Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελαφρύ γέμισμα δαπέδου / τσιμεντοκονία


Papmakis

Recommended Posts

On 10/4/2023 at 11:33 ΠΜ, Papmakis said:

Οκ ευχαριστώ!

Θα προσπαθήσω να βρω άκρη με τα EPS τσιμεντοκονιάματα ,αλλά από ότι βλέπω δεν υπάρχει εμπειρία .

Σε Ρωσικά site βλέπω ότι τα δουλεύουν παντός . (Φυσικά αυτό δεν λέει τίποτα….)

 

Επίσης θα δω και την επιλογή με EPS 200 - ευχαριστώ !

Ασε τα EPS 200, γέμισέ το με τα EPS τσιμεντοκονιάματα, βάλε αυτό με τα 350kg τσιμέντο και κόλλα απευθείας το πλακάκι.
Απλά μίλα με την εταιρία για σου πεί λεπτομέριες, όπως περιμετρικοί αρμοί στα όρια με τοίχους και πόρτες, φλόγιστρο πριν κολλήσεις πλακάκι ή παρκέ και το βασικότερο χρόνους στεγνώματος. Π.χ για ξύλινο δάπεδο ξέρω ότι θέλει 28+ μέρες για να στεγνώσει. Μίλα με την εταιρία που το φτιάχνει και μην επαφίεσαι στον μάστορα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Αντιμετωπίζω παρόμοιο ζήτημα σε αποπεράτωση διαμερίσμάτος.

Αρχικά είχα στο μυαλό μου τη λύση με το EPS που προτάθηκε παραπάνω αλλά τελικά νομίζω θα καταφύγω είτε σε αυτήν του έτοιμου κονιάματος με σφαιρίδια παρθένας διογκωμένης πολυστερίνης (350kg/m3) είτε στην περίπτωση του περλομπετού (800kg/m3).

Υπάρχει κάποιος που έχει δοκιμάσει κάτι από τα δύο; Και σε τί πάχος;

Update: Μάλλον θα πάω στην περίπτωση του περλομπετόν καθώς στο άλλο είναι επικίνδυνο να στηρίξεις τους τοίχους γυψοσανίδας όπως θέλω.

Edited by Konstantinos215
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.