστάσιο μεταλλικών κατασκευών έχει το δικό του τμήμα σχεδιασμού.

Σχέδια κοπής πως θα δώσεις μόνος σου;Eκτός και αν δουλεύεις το Strucad,Tekla ή κάτι παρόμοιο.Π.χ. η ενίσχυση του ζυγώματος στη σύνδεση ζύγωμα-υποστύλωμα επιλέγεται από τους σχεδιαστές με την εντολή maxcut και όχι με ύψος και μήκος για να ελαχιστοποιήσουν τη φύρα.Επίσης οι καλοί σχεδιαστές προσπαθούν να μεγιστοποιήσουν τα κοινά κομμάτια για να έχουν κοινούς κωδικούς.

Το Strucad αξίζει σαν συνολικό πακέτο για να παραδώσεις κατασκευαστικά σχέδια.Αν δεν μπορείς να δουλέψεις τις συνδέσεις , τι να το κάνεις.Ακόμη και η προμέτρηση θα είναι χονδρική.

Χονδρική προμέτρηση μπορείς να κάνεις και χωρίς προγράμματα αρκεί να γνωρίζεις τις τελικές διατομές.Αν δεν έχεις πατάρια κάνεις μια προσαύξηση 10% στα βάρη των μελών (για πλάκες,κοχλίες κτλ.)

 

Σωστότατος μέχρι την προμέτρηση φίλε μου. Στην 15 έχει κομμάτι του Estimate της AceCad για να το διαφημίσουν βέβαια αλλά κάνει την προμέτρηση μόνο του και αν έχεις χρόνο και ασχοληθείς φτιάχνεις και ένα "σενάριο" σαν template και σου βγάζει αναφορά σε γραμμάρια!!!!!! Στην ουσία έχουν βάλει τυράκι για να γουστάρεις και να σε βάλει σε τριπάκι να ρωτάς και να μαθαίνεις για αυτό που το πουλάνε ξεχωριστά.

Link to comment
Share on other sites

@Master Detailer

 

Διάβασε τους Κανόνες Συμμετοχής και συμμορφώσου σε αυτούς. Τοσο όσον αφορά τη φόρμα των δημοσιεύσεων σου (διαδοχικές δημοσιεύσεις κτλ) αλλά κυρίως όσον αφορά το ύφος τους.

Link to comment
Share on other sites

hρέμησε ρε master ,δε σου θίξανε και τη μάνα.

To ξαναλέω στο μηχανικό-μελετητή δεν είναι απαραίτητο γιατί κάθε σοβαρό εργοστάσιο έχει το δικό του τμήμα μοντελοποίησης.Στην πολεοδομία χρειάζονται μόνο ένα σχέδιο λεπτομερειών με τις συνδέσεις , που συνήθως καλύπτεσαι από το στατικό πρόγραμμα.Άσε που βάση του νόμου υποχρεώνεσαι να λύσεις μόνο τις 3 βασικές συνδέσεις.aν συνεργάζεσαι με εργοστάσιο τότε χρειάζεσαι το strucad ή κάτι παρόμοιο.

Γκέγκε;

 

Για σου δώσουν να κάνεις την μελέτη φίλε μου πρέπει να σε εμπιστεύεται κάποιος κατασκευαστής γιατί κανένας με πανωσήκωμα 60τμ στην Κερατέα δεν θα σου έρθει σε μεταλλικό. Αν λοιπόν εσύ δίνεις χαρτιά του αέρα (σαν τα σχέδια άδειας που δίνεις στην πολεοδομία) θα βρείς κλειστές πόρτες.....Αν μου έθιγες την μάνα θα έσταζες.....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είσαι Αρχηγόπουλο μέσα στην άγνοια. ΣΩΣΕ ΚΟΣΜΟ!!!

 

Μάλλον χρειάζεσαι ένα καλό BANιο , καλοκαιριάτικα.Δεν μπορεί να προσβάλλεις τόσο εύκολα τον οποιοδήποτε , πόσο μάλλον ένα μηχανικό σαν το Pappo που ασχολείται χρόνια με τις μεταλλικές κατασκευές.

Τουλάχιστον ο Pappos έχει αποδείξει ότι γνωρίζει από μεταλλικά στο forum.Eσύ πέρα από ύβρεις και ειρωνείες δεν έχεις προσφέρει τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Για σου δώσουν να κάνεις την μελέτη φίλε μου πρέπει να σε εμπιστεύεται κάποιος κατασκευαστής γιατί κανένας με πανωσήκωμα 60τμ στην Κερατέα δεν θα σου έρθει σε μεταλλικό. Αν λοιπόν εσύ δίνεις χαρτιά του αέρα (σαν τα σχέδια άδειας που δίνεις στην πολεοδομία) θα βρείς κλειστές πόρτες.....Αν μου έθιγες την μάνα θα έσταζες.....

 

Το σοβαρό εργοστάσιο δε θα δεχτεί τα δικά σου σχέδια γιατί έχει δικό του τμήμα και τους δικούς του κωδικούς κτλ...Αυτός που θα έρθει να σου ζητήσει κατασκευαστικά σχέδια ,θα συνεργάζεται με καμία μικρή βιοτεχνία , χωρίς οργάνωση ,ακριβά μηχανήματα , πιστοποιημένους συγκολλητές κτλ ,που θα σκοτώνει τις τιμές.

Την έκανα αγόρι μου τη δουλειά σου και μάλιστα είχα και άλλους 5 σχεδιαστές υπό την επίβλεψη μου.Σα μηχανικός μελετητής όμως δε μου χρειάστηκε παρά 2-3 φορές τα τελευταία 3 χρόνια.Άλλη δουλειά τα στατικά , άλλη τα κατασκευαστικά.Αν δεν πληρώνει ο πελάτης δε τα δίνεις.Συνήθως η τιμή που δίνει το εργοστάσιο δεν αλλάζει αν θα δώσεις κατασκευαστικά σχέδια γιατί στο ξαναλέω έχουν δικό τους τμήμα σχεδιασμού.

Απλά καλύτερα είναι τα κατασκευαστικά σχέδια να έχουν γίνει από μηχανικό γιατί έχω δει αρκετές @@ από σχεδιαστές.

Link to comment
Share on other sites

Eσύ πέρα από ύβρεις και ειρωνείες δεν έχεις προσφέρει τίποτα άλλο.

 

Συμφωνώ με μία μόνο μικρή διευκρίνηση: έχει προσφέρει και κάργα διαφήμιση.

όλες οι δημοσιεύσεις είναι γύρω από τα στατικά, εκ των οποίων:

 

2-> "Ποιο πρόγραμμα για στατικά (μεταλλικές κατασκευές)"

περίπου 5-> "StruCad"

όλες οι υπόλοιπες-> στο παρών νήμα.

 

Όλοι είδαμε το απίστευτο up όταν ελέγχαμε για νέες δημοσιεύσεις, όλοι ασχοληθήκαμε για να δούμε προς τι τόση ένταση και έχει πιάσει τρελές εμφανιίσεις σε σύντομο χρονικό διάστημα χωρίς να είναι υπόμνημα.

 

Αν ξέρεις ουσιαστικά γτ δεν συνεισφέρεις γενικότερα? Ή μήπως πληρώνεσαι μόνο για την προώθηση? Γτ ήρθες τόσο συστημένος για τα προγράμματα?

 

Και γτ ρε άνθρωπε τέτοιο ύφος και συμπεριφορά στην τελική, ανεξαρτήτως του αν και τι προμοτάρεις?

 

όπως είπε και ο συνάδελφος δύσκαμπτος:

ban(g) ban(g) you shot me down...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον χρειάζεσαι ένα καλό banιο , καλοκαιριάτικα.Δεν μπορεί να προσβάλλεις τόσο εύκολα τον οποιοδήποτε , πόσο μάλλον ένα μηχανικό σαν το pappo που ασχολείται χρόνια με τις μεταλλικές κατασκευές.

Τουλάχιστον ο pappos έχει αποδείξει ότι γνωρίζει από μεταλλικά στο forum.eσύ πέρα από ύβρεις και ειρωνείες δεν έχεις προσφέρει τίποτα άλλο.

 

Κάνε μου banιο να δούμε ποιός θα σε σώσει από την άγνοια....

 

Όσο για τον pappo ίσα ίσα που λέω οτι ο άνθρωπος έχει γνώσεις μέσα στην άγνοιά σας....

Link to comment
Share on other sites

Το σοβαρό εργοστάσιο δε θα δεχτεί τα δικά σου σχέδια γιατί έχει δικό του τμήμα και τους δικούς του κωδικούς κτλ...Αυτός που θα έρθει να σου ζητήσει κατασκευαστικά σχέδια ,θα συνεργάζεται με καμία μικρή βιοτεχνία , χωρίς οργάνωση ,ακριβά μηχανήματα , πιστοποιημένους συγκολλητές κτλ ,που θα σκοτώνει τις τιμές.

Την έκανα αγόρι μου τη δουλειά σου και μάλιστα είχα και άλλους 5 σχεδιαστές υπό την επίβλεψη μου.Σα μηχανικός μελετητής όμως δε μου χρειάστηκε παρά 2-3 φορές τα τελευταία 3 χρόνια.Άλλη δουλειά τα στατικά , άλλη τα κατασκευαστικά.Αν δεν πληρώνει ο πελάτης δε τα δίνεις.Συνήθως η τιμή που δίνει το εργοστάσιο δεν αλλάζει αν θα δώσεις κατασκευαστικά σχέδια γιατί στο ξαναλέω έχουν δικό τους τμήμα σχεδιασμού.

Απλά καλύτερα είναι τα κατασκευαστικά σχέδια να έχουν γίνει από μηχανικό γιατί έχω δει αρκετές @@ από σχεδιαστές.

 

Αν την είχες κάνει την δουλειά θαείχες πέσει και σε περίοδο "κόλασης" που δεν προλαβαίνει ούτε αναπνοή να πάρει το τμήμα σου με τους 5 σχεδιαστές αι σε συμφαίρει να δίνεις έξω σχέδια παρά να παίρνεις συνέχεια σχεδιαστές με 1000+ μισθό τον μήνα και να δουλεύεις εργολαβικά όταν σου κάθεται έργο.

 

Όσο για τα σχέδια φυσικά και είναι πιο σωστό να βγαίνουν από μηχανικό γιατι έχει πολύ περισσότερες γνώσεις από τον καλύτερο σχεδιαστή και αυτό φωνάζω εδω μέσα.....ασχοληθείτε εσείς που ξέρετε τι σχεδιάζετε για να μην εμφανίζεται ο κάθε αγράμματος σχεδιαστής και να σας παίρνει δουλειές δικές σας.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με μία μόνο μικρή διευκρίνηση: έχει προσφέρει και κάργα διαφήμιση.

όλες οι δημοσιεύσεις είναι γύρω από τα στατικά, εκ των οποίων:

 

2-> "Ποιο πρόγραμμα για στατικά (μεταλλικές κατασκευές)"

περίπου 5-> "strucad"

όλες οι υπόλοιπες-> στο παρών νήμα.

 

Όλοι είδαμε το απίστευτο up όταν ελέγχαμε για νέες δημοσιεύσεις, όλοι ασχοληθήκαμε για να δούμε προς τι τόση ένταση και έχει πιάσει τρελές εμφανιίσεις σε σύντομο χρονικό διάστημα χωρίς να είναι υπόμνημα.

 

Αν ξέρεις ουσιαστικά γτ δεν συνεισφέρεις γενικότερα? Ή μήπως πληρώνεσαι μόνο για την προώθηση? Γτ ήρθες τόσο συστημένος για τα προγράμματα?

 

Και γτ ρε άνθρωπε τέτοιο ύφος και συμπεριφορά στην τελική, ανεξαρτήτως του αν και τι προμοτάρεις?

 

όπως είπε και ο συνάδελφος δύσκαμπτος:

Ban(g) ban(g) you shot me down...

 

1) "Αν ξέρεις ουσιαστικά γτ δεν συνεισφέρεις γενικότερα? Ή μήπως πληρώνεσαι μόνο για την προώθηση? Γτ ήρθες τόσο συστημένος για τα προγράμματα?" Όσο μπορώ να συνεισφέρω. Πείτε μου πώς και αν ξέω να το κάνω. Για tekla και strucad που δουλέυω τα τελευταία 9 χρόνια ξέρω να μιλήσω. Για τί άλλο να μιλήσω?? Για festa?? Sofistk?? Aφου είπα οτι δεν είμαι μηχανικός, πού να ξέρω να σας πω για αυτά??

 

2) "Και γτ ρε άνθρωπε τέτοιο ύφος και συμπεριφορά στην τελική, ανεξαρτήτως του αν και τι προμοτάρεις?" Άν σε ρωτάνε με κάθε post τα ίδια και τα ίδια, έχουν άποψη σε θέματα που δεν έχουν ασχοληθεί ούτε ένα 8ωρο, Ξερολισμός full σε ότι πω (από μερικούς και όχι όλους) τότε η αντίδραση είναι αντίστοιχη της ιδιαιτερότητας του καθενός. Σε ανθρώπους που έχουν απορίες, γνώσεις και την εξυπνάδα να κερδίσουν από μια μικρή γνώση ακόμα κι από τον τελευταίο αγράμματο έχω απαντήσει σωστότατα. Αν δεν έχετε χρόν να διαβάσετε όλα τα posts επειδή είναι ώρα εργασίας υπάρχει και το απόγευμα. μην βιάζεστε να βγάλετε συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.