Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος μηχανικός


manic

Recommended Posts

...(αλλα δεν ξερω αμα μου αρεσει η χημεια οντας τεχν. κατ.) ...

 

 

Μα πώς ξέρεις οτι σου αρέσει περισσότερο η σχολή Χημικών μηχανικών όταν δεν ξέρεις αν σου αρέσει η Χημεία;;;

 

Κάτσε με ηρεμία και σκέψου πρώτα τι σου αρέσει γιατί αν είναι κάτι να το κάνεις μια ζωή πρέπει και να το αγαπάς. Και από αυτά που θα καταλήξεις οτι σου αρέσουν περισσότερο, ψάξε στη συνέχεια ποιό έχει μέλλον, επαγγ.αποκατάσταση,απολαβές και ό,τι άλλο νομίζεις οτι παίζει ρόλο στην επιλογή σου.

Link to comment
Share on other sites

Μα πώς ξέρεις οτι σου αρέσει περισσότερο η σχολή Χημικών μηχανικών όταν δεν ξέρεις αν σου αρέσει η Χημεία;;;

 

Κάτσε με ηρεμία και σκέψου πρώτα τι σου αρέσει γιατί αν είναι κάτι να το κάνεις μια ζωή πρέπει και να το αγαπάς. Και από αυτά που θα καταλήξεις οτι σου αρέσουν περισσότερο, ψάξε στη συνέχεια ποιό έχει μέλλον, επαγγ.αποκατάσταση,απολαβές και ό,τι άλλο νομίζεις οτι παίζει ρόλο στην επιλογή σου.

 

ειδα που εργοζονται και πανω σε ποιο αντικειμενο αυτα δεν φτανουν (απ' οτι ρωτησα η χημεια δεν εχει και καμια τρομερη δυσκολια οποτε νομιζω μπορω να ανταπεξελθω)

Link to comment
Share on other sites

παλλήκαρε την παράμετρο της δυσκολίας μην τη ζυγίζεις καθόλου...αποτελεί κακό σύμβουλο...αν την άκουγες θα πήγαινες αστυφυλάκων που δεν έχει διάβασμα και θα γλύτωνες και το φανταρικό

 

σκέψου μόνο τί σου αρέσει και τι επαγγελματικές προοπτικές έχει...

επειδή όμως σήμερα ότι και να ακολουθήσεις χρειάζεται πολύ προσπάθεια για να θεωρείς τον εαυτό σου επαγγελματικά ικανό (δυστυχώς ή ευτυχώς), σε συμβουλεύω να προσανατολιστείς σε αυτό που σου αρέσει και σε τραβάει...

γιατί αν δε σου αρέσει και δεν την ψάχνεις, δε νομίζω ότι θα γίνεις αυτό που λένε "πετυχημένος" στη δουλειά σου...

όπως διαβάζεις εδώ μέσα, οι περισσότεροι συνάδελφοι έχουν κάνει καθημερινότητα τον όρο "δια βίου εκπαίδευση" γιατί το απαιτεί η αγορά...

για να μπορείς να παίξεις με τους κανόνες της, πρέπει και να σε τραβάει και να σε ενδιαφέρει το επιστημονικό αντικείμενο που θα ακολουθήσεις;)

 

ελπίζω να βοήθησα και γω λιγάκι

Link to comment
Share on other sites

ειμαι τεχνολογικη κατευθηνση και στις πανελληνιες εγραψα 17614. Λοιπον αρχικη μου σκεψη για το μηχανογραφικο ειμαι η σχολη των χημικων μηχανικων (αλλα δεν ξερω αμα μου αρεσει η χημεια οντας τεχν. κατ.)

 

Ελπίζω να βρεις καλούς καθηγητές. Εγώ από τεχνολογική μου βγήκε η πίστη στο διάβασμα χημείας καθώς και εμείς έχουμε πολύ χημεία(βλ ορυκτά πετρώματα, πετρέλαια κοκ). Ευτυχώς με βοήθησαν πολύ ένας φίλος συμφοιτητής μου από θετική και η καθηγήτρια της ανόργανης που την είχα όταν έδωσα 2η φορά το μάθημα. Ναι ο καθηγητής κάνει πολύ μεγάλη διαφορά, με την προυπόθεση ότι παρακολουθείς. Γενικά, μην κάνεις αυτό λένε πολλοί "μπούχτισα από τις πανελλήνιες, θα κάτσω ένα εξάμηνο/χρόνο τώρα". Ακόμα και αν απλά πηγαίνεις στο μάθημα κάτι θα παίρνεις ιδίως δε στο πολυτεχνείο και σε μια σχολή που κύρια επιστήμη της είναι μία την οποία δεν έχεις διδαχθεί επαρκώς στο λύκειο.

 

Δεν λέω ότι είναι αδύνατο να παρακολουθήσεις, απλά ότι στο πρώτο έτος θα πρέπει να προσπαθήσεις περισότερο σε σχέση με κάποιους συμφοιτητές σου.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις σας ολους με βοηθησατε πολυ τελικα θα δηλωση χημικων μηχανικων (δεν γ@μιετε που δεν εχει την τελεια επαγγελματικη αποκατασταση, μου αρεσει και τελος) μια ακομα απορια ποιο τμημα να δηλωσω πατρας ή θεσσαλονικης πρωτο (δλδ ποιο εχει το καλυτερο επιπεδο σπουδων-και τις λιγοτερες καταληψεις-)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.