Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόγραμμα επιδότησης οικιακών φ/β


george33

Recommended Posts

Θα ήθελα μια διευκρίνιση , αν γνωρίζεται. Το πρόγραμμα αυτό ισχύει για σύστημα νετ μετερινγκ με έγχυση περίσσειας  ενέργειας στο δίκτυο; Ή αφορά μόνο σε συστήματα που θα χρησιμοποιούν τις μπαταρίες για αποθήκευση χωρίς έγχυση στο δίκτυο; Γιατί στην δεύτερη περίπτωση δεν υφίσταται συμψηφισμός, παρά μόνο ταυτοχρονισμός. Και δε νομίζω να αξίζει μια τέτοια επένδυση.

Link to comment
Share on other sites

Το αναφέρει ξεκάθαρα. Κατανάλωση πρώτα από Φ/β , μετά μπαταρία και τέλος η περισια ενέργεια έγχυση στο δίκτυο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, άρα μετά είναι θέμα ΔΕΔΔΗΕ και δικτύου, το κατά πόσο υπάρχει περιθώριο για απορρόφηση ενέργειας ή όχι, ανάλογα τον κορεσμό της κάθε περιοχής. Άλλα όπως και να έχει, αυτό θα το γνωρίζεις στην φάση της αρχικής αίτησης-σύμβασης με τον ΔΕΔΔΗΕ, πριν φτάσεις να κάνεις αίτηση για την επιδότηση.

 

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνεις το λάθος να περιμένεις.... Παράλληλα να τρέχουν όλες οι αιτήσεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 25/3/2023 at 10:27 ΠΜ, btelis said:

Το αναφέρει ξεκάθαρα. Κατανάλωση πρώτα από Φ/β , μετά μπαταρία και τέλος η περισια ενέργεια έγχυση στο δίκτυο.

Την περίσσεια ενέργεια την πουλάμε στη δεδδηε η διαχέεται απλώς στο δίκτυο; Δεν το διευκρινίζει στον οδηγό. Ρωτάω γιατί με ένα πρόχειρο υπολογισμό που έκανα στο pvsyst προκύπτει excess energy 3000kwh. Αν είναι έτσι ίσως συμφέρει το Net metering αφού γλιτώνουμε το επιπλέον κόστος για διάταξη DC-DC, τις καλωδιώσεις, ασφάλειες και μπαταρίες (έστω το 10%). Χώρια που θα θες και κανένα στέγαστρο για προστασία των μπαταριών.

 

Κάτι άλλο που παρατήρησα, ούτε στο pvsyst ούτε στο 4m γίνεται υπολογισμός του Inverter. Η μεθοδολογία είναι αντίστοιχη με τα συνδεδεμένα φωτοβολταϊκά; 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, tasosknp said:

Την περίσσεια ενέργεια την πουλάμε στη δεδδηε η διαχέεται απλώς στο δίκτυο;

Mε το netmetering δεν πουλάμε τίποτα.

Η περίσσεια πάει στο δίκτυο και συμψηφίζεται με την ενέργεια που παίρνουμε, όταν τα ΦΒ δεν παράγουν.  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες μπαταρίες φωτοβολταϊκών σήμερα έχουν διάρκεια ζωής max 10 χρόνια.

Άρα το σύστημα θα θέλει αλλαγή μπαταριών τουλάχιστον μία φορά.

Δηλαδή εξοικονομείς 3000-4000€ (κόστος σταθμού χωρίς μπαταρίες) με την επιδότηση 20-30% (συνηθέστερη περίπτωση), αλλά στη 10ετία θα πρέπει να δώσεις άλλα τόσα για αντικατάσταση μπαταριών (συν το κόστος για Mppt converter, στέγαστρο προστασίας των μπαταριών από καιρικές συνθήκες κτλ).

Στην προδημοσίευση λέει:

"Τυχόν περίσσεια παραγωγής διοχετεύεται στο σύστημα αποθήκευσης έως την πλήρωση αυτού και μόνο όταν αυτή έχει συντελεστεί, μπορεί η διαθέσιμη ενέργεια του Φ/Β να εγχέεται στο Δίκτυο."

Και ερωτώ: η περίσσεια χαρίζεται, πωλείται ή συμψηφίζεται (όπως στο net metering);

Δηλαδή στα 10 χρόνια αν δεν έχω λεφτά για αντικατάσταση του σετ μπαταριών, σε τι καθεστώς θα είναι το εναπομείναν σύστημα;

 

Μπαίνοντας στο pvstegi.gov.gr μου ζητάει ισχύ συστήματος/ ισχύ συσσωρευτών και παράβολο 370€

Και ερωτώ: σε περίπτωση που δεν εγκριθεί η αίτηση επιχορήγησης μου όταν ανοίξει η πλατφόρμα (κάτι που είναι πιθανό καθώς η πλατφόρμα θα λειτουργεί με χρονική προτεραιότητα όπως στα προηγούμενα εξοικονομώ) είμαι (α) υποχρεωμένος να προχωρήσω με μπαταρίες, (β) να μην προχωρήσω και χάσω το παράβολο  ή (γ) μπορώ να κάνω τροποποίηση των όρων σύμβασης και να μεταβώ στο απλό Net metering;

 

Γενικά πολλές ασάφειες, μάλλον έπεσε τηλέφωνο από υπουργό βγάλτε το τώρα που είμαστε σε προεκλογική περίοδο, και το βγάλαν έτσι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τις μπαταρίες τις παίρνεις πρακτικά τζάμπα και πρέπει να λειτουργούν για 5 χρόνια. Μετά τα 10 χρόνια κανείς δεν νομίζω να τις αντικαταστήσει και πρακτικά για όλους φαίνεται να είναι αδιάφορο το μετά...

Με σύμβαση με ΔΕΔΔΗΕ μέχρι 30/6/23, η περίσσεια, συμψηφίζεται για 20 έτη.

Το παράβολο επιστρέφεται ΜΟΝΟ στην περίπτωση που δεν έχει ο ΔΕΔΔΗΕ διαθέσιμο χώρο. 

Μπορείς να κάνεις τροποοιητική αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι μπαταρίες προσφέρουν κάποια μείωση των ρυθμιζόμενων χρεώσεων.

Προσφέρουν και κάποια χρόνο ηλεκτροδότησης, σε περιπτώσεις διακοπών ρεύματος....

Δεν νομίζω ότι κάνουν απόσβεση του κόστους αγοράς τους, σε καμμία περίπτωση.

Αφού βέβαια με την επιδότηση είναι δωρεάν ή σχεδόν δωρεάν.... τις βάζουμε και όσο αντέξουν.

Ίσως στις επόμενες εκλογές δώσουν επιδότηση για αντικατάσταση....

 

Edited by antloukidis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.