Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά StruCad με 1130€ για μηχανικούς και όχι μονο


Recommended Posts

1) "Αν έχει την καλή διάθεση o Master Detailer" Εγω έχω πάντα καλή διάθεση με όσους τους ενδιαφέρει να μάθουν ή να μου μάθουν.

 

2) "Αλλά η εμπειρία μετράει πολύ." Οτι φωνάζω από το πρώτο post και μου το γυρνάτε οι περισσότεροι στο αν πληρώνεται αυτή η γνώση ή όχι.....

 

3) "Για περίοδο Ολυμπιακών Έργων" την περίοδο δηλαδή που και ο κάθε καγκελάς δήλωνε ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΜΕΤΑΛΛΙΚΩΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ.....και εκμεταλευόταν τα πεινασμένα και φτηνά εργατικά χέρια και άνεργα πτυχία.....

 

4) "δεν τους ένοιαζε αν το τμήμα σχεδιασμού έμενε χωρίς δουλειά.ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΙΝΕΙ ΠΟΤΕ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΧΩΡΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ" Αν δεν δουλέψει ο detailer ούτε η ηπραγωγή δουλέυει και το λές και αμέσως μετά κιόλας...."Γι'αυτό συχνά έδινες σχέδια κοπών πολύ πριν τελειώσεις το μοντέλο.Τα σχέδια μοντάζ τα έδινες αργότερα αφού τέλειωνες το μοντέλο.Αυτό έγινε αρκετές φορές γιατί οι κοπές στο εργοστάσιο είναι πιο εύκολες και προχωράνε πιο γρήγορα." άρα ???

 

5) "Δε σου έχει τύχει να σου κολλήσει ποτέ το Strucad.Δηλαδή να αποθηκεύει αυτόματα τις συνδέσεις , ονοματίζοντας τες ab-1,ab-2 κτλ....Τότε τι κάνεις ;

Ξανακάνεις το μοντέλο σου , από την αρχή;" Άλα ντάλα της Παρασκευής το γάλα.....για ξαναδιάβασε : "εκτός του ότι το να εξάγεις και να εισάγεις από ένα προγραμμα στο ίδιο δεν είναι ούτε εισαγωγή ούτε εξαγωγή....Δεν έχω δουλέψει ποτέ στατικά γιατί δεν είμαι μηχανικός απλά λέει στα specs του οτι εισάγει από οποιοδήποτε πρόγραμμα βγάζει SDNF η SNF. Τι είναι αυτά δεν ξέρω αλλάξέρω ότι το AutoSteel που είχαμε είχε SNF out....." Τι είναι αυτά δεν ξέρω εννοώ οτι το τι κάνει με τις εισαγωγές από άλλα προγράμματα που δεν έχω κάνει ποτέ παρά μόνο εισαγωγή DXF από AutoCAD....

 

6) "Ρε γκουρού των μεταλλικών" Ποτέ δεν είπα οτι είμαι γκουρού....ΛΕΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ, ΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ, ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΑΛΛΑΞΕΤΕ ΑΠΟΨΕΙΣ.....

 

7) "οι λεπτότοιχες βγαίνουν ανά 30μμ , π.χ. Μ205 , Μ235 , Μ265 κτλ. και όχι ανά 20μμ.".....μαύρη είναι η νύχτα στα βουνά μαύρη στα κορφοβούνια....Δες εδω και ξαναπές μας την γνώμη σου....( "A" http://www.elastron.gr/el/index.php?cat_id=337, "B" http://www.elastron.gr/el/index.php?cat_id=338, "C" http://www.isobau.gr/gr/producttegidesCTP.html / "D" http://www.viemetal.gr/Gr/Purlins.htm) ...αλλά καλό είναι να μαθαίνουμε νέα πράγματα. Γιατί (ΔΕΝ) παράγονται ανα 30mm τελικά????

 

8-) "Όταν εννοείς 250 έτοιμες συνδέσεις εννοείς τις μακροεντολές;Δηλαδή αυτές που απλά τις παραμετροποιείς εσύ." Σωστά το εξήγησες. Συγνώμη που δεν ανέφερα την ονομασία τους. Παράλειψή μου. Σε ευχαριστώ.

 

9) Φιλε μου Μάξιμε ξεκίνησα να δουλέυω από την έκδοση 13 του TEKLA και την 10.2 του StruCAD. Στην ουσία εκπαιδεύτικα (στην 10.2) στο StruCad και από τότε με τις αναβαθμίσεις, που παίρναμε αναγκαστικά, από την εταιρία που δουλεύω έχω δουλέψει την 11 την 12 την 13 και τωρα την 15. Ουσιαστικές διαφορές είδα μόνο από την 11 στην 13 και από την 13 στην 15. Ειδικά από την 13 στην 15 είναι η μέρα με την νύχτα όσων αφορά το ότι πλέον δεν δουλεύεις με νήμα άν δεν θές (επιλέγεις εσύ νηματική ή 3D απεικόνηση διατομών ή και 3D Επιλέξιμης Διαφάνειας), το interface όλου του προγράμματος και την προσθήκη του BATIMATIC (με μία εντολή στήνεται κτίριο με συνδέσεις μέσα σε 10' με 15' και επιπρόσθετα ενός PORTAL που υπήρχε είναι στημένο σύμφωνα με τα ελληνικά δεδομένα) και του ESTIMATE (κοστολόγηση του έργου λαμβάνοντας υπόψιν μόνο υλικά, επιφάνειες για να υπολογίσεις την βαφή, και μπορείς να προσθέσεις ποσοστά για κέρδος, αποσβέσεις, φπα και ότι μπορείς να σκεφτείς μόνος σου). Όποιος έχει δει την έκδοση 11 από σπασμένο ή όχι ας δεί αυτό το video από ένα profile ?!?!?!CCS?!?!? (δεν πρέπει να είναι Official.....) στο MySpace : http://vids.myspace.com/index.cfm?fuseaction=vids.individual&VideoID=51392819 να δει κάποια πράγματα που έχουν διαφορά με ότι έχουν δει από παλιότερες εκδόσεις. Τέλος με την 15 μου λύθηκαν τα χέρια εμένα που δεν δούλευα στην εκάστοτε παραγωγή αλλά στο γραφείο μου μιας και δεν πηγαινοέρχονται αρχεία με email αλλά μπορείς να συνδεθείς ιντερνετικά με το μεγάλο StruCAD full του κατασκευαστή να του στήσεις ότι μπορεί το μικρό και να δουλέψεις δικό του μοντέλο από μακρυά. Δεν το έχω δουλέψει έχω δεί μόνο παρουσίασή του από την εγκατάσταση που έκανα σε βίντεο και δεν έπιασα πολλά από τον τρόπο χειρισμού του. Ψιλοπακέτο μου φάνηκε αν και λέει οτι λύνει τα χέρια και διαιρεί τον χρόνο που χρειάζεται ένα μεγάλο μοντέλο μιας και έχει δυνατότητα να δουλεύεται απο πολλούς χρήστες ταυτόχρονα....Ας πει λεπτομέρειες ο REPLICATOR για αυτό που λογικά θα ξέρει περισσότερα.

 

Αν χρειστείς κάτι περισσότερο ρώτα με.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 104
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Βγαίνουν όμως ολα τα General Arrangements (όψεις, κατόψεις, τομές) που είναι υπό κλίμακα, καθώς και detail (λεπτ. κόμβων) και 3D views.

 

Aν θυμάμαι καλά , από τα G.A. βγαίνουν και τα σχέδια ανέγερσης.Σούπερ η προσφορά.

Μέχρι πότε λήγει;

Πραγματικά πολύ αναβαθμισμένο το νέο Struwalk.

Mε βάζεις σε σκέψεις και έxω και τις δόσεις για τη Lancia.

 

@Μaster Detailer

Δηλαδή δε σου κόλλησε ποτέ το Strucad και δε χρησιμοποίησες το Snf.

Δεν το έπιασες το ερώτημα.Θα μπορούσες να βρεις την απάντηση στα τυποποιημένα μανίκια.Θα σου εξηγήσω αύριο το γιατί.Δεν έχω διάθεση για αντιπαράθεση ...πάω για ποτάκι , καληνύχτα.Καλό είναι να πας κι εσύ.Σου χρειάζονται κανά δυο για να ηρεμήσεις.

Μπράβο για το βιντεάκι.

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω ένα μικρό τεστάκι...

 

Καλό το Strucad συνάδελφοι αλλά αν σας είναι τόσο δύσκολο υπάρχει και το Prosteel. Βέβαια αυτό δεν είναι ανεξάρτητη πλατφόρμα σαν το Strucad, αλλά πατάει πάνω στο AutoCAD. Ίσως σε μερικούς φανεί ευκολότερο απο το Strucad.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια αγάπητοι συνάδελφοι είναι ότι δεν γνωρίζω την διαδικασία εξαγωγής κατασκευαστικών σχεδίων ή κοπής όπως συνήθως αναφερόμαστε. Θα ήταν χρήσιμο να ανεβούν στο post κάποια πρότυπα τέτοια σχέδια ώστε να εκτιμήσουμε και την ποιότητα των προγραμμάτων που τα εξάγουν.Γνωρίζω μόνον τα τυπικά σχέδια που υποβάλονται στις πολεοδομίες πρoς έλεγχο (κατόψεις, όψεις , άντε και καμιά λεπτομέρεια).Οφείλω να ομολογήσω ότι η ροή των πληροφοριών ιδιαίτερα από το φίλο MasterDetailer για το θέμα αυτό ήταν πολύ μεγάλη σε σημείο που να έχασα την μπάλα που λένε καθώς το πρόγραμμα δεν το γνωρίζω ούτε εξ όψεως.Ιδιαίτερα κατατοπιστικός και ο συνάδελφος spy1551. Σκεφτόμουν να δω τις δυνατότητες του Prosteel όπως είπε ο συνάδελφος Pappos και την ποιότητα των σχεδίων που παράγει. Έχει διάφορες εκδόσεις με σημαντική διακύμανση τιμών , συνεργάζεται άψογα με το StaadPro που έχω αγοράσει και έχω ακούσει γενικά τα καλύτερα. Θα συμφωνήσω και με την άποψη του συναδέλφου Χάρη ότι ο μηχανικός δεν υποχρεούται να παράγει κατασκευαστικά σχέδια αλλά βάση της εμπειρίας του - που εγώ δεν έχω σε αυτή τη φάση - όσο μπορεί να γνωρίζει εάν αυτή εφαρμόζεται χωρίς σοβαρά προβλήματα .Eπίσης πολύ σωστά τόνισε ο MasterDetailer ότι ο μηχανικός πρίν υποβάλει τα τελικά σχέδια πρός έγκριση στις αρμόδιες αρχές (νομίζω αυτό εννοούσε) θα πρέπει να συνεννοείται με τον κατασκευαστή που συνεργάζεται ο οποίος προφανώς με τη σειρά του συνεργάζεται με κάποιο εργοστάσιο μεταλλικών ώστε να προλαμβάνει τυχόν σφάλματα. Ολοκληρώνοντας εάν κατάλαβα σωστά το εξειδικευμένο λογισμικό που διαθέτουν τα εργοστάσια κοπής είναι σε θέση να διαβάζει τις πληροφορίες ακόμα και από τα πολεδομικά σχέδια και να διαπιστώνει γενικά σφάλματα κατασκευαστικής υλοποίησης και ΜΟΝΟ λ.χ στη γεφύρωση ενός ανοίγματος, στη διαμόρφωση μιας σύνδεσης , στη διάνοιξη οπών κοχκλίωσης κ.ο.κ ή κάνω λάθος ?

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια αγάπητοι συνάδελφοι είναι ότι δεν γνωρίζω την διαδικασία εξαγωγής κατασκευαστικών σχεδίων ή κοπής όπως συνήθως αναφερόμαστε. Θα ήταν χρήσιμο να ανεβούν στο post κάποια πρότυπα τέτοια σχέδια ώστε να εκτιμήσουμε και την ποιότητα των προγραμμάτων που τα εξάγουν.Γνωρίζω μόνον τα τυπικά σχέδια που υποβάλονται στις πολεοδομίες πρoς έλεγχο (κατόψεις, όψεις , άντε και καμιά λεπτομέρεια).Οφείλω να ομολογήσω ότι η ροή των πληροφοριών ιδιαίτερα από το φίλο masterdetailer για το θέμα αυτό ήταν πολύ μεγάλη σε σημείο που να έχασα την μπάλα που λένε καθώς το πρόγραμμα δεν το γνωρίζω ούτε εξ όψεως.Ιδιαίτερα κατατοπιστικός και ο συνάδελφος spy1551. Σκεφτόμουν να δω τις δυνατότητες του prosteel όπως είπε ο συνάδελφος pappos και την ποιότητα των σχεδίων που παράγει. Έχει διάφορες εκδόσεις με σημαντική διακύμανση τιμών , συνεργάζεται άψογα με το staadpro που έχω αγοράσει και έχω ακούσει γενικά τα καλύτερα. Θα συμφωνήσω και με την άποψη του συναδέλφου Χάρη ότι ο μηχανικός δεν υποχρεούται να παράγει κατασκευαστικά σχέδια αλλά βάση της εμπειρίας του - που εγώ δεν έχω σε αυτή τη φάση - όσο μπορεί να γνωρίζει εάν αυτή εφαρμόζεται χωρίς σοβαρά προβλήματα .eπίσης πολύ σωστά τόνισε ο masterdetailer ότι ο μηχανικός πρίν υποβάλει τα τελικά σχέδια πρός έγκριση στις αρμόδιες αρχές (νομίζω αυτό εννοούσε) θα πρέπει να συνεννοείται με τον κατασκευαστή που συνεργάζεται ο οποίος προφανώς με τη σειρά του συνεργάζεται με κάποιο εργοστάσιο μεταλλικών ώστε να προλαμβάνει τυχόν σφάλματα. Ολοκληρώνοντας εάν κατάλαβα σωστά το εξειδικευμένο λογισμικό που διαθέτουν τα εργοστάσια κοπής είναι σε θέση να διαβάζει τις πληροφορίες ακόμα και από τα πολεδομικά σχέδια και να διαπιστώνει γενικά σφάλματα κατασκευαστικής υλοποίησης και ΜΟΝΟ λ.χ στη γεφύρωση ενός ανοίγματος, στη διαμόρφωση μιας σύνδεσης , στη διάνοιξη οπών κοχκλίωσης κ.ο.κ

 

Δεν ξέρω φίλε μου με ποιό τρόπο μπορω να σου στείλω σχέδια (tekla & strucad που δουλεύω και έχω) από εδώ μέσα. Αν μπορεί κάποιος πιο παλιός να βοηθήσει....

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου evan,

εσύ έλεγες οτι δεν αξίζει τον κόπο να φύγεις από autocad και multisteel γιατί τα detailing (tekla, strucad, bocad κλπ κλπ) είναι υπερβολικά για μελετητές και μου έφτασες να θές και συμβόλαιο συντήρησης??? Εχω κάτι φασολάκια χλωρά στο σπίτι έρχεσαι να τα καθαρίσεις?? Πρόσεχε μην κοπείς όμως γιατι δεν θα σε καλύπτει η εγγύηση του μανάβη γιατί είναι απατεώνας που θέλει να σου φάει τα 1,20 που έχουν τα φασόλια τα χλωρά. Πιλάφα....

 

ε ψιτ άκυρο

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τον φίλο μας τον Evan εγώ απλά για άλλη μια φορά θα του ζητήσω να βοηθήσει άλλα μέλη παρέχοντας απλά εμπειρίες και γνώση σε όσα θέματα μπορεί. Οπως βλέπει, μέλη όπως ο Μάξιμος έχουν απορίες που η εμπειρία και οι γνώσεις κάποιων μπορούν να τον βοηθήσουν. Μήπως θα ήταν καλύτερα να κάνει post σχετικά με το θέμα μας?? Αν δεν του αρέσει κάτι μπορεί κάλλιστα και να μην διαβάζει το συγκεκριμένο post.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.