Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαναμέτρηση του υψομέτρου του Ολύμπου


Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Δημοσιεύτηκε μία νέα εργασία με την επανεκτίμηση του υψομέτρου του Μύτικα.

Εκτιμήθηκε στα : 2917.727 +- 0.08 μέτρα

Ορίστε και το άρθρο:

https://www.researchgate.net/publication/369998667_Revisiting_the_determination_of_Mount_Olympus_Height_Greece

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά.

Αν και ξέρω πως η παρέα αυτή, των εκλεκτών συναδέλφων, τα τελευταία 2-3 χρόνια, δεν επισκέπτονται το φόρουμ, εγώ  θα το πω, τους ΄το έχω πει φυσικά και direkt, πως θα το προτιμούσα το κείμενο αυτό να είναι στα Ελληνικά, (ίσως επειδή εγω....... δεν γνωρίζω Αγγλικά).

"Φαίνεται" πάντως πως το αρθρο να είναι σπουδαίο.

Με την ευκαιρία αυτή θέλω να το ξαναπώ:

Όσοι έχετε πρόσβαση στο fb κάντε μία βόλτα στην σελίδα GrSuveyors. Εκτός από τα τρέχοντα θέματα υπάρχουν και πολλά χρήσιμα αρχεία που αφορούν τους τοπογράφους και όχι μόνο φυσικά.

 

Edited by nbr
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 4/17/2023 at 7:38 PM, nbr said:

Χρόνια πολλά.

Αν και ξέρω πως η παρέα αυτή, των εκλεκτών συναδέλφων, τα τελευταία 2-3 χρόνια, δεν επισκέπτονται το φόρουμ, εγώ  θα το πω, τους ΄το έχω πει φυσικά και direkt, πως θα το προτιμούσα το κείμενο αυτό να είναι στα Ελληνικά, (ίσως επειδή εγω....... δεν γνωρίζω Αγγλικά).

"Φαίνεται" πάντως πως το αρθρο να είναι σπουδαίο.

Με την ευκαιρία αυτή θέλω να το ξαναπώ:

Όσοι έχετε πρόσβαση στο fb κάντε μία βόλτα στην σελίδα GrSuveyors. Εκτός από τα τρέχοντα θέματα υπάρχουν και πολλά χρήσιμα αρχεία που αφορούν τους τοπογράφους και όχι μόνο φυσικά.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο για την σελίδα @nbr ! Κρίμα που δεν γράφουν άλλο οι συνάδελφοι.

Σχετικά με την υψομέτρηση, χρησιμοποίησαν 7 τριγωνομετρικά στην περιοχή που μετρήθηκαν με GNSS, πήραν πληροφορία γεωειδούς από μοντέλο της ΓΥΣ και προσάρμοσαν μία επιφάνεια διόρθωσης. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.